Danka275
02.03.11,15:38
Dobry den, ak sa v roku 2010 predal darovany byt, a nebola splnena ani jedna podmienka na oslobodenie dane t.j.2roky trvaly pobyt ani 5 rokov vlasnictvo može si danovnik do DP z prijmu FO typ B zadat do vydavkov cenu bytu vyčíslenu odhadcom? Tak som to totiž pochopila z informacii od danoveho uradu, ktore maju na webe: Pri príjmoch z predaja majetku je výdavkom cena uvedená v § 8 ods. 5 a v § 25 zákona o dani z príjmov a to v závislosti od spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti napr. kúpa, dedenie, dar a v závislosti od toho, či ide o nehnuteľnosť využívanú na osobné účely alebo zahrnutú v obchodnom majetku.Pochopila som to spravne? Pytala som sa konkretne na toto danoveho uradu ale za 3 tyždne sa mi ešte neozvali a potrebujem to vyriešit čo najskor. Hladala som aj v inych prispevkoch ale na tento konkretny pripad som nenašla žiadnu odpoved.Byt mal vyššiu hodnotu ako pri predaji, t.j. danova povinost tym padom bude 0 spravne? Dakujem za odpoved.Danka
veronikasad
02.03.11,15:21
Kto bol darcom bytu ?
Danka275
02.03.11,19:06
Babička darovala byt vnukovi, babička tam mala trvaly pobyt min.15 rokov a bola zaroven aj jedinym vlasnikom.To nejak zavisi od toho?
Danka275
08.03.11,11:36
tusim som tu neni sama či si s tym nevie radi, super načo sa to vola porada ked nikto neviem poradit či už danovy urad alebo "stari účtovnici".Potrebujem podat DP do konca tohto marca.Dakujem.Danka
Chobot
08.03.11,12:26
tusim som tu neni sama či si s tym nevie radi, super načo sa to vola porada ked nikto neviem poradit či už danovy urad alebo "stari účtovnici".Potrebujem podat DP do konca tohto marca.Dakujem.Danka

Si tu pár dní aj s cestou a už sa tu nadrapuješ a kydáš na poradu. Miesto toho by si si mala vyhľadať staršie témy, už to bolo diskutované. Tým "starým účtovníkom" sa to asi nechce znovu celé popisovať a otvárať na to diskusiu, keďže svoj názor si už povedali.

A keby ti aj nikto neodpovedal - porada ja dobrovoľná, nikto tu nie je profesionálny radca. Kto chce (a vie), napíše reakciu či odpoveď. Nikoho nemôžeš nútiť odpovedať. Porada nie je portál, kde máš zaručené, že ti niekto odpovie. Je to diskusné fórum, nie právna poradňa. Tam si zaplať a dostaneš radu.

http://www.porada.sk/t55004-dan-z-prijmu-z-predaja-darovanej-nehnutelnosti.html
Danka275
08.03.11,13:33
Prepačte ale my sme si kedy potykali. Viem že porada je dobrovolna a bezplatna, takže to chapem, a nie som tu ani novačik tiež ked som vedela tak som poradila, len som zabudla svoje stare heslo tak som sa musela prihlasit pod novym menom.Stare diskusie som si pozrela aj prispevky aj v zakone len som sa pytala či som to spravne pochopila a či to plati aj na minuly rok lebo zakony sa stale menia. A je tam vraj vymimka aj podla toho kto komu darujeme.Prepačte že som vas obrala o Vaš drahoceny čas ale chcela som len radu a nie vyčitky. Ak by som mala nato peniaze tak si niekomu zaplatim ale momentalne som na RP takže penazi na rady pravnikom božial nemam.
Danka275
08.03.11,13:35
Prepačte ale my sme si kedy potykali. Viem že porada je dobrovolna a bezplatna, takže to chapem, a nie som tu ani novačik tiež ked som vedela tak som poradila, len som zabudla svoje stare heslo tak som sa musela prihlasit pod novym menom.Stare diskusie som si pozrela aj prispevky aj v zakone len som sa pytala či som to spravne pochopila a či to plati aj na minuly rok lebo zakony sa stale menia. A je tam vraj vymimka aj podla toho kto komu darujeme.Prepačte že som vas obrala o Vaš drahoceny čas ale chcela som len radu a nie vyčitky. Ak by som mala nato peniaze tak si niekomu zaplatim ale momentalne som na RP takže penazi na rady pravnikom božial nemam.A prepačte ak som vas urazila nebolo to mojim zamerom.Škoda že neviete odpoved. To by ma viac potešilo ako tato sprava predtym.
Danka275
11.03.11,21:05
Pridavam vyjadrenie z danoveho riaditelstva snad to niekomu pomože aj do buducna, jasne, zrozumitelne a vysvetlene priamo ako som potrebovala:

Podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov (ďalej len ZDP) v znení platnom do 31.12.2010 od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písm. a) alebo c) (t.j. nejedná sa o byt ani o nehnuteľnosť nadobudnutú dedením), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola takáto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku. To znamená, ak daňovník nespĺňa podmienku 5 rokov vlastníctva nehnuteľnosti, ide o príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti podľa § 8 ods. 1 písm. b) ZDP a podlieha zdaneniu.
V danom prípade si môže daňovník k príjmom z predaja nehnuteľnosti uplatniť výdavok v súlade s § 8 ods. 5 písm. b) ZDP. Podľa uvedeného ustanovenia pri príjmoch z prevodu vlastníctva nehnuteľností nadobudnutých darovaním výdavkom je cena zistená podľa § 25 zákona o dani z príjmov.
Ak teda darca (fyzická osoba)
- nehnuteľnosť nemal zahrnutú v obchodnom majetku, pričom ak v deň darovania by sa uskutočnil predaj tejto nehnuteľnosti a na príjem z predaja by sa nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9 ZDP, výdavkom je obstarávacia cena nehnuteľnosti zistená u darcu [§ 25 ods. 1 písm. a) ZDP],
- nehnuteľnosť mal zahrnutú v obchodnom majetku, pričom ak v deň darovania by sa uskutočnil predaj nehnuteľnosti a na príjem z predaja by sa nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9 ZDP, výdavkom je zostatková cena nehnuteľnosti zistená u darcu pri jej vyradení z obchodného majetku [§ 25 ods. 1 písm. f) ZDP], resp. obstarávacia cena nehnuteľnosti pri jej vyradení z obchodného majetku, ak ide o nehnuteľnosť vylúčenú z odpisovania,
- v deň darovania by uskutočnil predaj nehnuteľnosti a na príjem z predaja by sa vzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9 ZDP, výdavkom je reprodukčná obstarávacia cena zistená v čase nadobudnutia nehnuteľnosti [§ 25 ods. 1 písm. c) ZDP].