Suzzana F.
02.03.11,21:48
Dobry vecer. Este som nedovrsila ani dvadsat rokov a nasi ma vystahovali z domu, aby som sa starala sama o seba. Obaja rodicia pracuju a zarabaju cca nad 800eur mesacne (to pisem informativne ak by to malo na moju otazku nejaky vplyv). Ukoncila som stredu skolu s uspesnou maturitou a nedavno mi skoncila dohoda o vykonani prace u jedneho zamestnavatela. Teraz byvam u tety. Chcela by som sa spytat, ci mam narok na nejaku podporu od statu, kedze sa teraz musim zivit a satit sama a som bez prace.

Dakujem.
Xanti
02.03.11,20:56
Jedine ak požiadaš súdom o výživné od rodičov, a ak ho súd prizná v nižšej výške ako je dávka v hmotnej núdzi tak ten rozdiel štát vyplatí.
No bez rozsudku o výživnom sa k dávke v hmotnej núdzi nedostaneš.

Žiadaj na UP o absolventskú prax ak si ju ešte nemala.
Stanislav 1975
02.03.11,21:02
Jedine ak požiadaš súdom o výživné od rodičov, a ak ho súd prizná v nižšej výške ako je dávka v hmotnej núdzi tak ten rozdiel štát vyplatí.
No bez rozsudku o výživnom sa k dávke v hmotnej núdzi nedostaneš.

Žiadaj na UP o absolventskú prax ak si ju ešte nemala.

ak nepojde na výšku, tak žiadne výživné od rodičov nevysúdi- nieje dovod aby jej rodičia niečo platili a už je zaopatrená, dospelá...
Xanti
02.03.11,21:06
ak nepojde na výšku, tak žiadne výživné od rodičov nevysúdi- nieje dovod aby jej rodičia niečo platili a už je zaopatrená, dospelá...
Bez toho rozsudku nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi, lebo nemá 25 rokov. Preto môže požiadať o výživné rodičov. ;)
Stanislav 1975
02.03.11,21:09
Bez toho rozsudku nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi, lebo nemá 25 rokov. Preto môže požiadať o výživné rodičov. ;)

požiadať može- ale platí moj príspevok č. 1, že aj tak nič nevysúdi -nieje dovod, fakt je už dosť stará aby sa postarala sama o seba...-samozrejme, ak nebude na tej výške...
Xanti
02.03.11,21:10
Stano nehádaj sa.... je tak ako píšem ja a bodka.
Stanislav 1975
02.03.11,21:12
OK, keď myslíš...- ty si šéfka, ne ja...:D:D:D

P.S.- a aj tak nič nevysúdi...:D
Xanti
02.03.11,21:14
Stano pohľadaj si aj staršie príspevky na porade tu máš jeden http://www.porada.sk/t158367-hmotna-nudza.html píše sa tam to isté čo píšem teraz ja. :---
Stanislav 1975
02.03.11,21:16
Stano pohľadaj si aj staršie príspevky na porade tu máš jeden http://www.porada.sk/t158367-hmotna-nudza.html píše sa tam to isté čo píšem teraz ja. :---

ale šak ja sa nehádam Gabika- požiadať može...- ale rodičom stačí nejaký lepší právnik a dopožiadala...
Xanti
02.03.11,21:18
ale šak ja sa nehádam Gabika- požiadať može...- ale rodičom stačí nejaký lepší právnik a dopožiadala...
Ano ale bude mať súdne rozhodnutie a to jej predsa treba aby jej UP mohol priznať dávku v hmotnej núdzi. ;)
Stanislav 1975
02.03.11,21:21
nehašterte sa :D
Zrniem to:
Požiada
Súd prehrá
a presne to potrebuje, aby dostala dávku v hmotnej nudzi.

No presne tak- si to vyriešil...:)
Xanti
02.03.11,21:25
Citát:
Pôvodca textu príspevku: jelalim http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/161793-nasi-ma-vystahovali-mam-narok-na-nejaky-prispevok-post1674192.html#post1674192)
nehašterte sa :D
Zrniem to:
Požiada
Súd prehrá
a presne to potrebuje, aby dostala dávku v hmotnej nudzi.
No presne tak- si to vyriešil...:)
Neni povedané že súd prehrá, a navyše dávka v hmotnej núdzi je 62,50 eur mesačne.. z toho sa živiť a ešte aj šatiť je umenie. ;)
Stanislav 1975
02.03.11,21:31
Neni povedané že súd prehrá, a navyše dávka v hmotnej núdzi je 62,50 eur mesačne.. z toho sa živiť a ešte aj šatiť je umenie. ;)

ale prehrá...- a prečo by sa mala šatiť a živiť z rodičovských peňazí,ked je zaopatrená? Nieje dovod...

