mattess
02.03.11,12:39
Ahojte,

chcem poprosit o radu s nasledovnym problemom:

V ramci rekonstrukcie bytu chcem zvacsit okno na balkon - rozsirit dvere, v ramci coho by som vyrezal stlpik medzi oknom a dverami a tiez kus betonu pod oknom. Na tuto pracu mam vypracovany staticky posudok, ktory toto schvalil bez problemov (nejedna sa o nosnu stenu budovy).

Problem nastal, ked mi spravca SVB dal vyjadrenie, ze tuto vec neschvaluje, pricom statik ma informoval (diskutoval to so spravcom), ze jeho nazor je subjektivny - nepaci sa mu aby sme to rezali.

Pridavam, ze za tymto oknom je este balkon so plnym zabradlim, cez ktore nieje vidiet, takze sa nejedna ani o zasah do fasady budovy.

Spravca mne osobne dovody, preco to neschvalil povedat nevedel alebo nechcel.

Chcem sa spytat, je nejaka moznost ako toto vyriesit a opravu napriek tomu zrealizovat?

Dakujem za kazdu radu.
Mária27
02.03.11,17:06
A čo má s tým správca?
mattess
02.03.11,19:09
komunikoval som len s nim a nikym inym a dostal som od neho jednu A4ku s vyjadrenim, ze moju ziadost riesili v komisii SVB. A jedna oprava, nejedna sa o spravcu, ale o predsedu SVB.

V tychto veciach sa naozaj moc nevyznam...
Mária27
02.03.11,20:32
A žiada nejaké vyjadrenie vlastníkov od teba stavebný úrad? Lebo v zákone je napísané, že spoločenstvo môže vykonávať len činnosti, ktoré má v zákone uvedené. Nevidím tam nejaké povolenia na úpravu okien. Mohli by snáď žalovať, že meníš fasádu ...
sito
03.03.11,06:20
Ak máte v zmluve, prípadne v stanovách, že o takých veciach rozhoduje predseda, môže povedať nie.

Posudok statika máš, potrebuješ aj vyjadrenie stavebného úradu a ten potrebuje súhlas nadpolovičnej väčšiny.

Neostáva ti nič iné, len to dať na papier, spoluvlastníkom vysvetliť a požiadať spoluvlastníkov o písomný súhlas.

Jediná badateľná zmena bude, že bude okno a dvere na balkóne bez toho betónu. Prečo nie?

182/1993, § 11, odsek 4

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)
mattess
03.03.11,07:17
To znamena, ze mam osobne pobehat vsetkych vlastnikov a vypytat podpisy? A potrebujem cely panelak alebo len svoj vchod?
sito
03.03.11,08:24
Osobná skúsenosť, len naopak, nechal som len dvere, 40 cm okienko som zrušil. A ešte som rezal priečku medzi kuchyňou a obývačkou, prechod 70 cm.

Najprv som bol na stavebnom úrade, poradili mi statika, Ten súhlasil. Máme správcu, ten napísal alibi pre seba, nedoporučuje. Stavebný úrad sa vykrúcal, že správca nedoporučuje. Hovorím, nie je proti. Dom patrí vlastníkom, správca v ňom nerozhoduje, donesiem podpisy väčšiny vlastníkov domu. Bolo zrovna obdobie dovoleniek, prešiel som a vyše dvoch tretí vlastníkov súhlasilo, a už šesť rokov to v priadku využívam.

Skoč ešte raz za tým predsedom, ak nebude súhlasiť, ostane ti už len súhlas väčšiny vlastníkov v dome. Tak je napísané v zákone. Len vchod, nie!
verkaz
04.03.11,19:54
Aj u nás je to podobne. Vlastník si najprv získa súhlasy susedov (je to však kvôli sťažnostiam, na hluk, dlhú prácu, prašnosť a pod.) Na základe vyjadrenia statika a týchto súhlasov dám žiadateľovi súhlas pre stavebný úrad.
Pred začatím prác žiadateľ na nástenke oznámi v akom termíne bude práce vykonávať, aby tí, čo neznášajú hluk a majú kde odísť, mohli tak urobiť.
Správca a ani predseda SVB nemôže sám rozhodnúť, že nedá súhlas.
felix1
05.03.11,21:28
Ak sa meni vzhlad okien je to aj zmena vzhladu fasady. To co sa zda jednemu vlastnikovi ako zdokonalenie je z pohladu ineho nevkus. Ak sa chces realizovat postav si dom. Ak chces konkurovat Hundertwasserovi je nutne ziskaz suhlas spoluvlastnikov
INSPIRACIE POZRI:
http://www.google.sk/images?hl=sk&client=firefox-a&hs=k4f&rls=org.mozilla:sk:official&q=HUNDERTWASSERHAUS&um=1&ie=UTF-8&source=univ&sa=X&ei=ILhyTe3KE4axhAfEn9xC&ved=0CCoQsAQ&biw=1366&bih=615
A ak je len cast domu v tomto style je to viac ako zle :)