PatoP
19.12.05,10:31
Ahojte,

skúšal som to tu poprečitovať, ale nejak som nenašiel čo som hľadal a potreboval by som takú súhrnnú infošku:-)

Od 1.1.2004-31.3.2005 som pracoval na HPP
od 1.4.2005 som si založil živnosť + mám príjmy ako sprostredkovateľ 2.piliera dôch.sporenia.

Do nákladov by som si chcel dať prenájom za miestnosť. Miestnosť by bola v dome, kde mám sídlo podnikania. Problém je ten, že je to novostavba a teda je oslobodená od daní. Ďalej by som nechcel, aby tento príjem museli zdaňovať. Aká je maximálna výška príjmu, ktorú FO nemusí priznať? Neprekáža že daná nehnuteľnosť je oslobodená od dane?

Ďakujem za odpovede
Zlata
19.12.05,10:01
To, že nehnuteľnosť je oslobodená od dane nemá vplyv na to, čo sa pýtaš.
Nehnuteľnosť by mal vlastniť občan k - nie podnikateľ so živnosťou o prenájme nehnuteľností - to by bol príjem zo živnosti.
Od dane je oslobodený príjem z prenájmu nepresahujúci 5-násobok životného minima platného k 1.1. zdaňovacieho obdobia. Neviem momentálne tú sumu ale cca 20.000,-. Ak nepriesiahneš túto sumu, prenajímatelia budú mať túto sumu oslob. od dane, par. 9 odst.h)
, ale to neznamená, že si nebudú musieť podať aj oni daňové priznanie. Môžu mať iné príjmy, ktoré nie sú oslobodené od dane.
Tvoje daňové priznanie bude z čiast. zákl. dane
- zo záv. činnlosti od 1.1.-30.3.2005 - par. 5
- z ponikania - par. 6
renča1
19.12.05,10:14
presná suma je 22 900,00 SK.
PatoP
19.12.05,11:45
Díky moc,

ešte by som sa chcel spýtať či existujú nejaké výnimky podľa predmetu živnosti pre ktoré sa nedajú uplatniť paušálne výdavky?
renča1
19.12.05,11:51
každý má nárok si uplatniť 25% paušál.výdavky,príjmy z remes.živnosti sú dokonca až 60%. Treba si vopred vypočítať predbežne či sa oplatí si uplatniť 25% alebo skutoč. preukázateľné výdavky vynalož.na podnikanie.
PatoP
19.12.05,12:39
dík moc, kolega ma totiž presviedčal, že sú výnimky (ekonomické poradenstvo) ktorí si paušálne výdavky nesmú uplatňovať.
Majka
19.12.05,14:33
alezo zivnosti sprostredkovanie II.piliera prijmy si k nim moze tusim..... uplatnit aj vydavky 25perc. alebo sa mylim?
Aknazuz
19.12.05,16:12
dík moc, kolega ma totiž presviedčal, že sú výnimky (ekonomické poradenstvo) ktorí si paušálne výdavky nesmú uplatňovať.
ja postupujem tak, ze zo vsetkych volnych zivnosti je mozny 25perc. pausal a eviduju sa len prijmy.
STRELEC
19.12.05,16:29
dík moc, kolega ma totiž presviedčal, že sú výnimky (ekonomické poradenstvo) ktorí si paušálne výdavky nesmú uplatňovať.
Podľa §6 ods.10) ZDP si každý daňovník môže uplatniť výdavky percentom z príjmu. Nie však plátcovia DPH, ktorí sú povinní uplatňovať preukázateľné daňové výdavky.
U remeselných činností (uvádzaných v prílohe č. 1 živnozákona) je možné uplatniť výdavky vo výške 60% z vykázaných príjmov. Ekonomické poradenstvo a iné činnosti boli vylúčené z možnosti uplatniť výdavky percentuálne už skôr, podľa bývalého zákona o daniach z príjmov.
Aknazuz
19.12.05,16:33
Podľa §6 ods.10) ZDP si každý daňovník môže uplatniť výdavky percentom z príjmu. Nie však plátcovia DPH, ktorí sú povinní uplatňovať preukázateľné daňové výdavky.
U remeselných činností (uvádzaných v prílohe č. 1 živnozákona) je možné uplatniť výdavky vo výške 60% z vykázaných príjmov. Ekonomické poradenstvo a iné činnosti boli vylúčené z možnosti uplatniť výdavky percentuálne už skôr, podľa bývalého zákona o daniach z príjmov.
a plati tato uprava aj podla platneho zakona 595/2003? V ziadnom jeho paragrafe som takuto upravu - o ekonomickom poradenstve - nenasla. O platcoch DPH som uz vedela.
STRELEC
19.12.05,16:39
a plati tato uprava aj podla platneho zakona 595/2003? V ziadnom jeho paragrafe som takuto upravu - o ekonomickom poradenstve - nenasla. O platcoch DPH som uz vedela.
Pozri si zákon v znení novely 659/2004 Zz a novších.
Čo sa týka ekonomického poradenstva - veď to si nemohla nájsť. Zákon neobsahuje (už 595/2003 Zz) obmedzenia, ktoré by sa týkali druhu činností pri uplatňovaní výdavkov %-tuálne z príjmov. Len zvýhodňuje kategóriu remeselných činností.
PatoP
19.12.05,16:49
Podľa §6 ods.10) ZDP si každý daňovník môže uplatniť výdavky percentom z príjmu. Nie však plátcovia DPH, ktorí sú povinní uplatňovať preukázateľné daňové výdavky.
U remeselných činností (uvádzaných v prílohe č. 1 živnozákona) je možné uplatniť výdavky vo výške 60% z vykázaných príjmov. Ekonomické poradenstvo a iné činnosti boli vylúčené z možnosti uplatniť výdavky percentuálne už skôr, podľa bývalého zákona o daniach z príjmov.