Ale OK, nechajme to tak-niesme sudcovia ( aspoň zatiaľ :D)
veronikasad
02.03.11,21:53
Neni povedané že súd prehrá, a navyše dávka v hmotnej núdzi je 62,50 eur mesačne.. z toho sa živiť a ešte aj šatiť je umenie. ;)
Nepoznáme dôvod, prečo to rodičia urobili. Aj keď sa dnes práca hladá ťažko, možno to bol jediný spôsob, ako slečnu prinútiť, aby si vyskúšala živiť sa sama.
pepsikova
03.03.11,03:32
ale prehrá...- a prečo by sa mala šatiť a živiť z rodičovských peňazí,ked je zaopatrená? Nieje dovod...

Ale OK, nechajme to tak-niesme sudcovia ( aspoň zatiaľ :D)..

..fuha!..a prečo by sa rodičia nemali postarať,pokiaľ je bez práce..keby bývala doma, je to jasnačka..a keď ju vyšmarili, už nič?...nikde predsa nepíše, že je zaopatrená, len skončila školu, chvíľu pracovala, a teraz nič...
..je síce pravda, že často decko ani inak neprimusíme skúsiť starať sa o seba,len tým, že ho "vyšmaríme" za dvere, ale- tým predsa povinnosť rodiča nekončí...alebo hej?...
lubko6394
03.03.11,06:49
..

..fuha!..a prečo by sa rodičia nemali postarať,pokiaľ je bez práce..keby bývala doma, je to jasnačka..a keď ju vyšmarili, už nič?...nikde predsa nepíše, že je zaopatrená, len skončila školu, chvíľu pracovala, a teraz nič...
..je síce pravda, že často decko ani inak neprimusíme skúsiť starať sa o seba,len tým, že ho "vyšmaríme" za dvere, ale- tým predsa povinnosť rodiča nekončí...alebo hej?...

A prečo by mali ? Je zdravá, schopná, vyštudovaná. Všade sa čosi nájde, len treba chcieť a hľadať, ale najednoduchšie je otrčiť ruku a čakať kto mi čo dá či rodičia či štát či iná blízka rodina.
laurin
03.03.11,07:04
..

..fuha!..a prečo by sa rodičia nemali postarať,pokiaľ je bez práce..keby bývala doma, je to jasnačka..a keď ju vyšmarili, už nič?...nikde predsa nepíše, že je zaopatrená, len skončila školu, chvíľu pracovala, a teraz nič...
..je síce pravda, že často decko ani inak neprimusíme skúsiť starať sa o seba,len tým, že ho "vyšmaríme" za dvere, ale- tým predsa povinnosť rodiča nekončí...alebo hej?...


Nie je mi jasne preco by sa rodicia mali postarat...neviem ao je to s trvalym pobytom, ci ju mozu len tak vysmarit z domu.. ale preco by ju mali zivit ked ma 20 rokov?
Aku ma rodic povinnost starat sa o 20 rocne dieta?
Ice dive
03.03.11,07:14
Nie je mi jasne preco by sa rodicia mali postarat...neviem ao je to s trvalym pobytom, ci ju mozu len tak vysmarit z domu.. ale preco by ju mali zivit ked ma 20 rokov?
Aku ma rodic povinnost starat sa o 20 rocne dieta?
čo s tým má trvalý pobyt? veď ten môže vlastník nehnuteľnosti zrušiť šmahom ruky na obecnom úrade... a dcéra sa môže prihlásiť k trvalému pobytu na adrese miestneho úradu... tot vsjo... trvalý pobyt má len evidenčnú funkciu...
KAIS spol. s.r.o.
03.03.11,07:24
Moj nazor je, že by si mladá dáma mala vstupiť do svedomia a začať hladať prácu - HOCIJAKÚ - ktorá ju uživí a nie rozmyšlať ako vyžmýkať z rodičov peniaze. Ja som tiež preč z domu od 21tky a nikto neriešil či sa uživím, proste som skončila školu, na výšku som nešla, tak tým pádom bolo na mne, aby som sa začala starať o seba.
GabiZ
03.03.11,07:26
No bohužiaľ, v tomto prípade sa musíš snažiť postarať naozaj o to, aby si si čo najskôr našla nejakú prácu a snažila sa postarať o seba sama, nakoľko tým, že neštuduješ ďalej, nemáš nárok na výživné od rodičov. Zdôvodnenie nájdeme tu:

Zákon č.36/2005 Z. z. Zákon o rodine
VÝŽIVNÉ
Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom
§ 62
(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

ALE:

(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.

Tu je potrebné definovať, čo je vlastne nezaopatrené dieťa. V zmysle zákona č. 600/2003 Z. z.
Zákon o prídavku na dieťa

§ 3
Nezaopatrené dieťa
(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré
a) po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, okrem kurzu organizovaného podľa osobitného predpisu, najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo
b) je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

(4) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu.

