JanaŠimi
02.03.11,14:18
Ahojte chcela by som sa opýtať ked účtujem akciovku, ktorá nepodlieha auditu a útuje o nedokončenej výrobe môžem túto akciovku účtovať aj spôsobom B či musím A ??


Ďakujem
IvoM
02.03.11,13:44
Janka, otázku stačí dať raz. Pozri si §43.1 postupov účtovania, ak sa na spoločnosť nevzťahuje povinnosť podľa §19 zákona o účtovníctve tak môže účtovať zásoby podľa spôsobu "B".
Alena Šimová
16.03.11,10:58
Ahojte chcela by som sa opýtať ked účtujem akciovku, ktorá nepodlieha auditu a útuje o nedokončenej výrobe môžem túto akciovku účtovať aj spôsobom B či musím A ??


Ďakujem
a prečo nemá povinný audit? podľa mňa akciovka má stále povinnosť auditu a tým pádom nemôže účtovať zásoby spôsobom B.

§ 19
Overovanie účtovnej závierky audítorom
Na začiatok

(1) Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,

a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok:

1. celková suma majetku presiahla 663 878, 38 eura, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
2. čistý obrat presiahol 1 327 756, 76 eura, pričom čistým obratom na tento účel sú tržby z predaja výrobkov, tovarov a z poskytovania služieb,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 20,

b) ktorá je akciovou spoločnosťou, 23)
c) ktorej túto povinnosť ustanovuje osobitný predpis, 24)
d) ktorá zostavuje účtovnú závierku podľa § 17a.

(2) Audítora účtovnej jednotky podľa odseku 1 písm. a), b) a d) schvaľuje a odvoláva valné zhromaždenie alebo členská schôdza. V účtovných jednotkách, ktoré majú zriadený výbor pre audit alebo v ktorých dozorná rada vykonáva funkcie výboru pre audit, predkladá predstavenstvo valnému zhromaždeniu alebo členskej schôdzi návrh na schválenie alebo odvolanie audítora na základe odporúčania výboru pre audit alebo dozornej rady. Odvolanie audítora musí byť riadne odôvodnené, pričom rozdielnosť názorov na použitie postupov pri zostavovaní účtovnej závierky podľa tohto zákona alebo na použitie audítorských postupov24a) nemôže byť dôvodom na odvolanie audítora. Účtovná jednotka je povinná informovať Úrad pre dohľad nad výkonom auditu o odvolaní alebo odstúpení audítora alebo audítorskej spoločnosti v priebehu vykonávania auditu a vysvetliť dôvody, ktoré k odstúpeniu viedli.

(3) Účtovná závierka účtovnej jednotky podľa odseku 1 musí byť audítorom overená do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak.25)

(4) Povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom majú aj právnické osoby vymedzené v osobitnom predpise, 26) ktorých suma ročného podielu prijatej dane je vyššia ako 33 193, 92 eura, a to za účtovné obdobie, v ktorom boli tieto finančné prostriedky použité.
JanaŠimi
16.03.11,11:42
nemá taký obrat a počet zamestnancov je 15
alušik
16.03.11,12:29
Janka, ale obrat a počet zamestnancov si sledujú iné obchodné spoločnosti - napr. s.r.o.
Akciová spoločnosť má povinnosť vždy.;)
JanaŠimi
16.03.11,12:34
Mne audítor povedal, že už nespadáme pod povinný audit. Tak ja už neviem. Audítorovali nám cez tri roky a rok 2010, že vraj už nemusia
KEJKA
16.03.11,17:57
Mne audítor povedal, že už nespadáme pod povinný audit. Tak ja už neviem. Audítorovali nám cez tri roky a rok 2010, že vraj už nemusia
presne tak. Rok 2010 je prvý rok, kedy a.s. nemusia spadať pod povinnosť auditu.
Môj názor je, ked už firma účtovala spôsobom A - neprejde na spôsob B.
A-čko je ďaleko preukaznejšie,istejšie, správnejšie.
Rovnako je naďalej povinnosť účtovať o odloženej dani /ak jej niekedy v minulosti taká povinnosť vznikla./mimotémy/
JanaŠimi
17.03.11,07:15
Majitelia firmy sú Belgičania vyslovene som dostala od nich príkaz aby som neúčtovala už A spôsob. V ich krajine ani A spôsob nepoznajú tam len B. Takže som sa musela prispôsobiť. Kedže nespadajú pod povinný audit tak ich neprehovorím na A.