viera777
02.03.11,12:33
Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť? Mám živnosť a v roku 2010 som po celý rok bola na materskej dovolenke stým, že živnosť som neprerušila. Podávam nulové daňové priznanie, nakoľko som nemala žiaden príjem okrem rodičovského príspevku. Manžel v minulom roku čerpal len 2 týždne dovolenky z pracovného pomeru. Zvyšok roka marodoval (poberal nemocenské dávky) a bol evidovaný na úrade práce. Môžem si ja uplatniť nárok na daňový bonus na dieťa, ak som popri materskej nemala žiaden príjem zo živnosti? A čo manžel - ten asi na uplatnenie daňového bonusu nárok nemá . . . ďakujem za odpoveď.
Timka1
02.03.11,11:38
Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť? Mám živnosť a v roku 2010 som po celý rok bola na materskej dovolenke stým, že živnosť som neprerušila. Podávam nulové daňové priznanie, nakoľko som nemala žiaden príjem okrem rodičovského príspevku. Manžel v minulom roku čerpal len 2 týždne dovolenky z pracovného pomeru. Zvyšok roka marodoval (poberal nemocenské dávky) a bol evidovaný na úrade práce. Môžem si ja uplatniť nárok na daňový bonus na dieťa, ak som popri materskej nemala žiaden príjem zo živnosti? A čo manžel - ten asi na uplatnenie daňového bonusu nárok nemá . . . ďakujem za odpoveď.

§ 33 ZoDP
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus ......

z toho vyplýva, že ak si nemala žiadne príjmy zo živnosti, nemôžeš si uplatniť daňový bonus

manžel tiež nemal žiadne príjmy podľa §§ 5 a 6 takže tiež nemá nárok na daňový bonus
veronikasad
02.03.11,11:42
Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť? Mám živnosť a v roku 2010 som po celý rok bola na materskej dovolenke stým, že živnosť som neprerušila. Podávam nulové daňové priznanie, nakoľko som nemala žiaden príjem okrem rodičovského príspevku. Manžel v minulom roku čerpal len 2 týždne dovolenky z pracovného pomeru. Zvyšok roka marodoval (poberal nemocenské dávky) a bol evidovaný na úrade práce. Môžem si ja uplatniť nárok na daňový bonus na dieťa, ak som popri materskej nemala žiaden príjem zo živnosti? A čo manžel - ten asi na uplatnenie daňového bonusu nárok nemá . . . ďakujem za odpoveď.
Manželov príjem za dovolenku zrejme nedosiahol 6-násobok min,mzdy, preto vám ani jednému nevznikne nárok na daňový bonus za rok 2010.