ajuska
02.03.11,19:07
Dobry vecer,

potrebujem poradit. Mame zamestnanca, ktory u nas nastupil ako invalidny dochodca. Od roku 2009 pobera starobny dochodok plus bol normalne v hlavnom pracovnom pomere. Zaciatkom minuleho roka nastupil na PN a bol na PN presne cely jeden rok. Teraz mu PN skoncila, mal nastupit do prace, no nenastupil. Dali sme mu teda na 6 dni A. Krati mu toto Acko narok na dovolenku, ak ano v akom pomere? A ma takyto dochodca narok na odchodne do dochodku? Teda ak bol najprv invalidny dochodca a pocas zamestnania v nasej firme sa mu to zmenilo na starobny dochodok. Ak ano, podla ktoreho paragrafu. Dakujem za pomoc


ada
drobeceva
02.03.11,18:54
Dobry vecer,

potrebujem poradit. Mame zamestnanca, ktory u nas nastupil ako invalidny dochodca. Od roku 2009 pobera starobny dochodok plus bol normalne v hlavnom pracovnom pomere. Zaciatkom minuleho roka nastupil na PN a bol na PN presne cely jeden rok. Teraz mu PN skoncila, mal nastupit do prace, no nenastupil. Dali sme mu teda na 6 dni A. Krati mu toto Acko narok na dovolenku, ak ano v akom pomere? A ma takyto dochodca narok na odchodne do dochodku? Teda ak bol najprv invalidny dochodca a pocas zamestnania v nasej firme sa mu to zmenilo na starobny dochodok. Ak ano, podla ktoreho paragrafu. Dakujem za pomoc


ada

Ajuška, pozri ZP par. 109
(2) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.


Čo sa týka odchodného:
Par. 76 hovorí - pri prvom odchode do SD, PSD a ID nad 70 %-má nárok na odchodné
-nakoľko percent mal priznaný ID - do 70 %, či nad 70 % ?
Nevyplatil mu to predchádzajúci z-ľ pri výstupe odchodné?
No teraz fakt neviem . Ale vieš, čo mi v tejto chvíli napadlo? Zistila by som, či nemal vyplatené a ak nie, tak by mal nárok teraz pri odchode do SD.
Určite budú reakcie od ďalších, tak si počkajme.
veronikasad
02.03.11,21:45
Dobry vecer,

potrebujem poradit. Mame zamestnanca, ktory u nas nastupil ako invalidny dochodca. Od roku 2009 pobera starobny dochodok plus bol normalne v hlavnom pracovnom pomere. Zaciatkom minuleho roka nastupil na PN a bol na PN presne cely jeden rok. Teraz mu PN skoncila, mal nastupit do prace, no nenastupil. Dali sme mu teda na 6 dni A. Krati mu toto Acko narok na dovolenku, ak ano v akom pomere? A ma takyto dochodca narok na odchodne do dochodku? Teda ak bol najprv invalidny dochodca a pocas zamestnania v nasej firme sa mu to zmenilo na starobny dochodok. Ak ano, podla ktoreho paragrafu. Dakujem za pomoc


ada
Za ktorý rok mu chceš krátiť dovolenku ? Spätne nemôžeš - za rok 2010 mu aj tak žiadny nárok nevznikol.

A za rok 2011 zatial tiež.
ajuska
03.03.11,06:19
Takze mal priznanu invaliditu nad 70%. K nam nastupoval uz ako invalid. Pocas zamestnania u nas zacal poberat starobny dochodok. Ako dokazem zistit, ci mu predtym nebolo vyplatene odstupne? Predtym ako nastupil k nam, bol urcity cas na Urade prace.

Co sa tyka tej dovolenky, jemu ostala z roku 2009 stara dovolenka vo vyske 5 dni. Za januar 2010 mal narok na dalsie 2 dni, z toho jeden den cerpal, takze ma narok na cca 6 dni dovolenky. Hned zaciatkom februara 2010 sa dal na PN a bol az do zaciatku februara 2011 na PN. Ked som si overovala tuto informaciu, ci ma este narok na staru dovolenku, alebo mu prepadla, bolo mi potvrdene, ze narok na dovolenku mu ostava, kedze kvoli PN si ju nemohol vycerpat. Takze toto by sa mi nulovalo 6 dni dovolenky - 6 dni Acka. Ale co s tym odchodnym? On je zamestnanec, s ktorym sa komunikovat dobre neda, pretoze si nic neda povedat a ani s nicim sa dohodnut nechce, takze jedine badat po jeho predchadzajucich zamestnavateloch a zistovat tam, ci mu bolo alebo nebolo nieco vyplatene? Dakujem