lago
19.12.05,10:19
Od 1.4 mám popri HPP živnosť. Fakturujem služby a predpokladal som ze za tento rok budem mat prijmy vo vyske 82 784 Sk. To je menej ako suma príjmov 12x6900 = 82800 Sk, od ktorej by som bol budúci rok povinný platiť si sociálne poistenie.
Nanešťastie som si nevšimol, že banka mi na mojom bežnom účte pripočítava úroky, spolu v tomto roku asi 50 Sk. Kvôli tomu mi príjmy presiahnu 82800 Sk a budem si musieť povinne platiť poistenie.
Existuje nejaká možnosť ako znížiť príjmy a obísť túto povinnosť?
Všetky príjmy išli cez účet na základe Fa. Uvažujem o dobropise, je to riešenie? Máte nejakú inú radu?
renča1
19.12.05,11:06
Dobropis sa vystavuje v prípade reklam.atd... Nemôžeš vystaviť dobropis hoci kedy , ako ti to bude pasovať. Sú aj iné možnosti znížiť príjem. Skús viacej popísať ohľadom čoho podnikáš. Ak ti banka účtuje úroky, určite ti účtuje aj daň z úrokov a poplatky. Poplatky sú daň.výdavky a daň z úrokov sa používa na odpočet od daň.povinnosti za zdaň.obdobie. Skús si vyhľadať, ako znížiť príjmy aj tu na porade, už tu bolo o tom písané.
lago
27.12.05,15:56
Ake su tie ine moznosti znizit prijem ?
Je mi jasne ako mozem znizit zaklad dane, ale neviem ako znizim v JU prijem, ak tento mam podchyteny vo vypisoch z uctu. A prave o znizenie prijmu (nie o znizenie zakladu dane) sa mi jedna. kvoli prekroceniu prijmu o 30 Sk "spadnem" do skupiny povinnych platcov socialneho poistenia od 1.7.2006.
Stale plati, ze urok z BU je prijem, ktory sa musi zauctovat v JU aj ked uz bol zdaneny?
STRELEC
28.12.05,06:00
Ake su tie ine moznosti znizit prijem ?
Je mi jasne ako mozem znizit zaklad dane, ale neviem ako znizim v JU prijem, ak tento mam podchyteny vo vypisoch z uctu. A prave o znizenie prijmu (nie o znizenie zakladu dane) sa mi jedna. kvoli prekroceniu prijmu o 30 Sk "spadnem" do skupiny povinnych platcov socialneho poistenia od 1.7.2006.
Stale plati, ze urok z BU je prijem, ktory sa musi zauctovat v JU aj ked uz bol zdaneny?
Pôvodný príspevok už tu nie je, takže v obecnej rovine:
brutto príjem znižuje v JU len dobropis, ak sa vyskytne napr. z titulu Tvojej chybnej fakturácie výkonov. Tvojím príjmom nie je tiež preplatok odberateľa. Stane sa, že niekto uhradí vyššú čiastku ako mal. Tento preplatok je potrebné vrátiť ho na účet, z ktorého Ti bol, možno omylom, poslaný.
Ak by sa takýto prípad, ako vyššie uvádzam vyskytol, bolo by slušné poslať odberateľovi aj príslušný doklad (dobropis, sprievodný list, ospravedlnenie za chybnú fakturáciu z Tvojej strany...).

K úrokom banky: Príjmy sú príjmami ako každé iné. Daň, ktorú zrazí banka je preddavkom a vysporiada sa cestou daňového priznania, tj. zníži povinnosť k úhrade, resp. zvýši povinnosť DU vrátiť preplatok dane.