natka249
02.03.11,10:59
Všetkým prajem dobrý deň a poprosím o rady:
1. Živnostník vystavil faktúru v 11/2010 časť z nej bola uhradená v hotovosti v 12/2010 a druhá časť až v 01/2011, teraz robím RZD, takže prvú čiastku zahrniem do príjmov za rok 2010 a druhá sa započíta do príjmov za rok 2011, k tej faktúre za 11/2010 stačí priložiť príjmový doklad a poznámku, že druhá časť bola vyplatená až v 01/2011?

2. Ak bol SZČO na PN a preplatok so soc.poisťovni mu prišiel na účet, odrátam to z odvodov? Alebo aký je pritom postup?

Ďakujem Vám za odpovede, ste fakt super, poradíte a pomôžete, čítam Vás už dlho, no prihlásila som sa až dnes. Teším sa na ďalšie rady. Pekný deň.
veronikasad
02.03.11,10:15
SZČO nemôžeš robiť ročné zúčtovanie dane.
natka249
02.03.11,10:17
Prepáčte pomýlila som sa robím DP.
veronikasad
02.03.11,10:19
Prepáčte pomýlila som sa robím DP.
vedieš účtovníctvo, alebo uplatňuješ paušálne výdavky ?
DanielaSL
02.03.11,10:23
Všetkým prajem dobrý deň a poprosím o rady:
1. Živnostník vystavil faktúru v 11/2010 časť z nej bola uhradená v hotovosti v 12/2010 a druhá časť až v 01/2011, teraz robím RZD, takže prvú čiastku zahrniem do príjmov za rok 2010 a druhá sa započíta do príjmov za rok 2011, k tej faktúre za 11/2010 stačí priložiť príjmový doklad a poznámku, že druhá časť bola vyplatená až v 01/2011? Nemusí robiť poznámku, uvidí to neuhradené v knihe pohľadávok. A v roku 2011 si to tam potom vyrovná, keď zaúčtuje platbu.

2. Ak bol SZČO na PN a preplatok so soc.poisťovni mu prišiel na účet, odrátam to z odvodov? Alebo aký je pritom postup? Pri účtovaní bankového výpisu si vyberieš výdavok v členení odvody a zaúčtuješ s mínusovou sumou.

Ďakujem Vám za odpovede, ste fakt super, poradíte a pomôžete, čítam Vás už dlho, no prihlásila som sa až dnes. Teším sa na ďalšie rady. Pekný deň.

Odpovede v texte....
natka249
02.03.11,10:33
Nie nevediem mu účtovníctvo, uplatňuje si paušálne výdavky 60%, mám tu bankový výpis za celý rok a faktúry + 2 výdavkové a 2 príjmové doklady(za dva mesiace mal faktúry uhradené v hotovosti, firma mu dala výdavkové a on im dal príjmové doklady).
veronikasad
02.03.11,10:50
Nie nevediem mu účtovníctvo, uplatňuje si paušálne výdavky 60%, mám tu bankový výpis za celý rok a faktúry + 2 výdavkové a 2 príjmové doklady(za dva mesiace mal faktúry uhradené v hotovosti, firma mu dala výdavkové a on im dal príjmové doklady).
Do príjmu v zmysle § 6 zahrnieš uhr. fa od 1.1.2010 do 31.12.2010, z ktorého uplatníš paušálne výdavky + zaplatené odvody.

Aj pri paušálnych výdavkoch si povinná viesť knihu pohladávok.
DanielaSL
02.03.11,10:50
Tak v tom prípade si to urobíš ako si písala....príjmy v roku 2010 spočítaš do DP, z odvodov odrátaš ten preplatok.
natka249
02.03.11,10:53
Ďakujem Vám veľmi pekne za rady, na tú knihu pohľadávok som sa pýtala na daňovom úrade, tvrdili že to nemusím mať. Pekný deň.
veronikasad
02.03.11,10:56
Ďakujem Vám veľmi pekne za rady, na tú knihu pohľadávok som sa pýtala na daňovom úrade, tvrdili že to nemusím mať. Pekný deň.
Kde na daňovom úrade ? Na podatelni ?

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Zita5
02.03.11,11:02
Ďakujem Vám veľmi pekne za rady, na tú knihu pohľadávok som sa pýtala na daňovom úrade, tvrdili že to nemusím mať. Pekný deň.
Ak ste sa pýtali na Knihu pohľadávok, tak tú veru nemusíte mať :), ale musíte mať evidenciu pohľadávok .Je jedno ako si ju zostavíte , ale ja osobne na to používam predsa len Knihu pohľadávok , lebo je mi to šikovnejšie ju spraviť v SW ALFA .A to mám zároveň aj evidenciu pohľadávok .

Takže Vaša otázka týmto smerom na DU nebola pracovníčkami pochopená .;)
natka249
06.03.11,05:23
Dobrý deň prajem, neviem sa tu ešte zorientovať, takže dúfam že mi niekto odpovie, keď pokračujem v tej istej téme, chcem sa spýtať: živnostník vystaví faktúru a preplatia mu ju v hotovosti, k tomu mu dajú aj výdavkový doklad, nemusí aj on vystaviť príjmový, firma ho síce nežiadala ale myslím, že by to malo byť, ak áno k tej faktúre priložím aj výdavkový aj príjmový doklad?
2. K tej knihe pohľadávok: nestačí aj pred DP spíšem všetky faktúry - ich čísla, sumy a kedy boli uhradené, názov odberateľa?
Ďakujem.