Jurokm
02.03.11,13:21
Ahojte

mam dve otazky k majetku.

1. Viete mi pls poradit, ked ja prenajimam majetok inej firme (operativny leasing) cize majetok ostava v mojej evidencii (som prenajimateľ)
Majetok bol prebrany firmou 31/12/2010 (datum na preberacom protokole) ale zmluva ku ktorej sa viaze tento majetok plati az od 1/1/2011.
Majetok sa odpisuje od 31/12/2010 alebo 1/1/2011
Mozem zaradit majetok skôr ako zacne platit zmluva?

2. nasa spolocnost nakupovany majetok za menej ako 1700 eur dava do spotreby(nakladov)
V roku 2008 sme kupili notebook, ktory bol dany priamo do spotreby, a teraz ho uzivatel stratil. Z policie prisla ziadosť o ocenenie tohoto notebooku. Akym spôsobom ho viem ocenit, ked sa neodpisuje a nema zostatkovu hodnotu?

Dakujem za rady.

Juraj
Tweety
02.03.11,12:27
Ahojte

mam dve otazky k majetku.

1. Viete mi pls poradit, ked ja prenajimam majetok inej firme (operativny leasing) cize majetok ostava v mojej evidencii (som prenajimateľ)
Majetok bol prebrany firmou 31/12/2010 (datum na preberacom protokole) ale zmluva ku ktorej sa viaze tento majetok plati az od 1/1/2011.
Majetok sa odpisuje od 31/12/2010 alebo 1/1/2011
Mozem zaradit majetok skôr ako zacne platit zmluva?

2. nasa spolocnost nakupovany majetok za menej ako 1700 eur dava do spotreby(nakladov)
V roku 2008 sme kupili notebook, ktory bol dany priamo do spotreby, a teraz ho uzivatel stratil. Z policie prisla ziadosť o ocenenie tohoto notebooku. Akym spôsobom ho viem ocenit, ked sa neodpisuje a nema zostatkovu hodnotu?

Dakujem za rady.

Juraj
Trošku nezrozumiteľné. Ty prenajímaš majetok, tak ako ho chceš ešte raz zaradiť, kedže ho už v majetku máš? Ak si ho používal na podnikanie aj doteraz, odpisuješ ho tak, akokeby ani v lízingu nebol.
K druhej otázke. AK ste ho aj dali do spotreby, bolo ho potrebné viesť v operatívnej evidencii, a tam jeho hodnota musí byť zaevidovaná.
Jurokm
02.03.11,12:50
1. ide o to, ze ja ho objednam cez externeho dodavatela, ktory ho dodava priamo zakaznikovi. Cize ja poskytujem operativny leasing, ale predmet leasingu si objednavam a kupujem od 3 strany.
Cize ak podpisem zmluvu s platnostou od 1/1/2011 ale majetok doda 3 strana najomcovi este 31/12/2010 - odpisovat zacinam v 12/2010 alebo 1/11. Cize kedy ho najomca prevezme alebo od kedy plati zmluva.

2. neviem zistit ci bola vedena operativna evidencia. pravdepodobne nebola. Viem inym spôsobom zistit aku ma teraz hodnotu ?

Dakujem
Tweety
02.03.11,14:51
1. ide o to, ze ja ho objednam cez externeho dodavatela, ktory ho dodava priamo zakaznikovi. Cize ja poskytujem operativny leasing, ale predmet leasingu si objednavam a kupujem od 3 strany.
Cize ak podpisem zmluvu s platnostou od 1/1/2011 ale majetok doda 3 strana najomcovi este 31/12/2010 - odpisovat zacinam v 12/2010 alebo 1/11. Cize kedy ho najomca prevezme alebo od kedy plati zmluva. Používať na podnikanie(dáš ho na lízing) ho začneš až v januári, takže aj odpis až od januára.

2. neviem zistit ci bola vedena operativna evidencia. pravdepodobne nebola. Viem inym spôsobom zistit aku ma teraz hodnotu ?
Vieš, z účtovníctva roku obstarania DM.
Dakujem
V texte.
Jurokm
03.03.11,07:42
ak mozem poprosit ako ju viem vycislit?

Ak bola cena notebooku napr. 800 eur v roku 2008 - ako vypocitam jeho sucastnu - zostatkovu hodnotu - ked bol dany priamo do spotreby ?

naozaj dakujem za pomoc.
Juraj
20lucka201
21.06.11,06:11
Mám otázku: Firma má prenajatý stroj (operatívny lízing). Môžem tento stroj zaradiť a uplatniť odpisy na dobu zapožičania, trvania lízingu?
Tweety
21.06.11,06:22
Mám otázku: Firma má prenajatý stroj (operatívny lízing). Môžem tento stroj zaradiť a uplatniť odpisy na dobu zapožičania, trvania lízingu?
Môže, ale len so súhlasom prenajímateľa. Opravujem svoj príspevok. Napísala som hlúposť. Operatívny lízing je klasický prenájom, nákladom sú doklady-faktúry za prenájom. Mea culpa.:)
20lucka201
21.06.11,06:29
Ďakujem Tweety za rýchlu odpoveď. :)
JankaO
21.06.11,06:46
Môže, ale len so súhlasom prenajímateľa.
Podľa mňa nemôže. Tweety, prosím uveď odkaz na §. Ďakujem.
KEJKA
21.06.11,06:49
Mám otázku: Firma má prenajatý stroj (operatívny lízing). Môžem tento stroj zaradiť a uplatniť odpisy na dobu zapožičania, trvania lízingu?
nemôže, je to nájom.