Takže buď pracovať, alebo sa nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná, ale intenzívne hľadať prácu.
buchač
03.03.11,07:27
ale prehrá...- a prečo by sa mala šatiť a živiť z rodičovských peňazí,ked je zaopatrená? Nieje dovod...

Ale OK, nechajme to tak-niesme sudcovia ( aspoň zatiaľ :D)


A prečo by mali ? Je zdravá, schopná, vyštudovaná. Všade sa čosi nájde, len treba chcieť a hľadať, ale najednoduchšie je otrčiť ruku a čakať kto mi čo dá či rodičia či štát či iná blízka rodina.


Nie je mi jasne preco by sa rodicia mali postarat...neviem ao je to s trvalym pobytom, ci ju mozu len tak vysmarit z domu.. ale preco by ju mali zivit ked ma 20 rokov?
Aku ma rodic povinnost starat sa o 20 rocne dieta?

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=-1&aid=348

ale aj naopak je to ....

Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.
...
Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.

Tie " poznámky " k tomu súdu ...dieťa kontra rodičia ...hnusný extrém , ak by už len k tomu malo dôjsť ...


Dobry vecer. Este som nedovrsila ani dvadsat rokov a nasi ma vystahovali z domu, aby som sa starala sama o seba. Obaja rodicia pracuju a zarabaju cca nad 800eur mesacne (to pisem informativne ak by to malo na moju otazku nejaky vplyv).
...ale ani toto nie je žiadna výhra ...
Tých 800 ečiek tiež nič moc ...:confused:...
pepsikova
03.03.11,07:48
...jasné, dospelé decko po skončení školy by si malo nájsť prácu a fičať samo na sebe..to je čistý idealizmus, lebo pri situácii dnešných zamestnávateľov a zamestnania prostredníctvom rôznych agentúr je práca len časový pojem- nikdy nie je isté, či ju budeš mať aj zajtra..no a ak náhodou prídeš o prácu, nemáš dákych 25 rokov, ani vlastný byt či starých rodičov, ktorí by si ťa pritúlili, tak potom čo?..rodičia nič?..nemajú žiadny záväzok voči svojmu potomstvu?..tak potom ako môže zákon prikazovať decku, aby pomohlo platiť domov dôchodcov- lebo rodič má malý dôchodok!...tieto situácie musia mať základy niekde v spoločnom žití, spoločných situáciách,v spoločnom pomáhaní si...
..ja som sa tiež od osemnástky starala sama o seba, aj potom s mužom o deti, nemali sme štedré babky, no a teraz by som mala svoje deti vyhodiť za dvere, lebo sú dospelé a podľa praxe-mne nikto nič nedal sa mám aj ja zachovať?..lebo ako to je?..
..je to minca, ktorá má dve strany..ale koľko zaseješ, tolko zožneš...v živote je to tak..a možno o mesiac sem napíše mamka a bude sa pýtať, prečo jej dcéra se*ie na ňu a nechce jej pomôcť,keď má malý príjem a nevyžije, hoci decko má peňazí- že nevie, čo s nimi...
..asi tak som to myslela...ale to som ja...
GabiZ
03.03.11,08:00
Súhlasím s tebou. S tou prácou u absolventov je to veľký problém a ak sa dieťa snaží hľadať si prácu naozaj seriózne,ale nedarí sa to, tak by rodičia nemali dať hlavu do piesku a tváriť sa, že sa ich to netýka. Samozrejme, že sú aj také deti, ktoré nemajú záujem a "priživujú sa" u rodičov, pokiaľ sa dá. Ale to sú dva rôzne druhy detí, záleží aj od výchovy. Osobne si myslím, že deťom v tých začiatkoch treba pomôcť a neriadiť sa striktne zákonom, ktorý som definovala v predchádzajúcom príspevku. Ale každá rodina má svoj dej, každý máme nejaký dôvod konať tak, alebo tak. Ale niekedy je smutné, keď sa človek musí pozerať a zažívať niečo ako v tomto prípade, alebo aj keby to bolo naopak z pohľadu rodičov a dieťaťa.
buchač
03.03.11,08:03
..asi tak som to myslela...ale to som ja...

