Nikol02
02.03.11,11:07
Dobry den, po skonceni strednej skoly ma neprijali na dennu formu VS, preto som zacala studovat externe a hned som sa zaevidovala na urade prace. To bolo v roku 2006 - vtedy mi odporucili absolvent. prax za priblizne 60 eur. Minuly rok som pracovala a od 1. 2. som zase vedena na urade prace a zaroven v juni koncim VS preto sa chcem opytat mam este narok na to aby som mohla ist na absolventsku prax, viem ze sa da ist dvakrat poznam takych ludi, kt. si to vybavili.....
veronikasad
02.03.11,10:13
Dobry den, po skonceni strednej skoly ma neprijali na dennu formu VS, preto som zacala studovat externe a hned som sa zaevidovala na urade prace. To bolo v roku 2006 - vtedy mi odporucili absolvent. prax za priblizne 60 eur. Minuly rok som pracovala a od 1. 2. som zase vedena na urade prace a zaroven v juni koncim VS preto sa chcem opytat mam este narok na to aby som mohla ist na absolventsku prax, viem ze sa da ist dvakrat poznam takych ludi, kt. si to vybavili.....

Zo stránky Ústredia práce, SV a R :

Účelom absolventskej praxe je:

získanie odborných zručností a praktických skúseností u zamestnávateľa, ktoré zodpovedajú dosiahnutému stupňu vzdelania absolventa školy získanie alebo prehlbovanie odborných zručností alebo praktických skúseností uchádzačom o zamestnanie do 25 rokov veku, ktoré rozšíria ich možnosti uplatnenia na trhu práce
Absolvent školy na účely poskytovania príspevku na vykonávanie absolventskej praxe je:

občan mladší ako 25 rokov veku, ktorý skončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie
každý uchádzač o zamestnanie do 25 rokov veku bez ohľadu na to, či skončil sústavnú prípravu na povolanie, a bez ohľadu na to, či získal pravidelne platené zamestnanie.
Podmienky poskytovania príspevku na vykonávanie absolventskej praxe:

dĺžka vedenia uchádzača o zamestnanie v evidencii uchádzačovo zamestnanie na účely poskytnutia príspevku na vykonávanie absolventskej praxe je najmenej 3 mesiace
absolventská prax sa vykonáva najmenej 3 mesiace a najviac 6 mesiacov, bez možnosti jej predĺženia a opakovaného vykonávania, v rozsahu 20 hodín týždenne
začiatok vykonávania absolventskej praxe a jej rozsah určuje zamestnávateľ
príspevok na vykonávanie absolventskej praxe sa absolventovi školy uhrádza do 15 pracovných dní po uplynutí kalendárneho mesiaca,
absolvent školy musí uzatvoriť poistnú zmluvu o úrazovom poistení počas vykonávania absolventskej praxe.
Výška príspevku na vykonávanie absolventskej prax:

mesačný paušálny príspevok vo výške životného minima poskytovaného jednej plnoletej fyzickej osobe (podľa zákona NRSR č. 601/2003 Z.z. o životnom minime a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
Krátenie príspevku na vykonávanie absolventskej praxe:

príspevok na vykonávanie absolventskej praxe sa kráti za dni voľna a za ďalšie ospravedlnené dni neprítomnosti na absolventskej praxi na základe evidencie dochádzky.
Ďalšie podmienky plnené úradom práce, sociálnych vecí a rodiny voči absolventovi školy:
[LIST]
poskytnutie náhrady poistného na úrazové poistenie počas vykonávania absolventskej praxe