detektív
19.12.05,10:16
Prosím faktúrovať s DPH alebo bez DPH???
Faktúra vystavená do ČR za tovar.Dodanie tovaru bolo na Slovensku. Český odberateľ je plátca DPH.
Jana Acsová
19.12.05,14:11
Prosím faktúrovať s DPH alebo bez DPH???
Faktúra vystavená do ČR za tovar.Dodanie tovaru bolo na Slovensku. Český odberateľ je plátca DPH.Oslobodenie od dane môžete uplatniť podľa § 43 ods. 1 v prípade, že tovar bude odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného ČŠ. Dodanie tovaru do iného ČŠ ste povinní preukázať podľa § 43 ods. 5.
Ak k dodaniu dôjde na Slovensku mám za to, že fakturujete s daňou a český odberateľ nadobudne tovar na území SR, od čoho sa odvinú aj jeho daňové povinnosti.
Karina
19.12.05,14:24
Prosím faktúrovať s DPH alebo bez DPH???
Faktúra vystavená do ČR za tovar.Dodanie tovaru bolo na Slovensku. Český odberateľ je plátca DPH.

Čo myslíte pod pojmom "dodanie tovaru bolo na Slovensku"? Došlo k jeho preprave do iného členského štátu?
elPi
19.12.05,22:28
Oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 5 písm c) môže preukázať aj citujem:

(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a
a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.

To znamená, že ak dáme odberateľovi podpísať na faktúre, alebo na samostatnom liste pripojenom k fa prehlásenie, že tovar prepravil do iného čl. štátu EU, task to stačí.
Znenie je podobné ako nejaké "čestné prehlásenie, teda krátko:

Podpísaný Jarda Špelec prehlasujem, že tento tovar som prepravil do "Království českého a Moravy" + dátum a podpis a prípadne neodmysliteľná pečiatka.

anything more
detektív
20.12.05,06:52
Po preštudovaní rôznej literatúry s príkladmi a po konzultácii s mojím okolím sme prišli k záveru, že faktúra sa má vystaviť s DPH .Ešťe si to pôjdem odkonzultovať s naším DÚ,dám potom vedieť ako som dopadla.
Ďakujem.
detektív
20.12.05,06:54
Karin, myslím tým to, že tovar nebol vyvezený do žiadnej krajiny EÚ, ani do tretích krajín. Tovar zostal na Slovensku.
Jana Acsová
20.12.05,07:18
To znamená, že ak dáme odberateľovi podpísať na faktúre, alebo na samostatnom liste pripojenom k fa prehlásenie, že tovar prepravil do iného čl. štátu EU, task to stačí.
Znenie je podobné ako nejaké "čestné prehlásenie, teda krátko:

Podpísaný Jarda Špelec prehlasujem, že tento tovar som prepravil do "Království českého a Moravy" + dátum a podpis a prípadne neodmysliteľná pečiatka.

No a následne súhrnný výkaz ... čím sa dodávka dostane do systému VIES a u odberateľa možnosť skúmať samozdanenie a ďalší pohyb tovaru ...
Mám za to, že dodávateľ by si mal byť vedomý všetkých rizík v prípade, ak ich svojím konaním vyvoláva.

Môžeme však v téme sledovať, že zadávateľ rieši problém v zmysle podmienok, za akých dochádza k fyzickému pohybu tovaru. .-)
ALBO
20.12.05,07:54
Karin, myslím tým to, že tovar nebol vyvezený do žiadnej krajiny EÚ, ani do tretích krajín. Tovar zostal na Slovensku.

V takom prípade, musíte odviesť daň na Slovensku, teda vystaviť Fa s DPH.
detektív
20.12.05,09:25
Práve mi volal odberateľ z ČR, že tovar bol prevezený na Moravu, čím sa mení celá situácia, a musím faktúru prerobiť bez DPH.


Prosím, čo to znamená systém VIES?

Ďakujem
elPi
20.12.05,09:28
Karin, myslím tým to, že tovar nebol vyvezený do žiadnej krajiny EÚ, ani do tretích krajín. Tovar zostal na Slovensku.

Ak odberateľ sám a jednoznačne nepožaduje vystavenie faktúry s oslobodením a neinformuje dodávateľa o tom že tovar má byť vyvezený, jednoznačne sa fa vystaví s DPH.
elPi
20.12.05,09:31
Práve mi volal odberateľ z ČR, že tovar bol prevezený na Moravu, čím sa mení celá situácia, a musím faktúru prerobiť bez DPH.


Prosím, čo to znamená systém VIES?

Ďakujem

Kým som písal tak to naskočil tento príspevok. Takže:
Fa prerobiť a k nej DOLOŽIŤ, že tovar bol skutočne vyvezený.
Jana Acsová
20.12.05,11:43
Prosím, čo to znamená systém VIES?
Sledovanie intrakomunitárnych dodávok v rámci EÚ.
Je možné stiahnuť si intrakomunitárne dodania zo všetkých krajín EÚ za sledované obdobie na jed(not)livé IČ DPH nadobúdateľa tovaru.
JanaSys
20.12.05,13:48
Ja len dodám, že vďaka tomu nám došla kontrola z DU. Kontrolovali českú firmu, jej nadobudnutie skontrolovali s naším súhrnným na jej ICDPH a nesedelo to a požiadali náš DÚ o našu kontrolu. Problém bol len v časovom posune a niečo so vzorkami, presne neviem, ale určite VIES využívajú pri kontrolách.