...to máš tak ...naša " stará " generácia ešte myslí , premýšľa ...v duchu rozprávky " O troch grošoch "...:rolleyes:

Tá terajšia sa už zákonmi zvykne riadiť...česť výnimkám ...;)
Stanislav 1975
03.03.11,08:32
...jasné, dospelé decko po skončení školy by si malo nájsť prácu a fičať samo na sebe..to je čistý idealizmus, lebo pri situácii dnešných zamestnávateľov a zamestnania prostredníctvom rôznych agentúr je práca len časový pojem- nikdy nie je isté, či ju budeš mať aj zajtra..no a ak náhodou prídeš o prácu, nemáš dákych 25 rokov, ani vlastný byt či starých rodičov, ktorí by si ťa pritúlili, tak potom čo?..rodičia nič?..nemajú žiadny záväzok voči svojmu potomstvu?..tak potom ako môže zákon prikazovať decku, aby pomohlo platiť domov dôchodcov- lebo rodič má malý dôchodok!...tieto situácie musia mať základy niekde v spoločnom žití, spoločných situáciách,v spoločnom pomáhaní si...
..ja som sa tiež od osemnástky starala sama o seba, aj potom s mužom o deti, nemali sme štedré babky, no a teraz by som mala svoje deti vyhodiť za dvere, lebo sú dospelé a podľa praxe-mne nikto nič nedal sa mám aj ja zachovať?..lebo ako to je?..
..je to minca, ktorá má dve strany..ale koľko zaseješ, tolko zožneš...v živote je to tak..a možno o mesiac sem napíše mamka a bude sa pýtať, prečo jej dcéra se*ie na ňu a nechce jej pomôcť,keď má malý príjem a nevyžije, hoci decko má peňazí- že nevie, čo s nimi...
..asi tak som to myslela...ale to som ja...

Pepsina ;), i keď vidím, že máš pod príspevkom aj dosť súhlasov a ja zasa pojdem proti prúdu a pomaly celej porade ALE NESÚHLASÍM S TEBOU- ak je decko( ozaj 20r, to je už dosť velké decko) zdravé, neštuduje tak NIEJE absolútny žiadny dovod, aby ho rodičia naďalej živili- nech sa stará, ako sa chce uchytiť v živote???:confused:

Ja keď som chcel mať niečo v 16-tich rokoch,tak som sa musel starať- zarábal som si kde sa dalo- umýval som okná na hraniciach, predával noviny a pod.- neviem, ale mne sa zdá od 20 r. zdravej ženy trápné pýtať peniaze od rodičov, velmi trápne...

A teraz mi naložte neužitočných...:cool:
Stanislav 1975
03.03.11,08:35
Súhlasím s tebou. S tou prácou u absolventov je to veľký problém a ak sa dieťa snaží hľadať si prácu naozaj seriózne,ale nedarí sa to, tak by rodičia nemali dať hlavu do piesku a tváriť sa, že sa ich to netýka. Samozrejme, že sú aj také deti, ktoré nemajú záujem a "priživujú sa" u rodičov, pokiaľ sa dá. Ale to sú dva rôzne druhy detí, záleží aj od výchovy. Osobne si myslím, že deťom v tých začiatkoch treba pomôcť a neriadiť sa striktne zákonom, ktorý som definovala v predchádzajúcom príspevku. Ale každá rodina má svoj dej, každý máme nejaký dôvod konať tak, alebo tak. Ale niekedy je smutné, keď sa človek musí pozerať a zažívať niečo ako v tomto prípade, alebo aj keby to bolo naopak z pohľadu rodičov a dieťaťa.

Ale čo, kde je problém s prácou? Tak nech ide dočasne do Tesca alebo do Kauflandu za pokladňu alebo vykladať tovar- tam je kopu volných miest,, stále hľadajú...
To mám najradšej sa vyhovárať na málo miest pracovných- roboty je dosť, len treba otvoriť oči...
lenkak
03.03.11,08:39
vždy záleží len od dieťaťa. Či sa chce postaviť na vlastné nohy, alebo cicať rodičov. Keď rodič vidí, že dieťa sa snaží, tak môže mu pomôcť, ale malo by to byť aj opačne, dieťa pomôže rodičom.
Stanislav 1975
03.03.11,08:43
vždy záleží len od dieťaťa. Či sa chce postaviť na vlastné nohy, alebo cicať rodičov. Keď rodič vidí, že dieťa sa snaží, tak môže mu pomôcť, ale malo by to byť aj opačne, dieťa pomôže rodičom.