teraz som z toho mimo, teda moze si clovek ktory ma predmet zivnosti ekonomicke poradenstvo uplatnit pausalne vydavky alebo nie?
Aknazuz
19.12.05,16:52
Pozri si zákon v znení novely 659/2004 Zz a novších.
Čo sa týka ekonomického poradenstva - veď to si nemohla nájsť. Zákon neobsahuje (už 595/2003 Zz) obmedzenia, ktoré by sa týkali druhu činností pri uplatňovaní výdavkov %-tuálne z príjmov. Len zvýhodňuje kategóriu remeselných činností.
cize aj "ekonomicke poradenstvo" si v roku 2005 pausalne vydavky uplatnit moze, ze? Myslim si, ze ked obmedzenia zo stareho zakona do 595/2003 prenesene neboli, v roku 2005 obmedzenia neplatia.
Pepa
19.12.05,16:53
teraz som z toho mimo, teda moze si clovek ktory ma predmet zivnosti ekonomicke poradenstvo uplatnit pausalne vydavky alebo nie?
Môže .
PatoP
19.12.05,16:55
dík, teraz v tom už mám trošku jasnejšie. Už len nejak zistiť či sa mi viac oplatí paušál alebo skutočná evidencia.
STRELEC
19.12.05,16:55
dík moc, kolega ma totiž presviedčal, že sú výnimky (ekonomické poradenstvo) ktorí si paušálne výdavky nesmú uplatňovať.Kolega si poplietol "paušálne výdavky % z príjmov" s "paušálnou daňou". Aj ja som sa tak trochu zaplietol, ale nahliadnutie do zákona napomohlo:) . Paušálnu daň si nemohli uplatniť FO vedúce účtovníctvo, ekonomické poradenstvo a iné činnosti vymenované v bývalom ZDP v jeho prílohe 1.
Pepa
19.12.05,17:00
Paušálnu daň si nemohli uplatniť FO vedúce účtovníctvo, ekonomické poradenstvo a iné činnosti vymenované v bývalom ZDP v jeho prílohe 2.

Peter, nepamätáš sa v ktorom zdaňovacom období to platilo naposledy?
sway
19.12.05,17:01
Ahojte,

skúšal som to tu poprečitovať, ale nejak som nenašiel čo som hľadal a potreboval by som takú súhrnnú infošku:-)

Od 1.1.2004-31.3.2005 som pracoval na HPP
od 1.4.2005 som si založil živnosť + mám príjmy ako sprostredkovateľ 2.piliera dôch.sporenia.

