zoznam.m.48.03@gmail.com
02.03.11,18:43
Vie mi niekto poradiť:
Som starobný dôchodca a mám možnosť vykonávať prácu na dohodu.
Zaujíma ma aká by to mala byť dohoda, aby som nemusel robiť daňové priznanie a platiť odvody.
Je treba robiť daňové priznanie, keď mi tvrdia, že ja dostanem odmenu už zdanenú, niečo sa mi marí že do 1000 eur /rok netreba robiť daňové priznanie.
Ďakujem.
MK
truch
02.03.11,20:24
Vie mi niekto poradiť:
Som starobný dôchodca a mám možnosť vykonávať prácu na dohodu.
Zaujíma ma aká by to mala byť dohoda, aby som nemusel robiť daňové priznanie a platiť odvody.
Je treba robiť daňové priznanie, keď mi tvrdia, že ja dostanem odmenu už zdanenú, niečo sa mi marí že do 1000 eur /rok netreba robiť daňové priznanie.
Ďakujem.
MK
Máš 2 možnosti, buď dohodu o PČ, alebo DoVp. Po zrušení zrážkovej dane ,je v oboch dohodách daň preddavková. Ak tvoj ročný zárobok je nižší ako 1/2 NZČD, priznanie podávať nemusíš. Je však výhodné DP podať, lebo sa ti vráti všetka preddavkovo zaplatená daň.
Paula
02.03.11,20:40
Otázky (na Porade husto sa opakujúce) typu : Ako zarobiť čo najmenej, aby som nemusel....sú mimo oblasť môjho chápania. Rada budem platiť daň, či vyrábať DP , ak mi dá niekto slušnú odmenu / mzdu .
pavol54
02.03.11,20:52
Vie mi niekto poradiť:
Som starobný dôchodca a mám možnosť vykonávať prácu na dohodu.
Zaujíma ma aká by to mala byť dohoda, aby som nemusel robiť daňové priznanie a platiť odvody.
Je treba robiť daňové priznanie, keď mi tvrdia, že ja dostanem odmenu už zdanenú, niečo sa mi marí že do 1000 eur /rok netreba robiť daňové priznanie.
Ďakujem.
MK
príjem z dovp sa tvrde zdaňuje 19% takže to máš jedno koľko zarobíš.
zoznam.m.48.03@gmail.com
03.03.11,06:48
Neviem síce aký máš rozsah chápania, ale v žiadnom prípade netúžim po nekonečnej komunikácií s daňovými úradmi a inými úradmi, neustále sa strachovať že páni niečo zmenia, a v zápätí sa vyhrážat penálmi, sankciami, exekútormi...
Už som dosť starý na to aby som nerobil nič iné len okrem užitočnej práce, za ktorú by som bral primeranú odmenu,... sledovať ako sa dohadujú v parlamente, ako menia pravidlá a obávať sa či všetko čo robím je v súlade s týmito pravidlami.
A vôbec to nie je o tom "nedelat a vydelat"
S pozdravom.
zoznam.m.48.03@gmail.com
03.03.11,06:53
Ďakujem za vecnú odpoveď, ktorá je k veci a nie ako odpoveď V.I.P. Pauly.
KEJKA
03.03.11,07:03
ved dohoda je o tom, že všetko za teba vybaví zamestnávateľ-firma, pre ktorú pracuješ. Nemusíš podávať DP, ak budeš robiť len pre jedného, ak to bude viac dohôd, tak ťažko dopredu zaručiť, či nebudeš musieť DP robiť, alebo RZZP robiť......
katka50
03.03.11,07:09
ved dohoda je o tom, že všetko za teba vybaví zamestnávateľ-firma, pre ktorú pracuješ. Nemusíš podávať DP, ak budeš robiť len pre jedného, ak to bude viac dohôd, tak ťažko dopredu zaručiť, či nebudeš musieť DP robiť, alebo RZZP robiť......

Kejka, ak bude na dohodu robiť iba pre jedného zamestnávateľa a jeho odmena za r. 2011 presiahne 1779,65 € musí požiadať buď o roč. zúčtovanie, alebo si podať DP. Ako st. dôchodca pri príjmoch na dohodu nemusí podávať RZZP. Toto všetko však platí zatiaľ, pokiaľ nezmenia zákony.:(
zoznam.m.48.03@gmail.com
03.03.11,07:11
Je vôbec aspoň teoreticky možné (a bude to v rámci pravidiel?) že urobím takú zmluvu, že ten pre ktorého by som mal robiť vykoná všetky odvody a platby namiesto mňa a ja dostanem len čistú odmenu, z ktorej už boli všetky odvody a platby vykonané?
katka50
03.03.11,07:14
Je vôbec aspoň teoreticky možné (a bude to v rámci pravidiel?) že urobím takú zmluvu, že ten pre ktorého by som mal robiť vykoná všetky odvody a platby namiesto mňa a ja dostanem len čistú odmenu, z ktorej už boli všetky odvody a platby vykonané?
Z dohôd sa nezráža poistné, len zamestnávateľ platí garančné a úrazové poistenie. Pokiaľ zarobíš za r.2011 do 1779,65 € nemusíš podávať DP, ale sa Ti oplatí, lebo sa Ti vráti zrazená daň. Toto všetko však platí pri účinnosti momentálne platných zákonov.
KEJKA
03.03.11,07:15
Myslela som, že vieš o akej dohode píšeš.
Je to Dohoda o vykonaní práce v zmysle Zákonníka práce.
takže to bude tvoj zamestnávateľ. On ťa bude ragistrovať, všetky papierovačky vybaví on. Bude odvádzať cca 1,2% z odmeny za seba do SP, daň na účet DU. ročné zúčtovanie tiež on - len ti musí dať podpísať papier-žiadosť, ale to až po skončení roka.
Takže užívaj si dôchodok, pracuj, ak máš chuť a neznervozňuj sa kvôli DP.