Súhlasím, inak akurát to je vek keď by už malo dieťa nechať rodičov finančne na pokoji- nech si ešte do staroby užijú, pocestujú po svete a pod. ( beriem že rodičia majú cca. 50-55 rokov), však sa za 20 rokov dosť naplatili na dieťa- nech si ešte spolu užijú , kým vládzu a dieťa už nech ide svojou cestou...
evitas
03.03.11,09:11
Nepoznám paragrafy ani všetky zákony, ale ak nietko spravil maturitu, myslím si, že dokáže zájsť na príslušný UPSVR a opýtať sa na dávku v hmotnej núdzi. Podľa mňa tam posudzujú aj spolubývajúcich príjem, takže to asi nebude len také jednoduché. Určite sú rôzne prípady, ktoré sa zo zákona len tak ľahko nevyčítajú, ale kompetentý človek podá najlepšiu informáciu.
A k tomu trvalému pobytu - obecný úrad len tak trvalý pobyt nezruší. Ani na žiadosť rodičov, ani na žiadosť vlastníka domu, bytu. Ak sa neprihlásiš niekde inde na trvalý pobyt, tak ten starý ti nikto nedokáže zrušiť. Možno iba súd. To už neviem.
Možno toho tí rodičia mali fakt plné zuby, aby sa takto rozhodli. Ale kde by sme sa zas dostali, ak by každý rodič vykopol po 18-tke svoje dieťa z domu. Asi by sa tu váľalo veľa bezdomovcov. Práca sa ťažko hľadá aj keď máme podporu a pomoc rodiny. No v tomto prípade by si tá osoba nemala vyberať a mala by zobrať hocijakú čo i len trochu vhodnú prácu.
Kým sme, aby sme súdili iných.
Veľa šťastia
daria29
03.03.11,09:28
Tiež poznam takyprípad, čo sa slečne akosi nechce hladať prácu,načo ?rodičia pracuju...ale každa akcia ,disco, je jej,,,to su tie 20 ročné! do obeda spať, potom sa najest, je čo, a potom hajde von. ved mama a tato pracuje! Jednoducho sa im nechce!! ako tu bolo spomenuté, v Tesco a inde je roboty dosť, len treba chcieť.Vraj , čo si myslíte, takích ako som ja , je veľa!! dnes je to trend?mladež nechce ísť robiť za malu sumu, aby niečo aspom mali, oni chcu hned veľa, ani neukažu či niečo vedia! medzi dverami ,prva otázka, kolko dostanem..Ale rodič musí platiť elekt, vodu, stravu, to akosi nikoho nezaujíma...
lubko6394
03.03.11,12:45
Aký problém ? Ved nemá záväzky. Poznám kopu takto mladých ľudí čo sa osamostatnili tak, že si prenajali byt v mieste kde našli prácu, po 2 alebo 3 na izbe, žiaden problém. Ukončená škola - takže aj jazyk bol. Nemčina ? V Rakúsku sa nedá nájsť práca ? Anglicky ? Tak to si môže vyberať kam pôjde. Lenže ak niekto čaká, že sa o neho niekto postará, zaplatí účet za vodu, elektriku, kúrenie a ešte šupne nejaké to vreckové - ved zabaviť sa treba tak najlepším predpokladom je mať dostatočne naivnú rodinu. A to by si predstavovala ako keby jej rodičia prišli o prácu ? Že by sa s ňou rozdelili tých pár mesiacov s dávkou v nezamestnanosti a potom so sociálkou a dôchodkom ?

Doba nie je dobrá, ale lepšia nebude. Ked sa nenaučí otáčať sa teraz v 20-tke, tak potom v 30-ke jej to pôjde a zamestná sa ? Dalej ako na vrátnicu firmy sa nedostane, lebo v podkladoch bude mať stredoškolské vzdelanie, prax 0 rokov. To by som rád videl toho, kto by ju na základe tohoto prijal.
buchač
03.03.11,12:58
Tiež poznam takyprípad, čo sa slečne akosi nechce hladať prácu,načo ?rodičia pracuju...ale každa akcia ,disco, je jej,,,to su tie 20 ročné! do obeda spať, potom sa najest, je čo, a potom hajde von. ved mama a tato pracuje! Jednoducho sa im nechce!! ako tu bolo spomenuté, v Tesco a inde je roboty dosť, len treba chcieť.Vraj , čo si myslíte, takích ako som ja , je veľa!! dnes je to trend?mladež nechce ísť robiť za malu sumu, aby niečo aspom mali, oni chcu hned veľa, ani neukažu či niečo vedia! medzi dverami ,prva otázka, kolko dostanem..Ale rodič musí platiť elekt, vodu, stravu, to akosi nikoho nezaujíma...
Zadávateľka neudala bydlisko ....

Je rozdiel :
- Keď sa chce alebo nechce ...
- Môže alebo nemôže ...
- Dá sa , alebo nedá sa ...
- Je robota , alebo nie je robota ...

Preč práve mládež nechce ísť robiť za malú sumu ...starí musia hádam tiež ???
Nie je to náhodou aj o tej mzde ???
Životné minimum sa rovná minimálnej mzde ????.....kua , to je ale terno ...už vidím , jak sa do roboty každý pchá ...
Spomenuté boli tie hypermarkety ...he , tak tam sa len cez Študenský servis dostane človek a aj to po známosti ...
Dokladač ???...ten sa fakt niekedy na tej ploche nabehá ...
Pokladník ???...ďakujem ...nezaučený , respektíve len tak trochu v letku urobí raz dva manko a môže platiť viac ako za jeden mesiac zarobil ...
Prečo asi je tam taká fluktuácia ????....čo myslíte ????