Do nákladov by som si chcel dať prenájom za miestnosť. Miestnosť by bola v dome, kde mám sídlo podnikania. Problém je ten, že je to novostavba a teda je oslobodená od daní. Ďalej by som nechcel, aby tento príjem museli zdaňovať. Aká je maximálna výška príjmu, ktorú FO nemusí priznať? Neprekáža že daná nehnuteľnosť je oslobodená od dane?

Ďakujem za odpovede

Pozor je tu dôležité, či je to RD - Tvoj, alebo činžiak. Aj je to RD, tak je od dane z nehnuteľností oslobodený, ale miestnosť v ktorej podnikáš a máš na nej vycapené prevádzkové hodiny.... podlieha dani z nehnuteľností !!! - ja mám takto v svojom RD kanceláriu a aj ak som pôvodne oslobodená bola, z tit. novostavby, tak mi daň z nehnuteľností obec vyrúbila na tie priestory v ktorých podnikám, aj poplatky za smeti, pekne osve oddelené a samozrejme s inou sadzbou ako občanovi.
STRELEC
19.12.05,17:04
dík, teraz v tom už mám trošku jasnejšie. Už len nejak zistiť či sa mi viac oplatí paušál alebo skutočná evidencia.
Či si uplatníš preukázateľné daňové výdavky, alebo či uplatníš výdavky % z príjmu (+povinné odvody a príspevky nad %), to už by si mohol aj zhruba vedieť. Veď máme 19-teho decembra.
Ostatne niektorí pri zvažovaní pre a proti uplatneniu výdavkov %-tuálne okrem kalkulačky berú v úvahu aj to, že pri uplatnení výdavkov percentom sú výrazne menej kontrolovateľní, nie je potrebné platiť DMV, sú výrazne nižšie náklady na spracovanie priznania (evidenciu a priznanie sa napr. urobíš sám).
STRELEC
19.12.05,17:10
Peter, nepamätáš sa v ktorom zdaňovacom období to platilo naposledy?595/2003 Zz nadobudol účinnosť od 01.01.2004
Pepa
19.12.05,17:15
Tzn. že za rok 2003 - účtovníctvo a ekonomické poradenstvo - nemohli byť paušálne výdaje? Si to už nepamätám. Ďakujem.
PatoP
19.12.05,17:37
Súhlasím, maš pravdu že by som v tom už mal mať jasno. Nakoľko ale ešte žiaľ nemám, zháňam potrebné informácie o 5 minút 12:-) Súhlasím aj s tým, že paušálne výdavky sú oveľa jednoduchšie. Okrem nich mám ešte DDP, ktoré by som si chcel odpočítať v sume 12 000.- Sk. Čo som ale našiel na nete formuláre, neviem do akej kolonky sa to dáva, pretože kolonku na to som nasiel len pri prijme zo zavislej cinnosti. A vzhladom na to ze sa tam spomina rok 2004 ani neviem ci je to spravny format priznania...Pausalne vydavky sa davaju normalne pod vydavky vypocitanim 25%?
STRELEC
19.12.05,17:37
Tzn. že za rok 2003 - účtovníctvo a ekonomické poradenstvo - nemohli byť paušálne výdaje? Si to už nepamätám. Ďakujem.Nemohla byť paušálna daň! Ten "kolega" si zmiešal dohromady paušálnu daň (pre činnosti uvedené v prílohe 1 zákona nebolo možné ju použiť) a výdavky uplatnené % z príjmov (bolo možné použiť aj predtým u poradenstva....). "Paušálne výdaje" zákon ani predtým nepoznal a tak ľudovým podaním došlo asi k zámene s paušálnou daňou.
Verím, že sme sa konečne z toho "paušálne" vymotali. :D
PatoP
19.12.05,17:40
Nemohla byť paušálna daň! Ten "kolega" si zmiešal dohromady paušálnu daň (pre činnosti uvedené v prílohe 1 zákona nebolo možné ju použiť) a výdavky uplatnené % z príjmov (bolo možné použiť aj predtým u poradenstva....). "Paušálne výdaje" zákon ani predtým nepoznal a tak ľudovým podaním došlo asi k zámene s paušálnou daňou.
Verím, že sme sa konečne z toho "paušálne" vymotali. :D

