franco24
19.12.05,11:00
Ahojte prosim poradte mi niekto. Mám zamestnanca ktorý je už 14 dní na PN. Do ktorého dňa a koľko mu musím preplatiť ja ako zamestnávateľ? Ako sa to počíta? Veľmi pekne dakujem. Moja skvelá ekonómka to totiž nevie hlavne, že ju platím :(.

S pozdravom Franco
Katarína STR
19.12.05,10:07
No prvých desať dní PNky platíš ty ako zamestnávateľ.
Prvé 3 dni bude 25% z denného vymeriavacieho základu.
Zvyšných 7 dní bude 55 % z denného vymeriavacieho základu.

Do troch dní po skončení 10 dní, ak PN pokračuje, postúpiš PNku sociálnej poisťovni.

Na PNke sa vyznačí doba PNky preplatenej zamestnávateľom + suma náhrady za tieto dni.
Ďalej im vytlačíš potvrdenie príjmu zamestnanca na účely nemocenských dávok.

Denný vymeriavací základ vypočítaš ako súčet HM zamestnanca deleno počet kalendárnych dní, samozrejme sa odpočítajú všetky PNky a Ošerenie člena rodiny a neplatené volná.
franco24
19.12.05,10:15
velmi pekne dakujem.
tancok
19.12.05,10:16
Najprv si urci Denny vymeriavaci zaklad podla § 55 z.461/2003 o socialnom poisteni ako sucet vymer. zakladov na platenie poistneho na nemocenske poistenie dosiahnutych zamestnancov v rozhodnom obdobi a poctu dni rozhodujuceho obdobia.
Ak bol zamestnany minuly rok 2004 - rozhodne obdobie je rok 2004 -pozri mzdovy list a sumar VZ pre nemocenske poist. a z kalend. dni sa vylucuje cela PN a osetrovne.
VZ / odprac. kalend. dni bez PN a osetrovneho
sumu napr. 358,1234 - zaokruhlis na 4 desatinne nahor.
DPN pocitas :
25 % x 3 dni x napr. 357,1234 =
55% x 7 dni x napr. 357,1234 =
SPOLU DPN - suma sa vyplati so mzdou.

Ak mas mzdovy program - vytlacis z neho Potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ucely uplatnenia naroku na nemocensku davku...ak to nemas v programe - tlacivo kupis alebo zo SOCP a vyplnis. Spolu s vyplnenym tlacivom Potvrdenie o DPN II - odovzdas na SOCP...co najskor.
Zamestnavatel plati prvych 10 dni DPN a nemocenske uz vyplaca SOCP, potom treba na konci mesiaca dolozit len prechodku, ak bude nemocenske pokracovat aj v dalsom mesiaci.