Minule som sa v predajni jednej / mäso - údeniny / pýtal sa , impertinentný som bol , na mzdu ...cca 330 € čisté aj s odmenami ...:confused:
Šak to je na zabitie sa ...človek zaplatí bývanie a jeden väčší nákup a je po funuse ...

Ale ako vravím , podotýkam ...je to vždy o súžití v rodine , nič iné ...
Respektíve aj o výchove ...
Na doplnenie , len tak mimochodom ...svojho času staršia po škole nezamestnaná bola ...brala sociálku ...čo už ???
No keďže vysokú nechala , kde by však plný finačný servis mala , tak prišlo to , čo aj prišlo ...
Ešte aj z tej sociálky jej málo ostalo ...poistky si okamžite platila sama a aj iné životné náklady ...to už bolo pre mňa pasé ...
Nakoniec pobalila slivky a skoro tri roky bola vonku ...na Cypruse ...
Mladá tiež teraz začína uvažovať , info zbiera , nedávno som sa dozvedel ...

Takže ????
Svoro
03.03.11,13:48
Niektorí to tu popisujete, ako keby sme boli vo Švajčiarsku alebo kde. Jasné, to je riešenie, vyhodiť niekoho na ulicu a staraj sa. Veď na každom rohu je flek, kde zarobíš hádam aj 300 €, všade sú garsónky na prenájom, minimálne za 200€, šatiť sa a žrať nemusíš (ak to niekto nepochopil-sarkazmus). Bože, to je logika. Nech je to ako chce, ja hovorím, ak by aj bola taká, akú ju tu všetci popisujete, že sa fláka a cucia rodičov, na to hovorím len jedno- čo si vychovali, to majú. Možno keby jej rodičia žili za mladi v tejto dobe a nemohli sa upísať na 10 rokov v ZŤS-ke alebo kde a nedostali byt a neviem čo, tak sú možno aj z nich dávno bezdomovci. A Bohvie z koľkých z Vás. Nejako rýchlo ste tú mladú odsúdili.
Petra Nová
03.03.11,14:09
Nerozumiem tejto téme. Nie úvodnej otázke zadávateľky, ale tomu defilé názorov, či ju rodičia vyhodili právom, či nie. Kto z nás to môže vedieť?
Suzzana položila pomerne jednoduchú otázku, či má nárok na nejakú podporu od štátu, keď je nezamestnaná. Aj keď neuviedla všetky informácie, aby bolo možné presne odpovedať, myslím že len Xanti sa pokúsila vecne poradiť.
Neočakávam, že by ešte niekto pripojil ďalšiu užitočnú radu, preto považujem tému za vyriešenú. Ak pripoja kliky aj ďalší, činnosť tohto "tribunálu" môže skončiť.
buchač
03.03.11,14:20
Nerozumiem tejto téme. Nie úvodnej otázke zadávateľky, ale tomu defilé názorov, či ju rodičia vyhodili právom, či nie. Kto z nás to môže vedieť?
Suzzana položila pomerne jednoduchú otázku, či má nárok na nejakú podporu od štátu, keď je nezamestnaná. Aj keď neuviedla všetky informácie, aby bolo možné presne odpovedať, myslím že len Xanti sa pokúsila vecne poradiť.
Neočakávam, že by ešte niekto pripojil ďalšiu užitočnú radu, preto považujem tému za vyriešenú. Ak pripoja kliky aj ďalší, činnosť tohto "tribunálu" môže skončiť.

V mene Slovenskej republiky a Porady ........:rolleyes::confused:
lubko6394
03.03.11,14:30
Niektorí to tu popisujete, ako keby sme boli vo Švajčiarsku alebo kde. Jasné, to je riešenie, vyhodiť niekoho na ulicu a staraj sa. Veď na každom rohu je flek, kde zarobíš hádam aj 300 €, všade sú garsónky na prenájom, minimálne za 200€, šatiť sa a žrať nemusíš (ak to niekto nepochopil-sarkazmus). Bože, to je logika. Nech je to ako chce, ja hovorím, ak by aj bola taká, akú ju tu všetci popisujete, že sa fláka a cucia rodičov, na to hovorím len jedno- čo si vychovali, to majú. Možno keby jej rodičia žili za mladi v tejto dobe a nemohli sa upísať na 10 rokov v ZŤS-ke alebo kde a nedostali byt a neviem čo, tak sú možno aj z nich dávno bezdomovci. A Bohvie z koľkých z Vás. Nejako rýchlo ste tú mladú odsúdili.

