Luckasari
19.12.05,10:10
Chcela by som sa Vás opýtať, aký je postup u SZČO, ktorý nastúpi na PN.

Bude to dlhodobejšia PN, lebo možno bude aj v nemocnici (operácia), tak by som sa chcela opýtať:
- treba to niekde ohlásiť
- bude musieť platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne aj naďalej, alebo si ich nejako poníži
- čo by som mala urobiť?

Vopred ďakujem za pomoc.
marcelaStanakova
19.12.05,09:33
Ja som SZČO a platím si poistné z min.VZ , keď som bola na pN tak som začiatok PN odniesla hneď na SP.Potom na konci PN-ky som odniesla na SP ukončenie PN-ky.A ešte som tneto prefotený doklad odniesla ešte aj na moju zdravotnú poisťovňu.V tom mesiaci som mala aj krátené odvody do SP a ZP platila som len za dni mimo PN.
jess
19.12.05,09:33
ja som pri vystavení začiatku PN tieto prefotila a zaniesla do SP aj do svojej ZP...............na prelome mesiaca zanesieš (zanesú za teba) tzv. prechodku - tú ti vystaví obv.lekár...........a nakonci zanesieš koniec PN do SP i do ZP.

do ZP sa platí tak, že ....no, ja platím len tých 910,- !!!..... takže 910/počet kalend.dní v mesiaci (napr.31)*počet dní za ktoré platíš odvody(teda nie si na PN)..........detto na Sociálku, ale každé poistenie zvlášť !!!! a nakoniec sčítať a odviesť ! :)
jess
19.12.05,09:33
Marcelka, pozri si čas...sme sa zhodli :D
marcelaStanakova
19.12.05,09:36
NO FAKT!!!!!!!!!!!!
Luckasari
19.12.05,09:45
super ste sa načasovali :)
ďakujem pekne za odpovede
vgabka
19.12.05,11:40
Luckasari, pozor na krátenie ZP, kde sa prihliadá na daňový základ z daňového priznania. Pán Miháľ to dobre vysvetľoval.
jess
19.12.05,11:44
do ZP sa platí tak, že ....no, ja platím len tých 910,- !!!..... takže 910/počet kalend.dní v mesiaci (napr.31)*počet dní za ktoré platíš odvody(teda nie si na PN)........ :)

mne tento spôsob povedala pracovníčka v Zdravotnej poisťovni, ale podotýkam, že JA platím len tých 910,-Sk