Jednoducho povedane pausalne vydavky moze zivnostnik pouzit pri akejkolvek cinnosti vo vyske 25% a v pripade remeselnych zivnosti vo vyske 60%. Suhlas?
Pepa
19.12.05,17:50
Peter - jasné - paušálna daň sa nemohla uplatniť. 25% z príjmu /ľudovo paušálne výdaje/ áno. Pomohol si mi "rozsvietiť". Domotalo ma to poriadne. Ďakujem. Pekný večer.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Pepa
19.12.05,17:53
Jednoducho povedane pausalne vydavky moze zivnostnik pouzit pri akejkolvek cinnosti vo vyske 25% a v pripade remeselnych zivnosti vo vyske 60%. Suhlas?
Jednoducho - dobre si to povedal. Pokiaľ nie je platcom DPH celé zdaňovacie obdobie.
Aknazuz
19.12.05,18:00
Súhlasím, maš pravdu že by som v tom už mal mať jasno. Nakoľko ale ešte žiaľ nemám, zháňam potrebné informácie o 5 minút 12:-) Súhlasím aj s tým, že paušálne výdavky sú oveľa jednoduchšie. Okrem nich mám ešte DDP, ktoré by som si chcel odpočítať v sume 12 000.- Sk. Čo som ale našiel na nete formuláre, neviem do akej kolonky sa to dáva, pretože kolonku na to som nasiel len pri prijme zo zavislej cinnosti. A vzhladom na to ze sa tam spomina rok 2004 ani neviem ci je to spravny format priznania...Pausalne vydavky sa davaju normalne pod vydavky vypocitanim 25%?
pre rok 2005 maju FO novy formular danoveho priznania - samozrejme este ziadne urady nevedia, ako bude vyzerat, len sa nesmu pouzit formulare z roku 2004. Nastastie, pre PO platia stare formulare DP.
PatoP
19.12.05,18:07
pre rok 2005 maju FO novy formular danoveho priznania - samozrejme este ziadne urady nevedia, ako bude vyzerat, len sa nesmu pouzit formulare z roku 2004. Nastastie, pre PO platia stare formulare DP.

aha, no stejne v tých z roku 2004 kam by sa dalo tych 12000 resp vtedy este 24 000? Mimochodom ked mam prijmy zo sprostredkovania 2.piliera, su to prijmy z cinnosti ktore nie su ani zivnostou ani podnikanim? Na tieto príjmy sa pausalne vydavky pouzit asi nemozu...
Aknazuz
19.12.05,18:23
aha, no stejne v tých z roku 2004 kam by sa dalo tych 12000 resp vtedy este 24 000? Mimochodom ked mam prijmy zo sprostredkovania 2.piliera, su to prijmy z cinnosti ktore nie su ani zivnostou ani podnikanim? Na tieto príjmy sa pausalne vydavky pouzit asi nemozu...
v roku 2004 to bol pre mna problem. V zavislej cinnosti - v odd. 5 - bolo "24.000", ale ja som mala subeh zivnosti a zamestnania a radsej som celych "24.000" dala do vydavkov zo zivnosti - ale neviem, ci som postupovala spravne. V 5a som si polozku neuplatnila. A z tohoto dovodu som si neuplatnila zo zivnosti pausalne vydavky percentom. Nastastie pre rok 2005 uz bude na ne - ako "12.000" kolonka v nezdanitelnych odpoctoch.
Johanka
20.12.05,12:50
aha, no stejne v tých z roku 2004 kam by sa dalo tych 12000 resp vtedy este 24 000? Mimochodom ked mam prijmy zo sprostredkovania 2.piliera, su to prijmy z cinnosti ktore nie su ani zivnostou ani podnikanim? Na tieto príjmy sa pausalne vydavky pouzit asi nemozu...

V novele Zákona o dani z príjmov s účinnosťou od 15.12.2005 je doplnený § 6 ods. 2 o písmeno d/ kde sa už pre zdaňovacie obdobie 2005 budú zahŕňať príjmy z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou. Sem patria aj príjmy sprostredkovateľov II.piliera. Aj títo sprostredkovatelia majú nárok na uplatnenie tzv.paušálnych výdavkov , pretože súvisiaci § 6 ods.10 sa vzťahuje na všetky príjmy podľa § 6 ods.1 a 2.