Piati v trojizbáku aj v Blave - koľko zaplatí jeden ? 100 ? 150 ?
Koľko je minimálna mzda ? Okolo 350. Koľko ostane ? 200 - 250. Nestačí ?
Nájde sa niečo lepšie, len je teba začať. A ved rodičia sa snažia, doteraz cvakali, čo chceš od nich ? Aby dalšie roky živili o jeden krk viac, len preto, že niekto si povie, že sa mu za tie peniaze neoplatí ani vstávať ? Ale že jeho tatko s matkou tiež podobne začínali to sa zabudne ? Však je najvyšší čas aby tú výchovu ukončili, a ako inak ako systémom čo spravili ?

Ale je taká skupina, žijúca na dávkach žiadajúca od štátu peniaze, byty ...

No a preto máme odvody aké máme, platy aké máme a nikto nám nič zadara nedá - holt sme blbí - ešte pracujeme a hýbeme sa ako sa dá. Aj ja by som chcel mať írsku minimálnu mzdu tuším 2000 Eur za dokladanie v Tescu - len to Tesco mi tu na Slovensko to írske minimum nedá. A hádam by mi pri skromnosti stačila aj 1000-ka. Vám nie ?
bupi
03.03.11,14:52
Nie je obvykle, ak rodicia vystahuju svoje dieta z domu. Bude tam nejaky zadrhel.
Kedze je slecna presne informovana, kolko rodicia zarabaju, co je tiez prinajmensom divne- este o tom informuje aj nas- a pozaduje z ich prijmu hocijakym sposobom cez paragrafy aspn zdibec, tiez na tom nie je nieco v poriadku.
Najpravdepodobnejsi je vyskyt problemov u slecny. Jasny neriesitelny konflikt, neochota spolupracovat .
Moznosti je viac:
-Dievca sa nie je ochotne podielat sa na chode domacnosti -pomoci doma, resp. pomaha minimalne.
-Nocne tulacky s rovesnikmi- " idu zit" a nevedia, kedy sa vratia.
-Niekedy sa aj nevratia...
-Pohybuje sa v partii, ktorej aktivity nie su v zhode s moralkou rodicov (mierne povedane :cool:).

Ak je splneny aspon jeden z tychto alebo podobnych bodov, dievca musi zacat pracovat a nevyzadovat od rodicov podporovat ju.
sito
03.03.11,21:31
Vidíš, na porade máš, toto je príspevok č. 38 a dočkáš sa aj príspevku č. 39! A nájdu sa aj ďalší prispievatelia. Tak že ti bude sveta žiť, alebo si sveta užívať? :) ;)
sito
03.03.11,22:10
Rodičia ju nechcú? Vyhodili ju. Teta ju má rada, do kedy? Nerobí, štát jej nič nedáva! Má nárok na niečo od nás? Ak nie sme, tak nie. Ak, áno, koľko jej vína dáme, alebo vynadáme?
danushka
03.03.11,22:51
Najdôležitejšie ustanovenia zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov:

§2 Hmotná núdza
Hmotná núdza je stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.

§4 Posudzovanie hmotnej núdze
Fyzické osoby, ktoré sa spoločne posudzujú na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi, sú a) manžel a manželka, b) rodičia a nezaopatrené deti žijúce s nimi v domácnosti, c) rodičia a ich deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s rodičmi v domácnosti, okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a detí, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok podľa osobitného predpisu.

§10 Dávka v hmotnej núdzi
Dávka patrí občanovi, ktorý je v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na zabezpečenie základných životných podmienok; na tento účel slúžia aj príjmy uvedené v § 5 ods. 4 písm. a) až e).

Takže možno by dievčine pomohla rada, aby si vybavila u svojej tety prechodný pobyt. Tam by už ju s tetou spoločne neposudzovali. Opravte ma, ak sa mýlim.

Dôvody, pre ktoré dievča nemôže bývať u svojich rodičov nás nemusia zaujímať. Čisto teoreticky ma zaujíma možnosť riešenia dávok v hm.núdzi prechodným pobytom.
Silvernola
04.03.11,03:56
Zadávateľka sa neozýva. Zaujímavé, však!:rolleyes:
osky
04.03.11,04:48
Aký problém ? Ved nemá záväzky. Poznám kopu takto mladých ľudí čo sa osamostatnili tak, že si prenajali byt v mieste kde našli prácu, po 2 alebo 3 na izbe, žiaden problém. Ukončená škola - takže aj jazyk bol. Nemčina ? V Rakúsku sa nedá nájsť práca ? Anglicky ? Tak to si môže vyberať kam pôjde. Lenže ak niekto čaká, že sa o neho niekto postará, zaplatí účet za vodu, elektriku, kúrenie a ešte šupne nejaké to vreckové - ved zabaviť sa treba tak najlepším predpokladom je mať dostatočne naivnú rodinu. A to by si predstavovala ako keby jej rodičia prišli o prácu ? Že by sa s ňou rozdelili tých pár mesiacov s dávkou v nezamestnanosti a potom so sociálkou a dôchodkom ?

