Hrabo
02.03.11,21:49
Zdravim Vas,dostal som sa do takej situacie--robim vo firme od augusta 2010,mame zmluvu na dobu urcitu do 31.12 2011...je to slovenska A.S ale chodime robit do Rakuska...
minuly mesiac sme nedostali vyplatu,na zmluve je do 15 dna v mesiaci...dnes uplynie 15 dni po termine takze zajtra by som mal pravo dat ukoncenie PP podla paragrafu 69.....
Firma dlzi na odvodoch uz cez 20 000 eur,Rakuska firma im ma vyplatit za polroka za prace 200 000 eur ale neposlali stale ani cent...a natahuju sa s nimi..koli tomu firemne konto je uplne na 0...Financna riaditelka povedala,ze ak neposlu do niekolko par dni peniaze z rakuskej strany budu musiet vyhlasit bankrot--konkurz...
Moja otazka znie---mam dat to ukoncenie PP alebo pockat kym bude konkurz???ak spadnu do konkurzu tak dostanem VYPOVED a tak ci tak bude odstupne 2-mesacne nie?ci sa mylim...???momentalne nemam ziadnu inu pracu...
co sa tyka GARANCNYCH FONDOV ako to tam je?mam pravo aspon na cast vratenia ked to padne do konkurzu?Bude sa jednat za vyplaty JANUAR,teraz FEBRUAR plus 2 mesacne odstupne...plus mi firma DLZI za cestovne nahradi este za december okolo 200 eur...kedze sme mali v rakuske diety plus plne vreckove okolo 63 eur denne to bolo....


BUDEM VDACNY ZA KAZDU RADU...
Hrabo
02.03.11,20:57
a este som sa zabudol opytat,mam 19 dni dovolenky....aj to mi preplatia cez garancny fond,alebo sa tam jedna cisto len o vyplaty bez dovolenky a diet?
Llívia
02.03.11,21:10
Hrabo, zváž si aj tieto možnosti:
1. firma nevyhlási konkurz zo dňa na deň - sú tam dané nejaké pravidlá, ako sa konkurz vyhlasuje, hlavne kopce zbytočných papierov (z môjho pohľadu) - robila som vo firme, ktorá skončila v konkurze pred 4 rokmi. Ku každej jednej pohľadávke, každému jednému záväzku, každému dlhodobému majetku a ku každému evidovanému krátkodobému majetku sa vypisovalo samostatné tlačivo + fotili sa zmluvy, faktúry, prílohy k faktúram (neviem, či to takto robí aj teraz. Pred tými 4 rokmi sa to robilo a firma musela tieto "papiere" aj prerábať a dopĺňať). Dať toto dokopy trvalo pár mesiacov. Ak to bude takto aj u vás, budeš mať ďalšie nevyplatené mzdy. Z garančného fondu dostaneš náhradu len za tie, ktoré ti vzniknú odo dňa podania návrhu na konkurz. Ostatné budeš musieť prihlásiť do konkurzu ako svoju pohľadávku.
2. správcovi konkurznej podstaty nejakú dobu potrvá, než prevezme mzdy a vyplní tlačivá k nároku na dávku z garančného poistenia. U nás mu to trvalo 2 mesiace pri asi 15 zamestnancoch. A plus k tomu mu trvalo, aj kým dal potvrdenia k podpore v nezamestnanosti (žiadne zo dňa na deň - pekne čakať nejaký ten týždeň a nikoho netrápilo, že sme jeden mesiac zostali bez akéhokoľvek príjmu).

Keď končila moja bývalá firma, vedela som o tom, že ju majitelia dajú do konkurzu, skoro 5 mesiacov predtým, než sa im úspešne podarilo dať návrh na vyhlásenie konkurzu. Vtedy som sa nechala ukecať na "novú skúsenosť". Táto jedna "nová skúsenosť" mi bohato stačila - nikdy viac. Pre mňa konkurz = ber nohy na plecia a utekaj.
Hrabo
02.03.11,21:21
ja som myslel,ci nieje lepsie byt zamestnancom vo firme a dostat radsej natvrdo vypoved koli konkurzu,ci sa tak skor nedostanem k peniazom...lebo zamestnanci by sa mali vyplacat ako prvy ci najskor idu veritelia?
ale inak si mi len potvrdila,co som chcel spravit,teda zajtra to podpisat,lebo to fakt nema cenu...

nevies kde by som nasiel vzor ukoncenia PP podla paragrafu 69,meskajuca vyplata?lebo to nikde nemozem najst....dakujeeem za radu :cool:
Llívia
02.03.11,21:40
Skús si nájsť nejaký vzor cez vyhľadávanie. (U seba v PC nemám takýto vzor uložený a na rýchlo som ti na nete nič nenašla.)
Stačí tam uviesť tvoje + zamestnávateľove identifikačné údaje, dôvod okamžitého skončenia pracovného pomeru (t.j. odvolávka na § 69), dátum vystavenia, tvoj podpis.