Doba nie je dobrá, ale lepšia nebude. Ked sa nenaučí otáčať sa teraz v 20-tke, tak potom v 30-ke jej to pôjde a zamestná sa ? Dalej ako na vrátnicu firmy sa nedostane, lebo v podkladoch bude mať stredoškolské vzdelanie, prax 0 rokov. To by som rád videl toho, kto by ju na základe tohoto prijal.


mimotemytak toto ozaj zboznujem!!!!!!!!!!!!
ty nevies,ze v Rakusku potrebujes na legalnu pracu papiere?
tie ti ale nikto nechce vybavit,lebo to cosi stoji,okrem toho,onedlho uz padnu hranice pracovneho trhu,a ziadne papiere uz potrebovat nebude.
ale tak ci onak-co si myslis,ze v Rakusku vsetci cakaju len na nu????
vazne,vsetci si myslia,ze ked pridu do Viedne,tak sa rakusaci z nich po....ju.
ale vies kolko je tu takychto ludi?domacci uz maju totalnu apatiu na cudzincov.
dokonca pri zastavke kde denne vystupujem,denne zobre jeden slovak.
"spieva"-tak,ze si mumle pod nos,nikto ani poriadne nepocuje co spieva,je oprety o zabradlie-vyzera skor ako turista,pretoze nie je neupraveny.
nikto si ho ani nevsimne,lebo ani len poriadne zobrat nevie.nikto nepocopi z jeho pozy,ze chce peniaze.ja to viem,lebo nahodou som zistila,ze hovori po slovensky a kedze tam je stale,je mi jasne ze caka peniaze.ale takto to nefunguje.tu musis vediet aj zobrat-aspon klacat,alebo ked spievat tak poriadne!hanbim sa za neho a priznam sa ze som mu nikdy nic nedala.
zdravy clovek a pride sem robit hanbu slovensku.to takyto by si mali najst pracu.
viem,znie to drsne,ale od zastavky po byt stretnem takychto zobrakov styroch.ked dam kazdy den kazdemu len 50 centov,kolko ma to bude stat len za cely tyzden?????????
tiez sa tazko prebyjam svetom.pretoze v rakusku sa ani zo mna nikto napokakal-prepacte za vyraz.hoci som vzdelana a nie leniva.musela som si otvorit vlastny dzob,inak mozem ist akurat tak kdesi upratovat!

a aby som neodbocila od temy:
pre zadavatelku temy:
nechapem rodica,ktory vysmari decko len tak z domu,ked dobre vie,ze nema z coho vyzit!!!
bolo by dobre poznat dovod,preco sa to tak stalo.
s vekom to nema nic.je to o vztahoch!!!!ako matka lubi svoje dieta,velke ci male,ked ho vyhodi na ulicu???!!!!
pokial som sa nevydala,zila som s rodicmi.hoci väcsinu casu som aj tak doma nebola,neosamostatnila som sa a rodicia ma vzdy podporovali,ci financne,ci inak.ani ma nanapadlo sa odstahovat,vsak mama by sfantazirovala,keby som od nich bola odisla....a neznamena to ze som ich vyuzivala!!!
dokonca i teraz,ked som sa vydala,nas podporuju,ako mladu rodinu,vsak je to uplne prirodzene.
a neznamena to predsa,ze rodicov vyuzivam.
ked podrebuju peniaze oni,podporujeme ich my,ked potrebujeme my,pomozu oni nam.....
nikto nikomu nic nevykrikuje a ani nikto nikoho nevyuziva.je to o dovere a spolunazivani.

mozno mate zle vztahy s rodicmi,treba to nejako usporiadat.neveim ze by ta len tak boli bezdovodne vystahovali.neviem si to anilen predstavit.skus sa zamysliet nad tym,preco to urobili.mozno ti chceli len ukazat,ze na chlebik sa zaraba tazko.mozno si si malo vazila co mas.
tak ci onak,dalo sa to riesit aj miernejsim sposobom.
lubko6394
04.03.11,06:30
To Rakúsko bolo jednou z možností. Netvrdím, že niekde padajú pečené holuby do huby a všetko je bez problémov, ale každý z nás musí predsa o ten lepší život bojovať a predsa o ti ide, aj ded si niektorí myslia, že je to mimo témy. Predsa radou ako si začať život nemôže byť aký formulár použiť na výplatu štátnych dávok a čo nakecať v sociálke aby prišla k nejakým peniazom.

A podľa neodozvy zadávateľky sa zdá, že začala rozmýšlať inak a možná už nejakú prácu má.

A k tým necitlivým rodičom asi len toľko, že to bol asi jediný spôsob ako dcéru naštartovať a verím, že ked ona sama sa bude snažiť a rodičia jej snahu uvidia tak v prípade potreby poskytnú pomocnú ruku. A to POMOCNÚ zdôrazňujem.