sandi70
02.03.11,22:19
Čaute!!!

Zase problém. Keď zadám do bunky vzorec =sum(T2:T100) tak mi nechce excel počítať desatinné miesta. Už som skúšal vo formátovaní buniek všeličo a vždy ráta len celé čísla.
Ale keď zadám =T2+T3+T4+T5 atď... tak už počíta všetko. A písať takto až do 100 niekoľko krát tak je to na zblbnutie.
Neviete prečo to robí, alebo je ešte aj iná možnosť? Ďakujem!!!
Zoltan Miklos
03.03.11,08:48
mozes nam sem zavesit excel subor ako priklad? dakujem.
Chobot
03.03.11,13:12
Čaute!!!

Zase problém. Keď zadám do bunky vzorec =sum(T2:T100) tak mi nechce excel počítať desatinné miesta. Už som skúšal vo formátovaní buniek všeličo a vždy ráta len celé čísla.
Ale keď zadám =T2+T3+T4+T5 atď... tak už počíta všetko. A písať takto až do 100 niekoľko krát tak je to na zblbnutie.
Neviete prečo to robí, alebo je ešte aj iná možnosť? Ďakujem!!!

To je hlúposť, že neráta desatinné miesta. Ráta, len ty máš asi v sume nastavené formátovanie, že zobrazuje len celé číslo, alebo niečo iné budeš mať zle nastavené.
sandi70
03.03.11,16:46
označí mi bunku červenou šipkou a keď naňu kliknem tak píše, konvertovať na číslo, lebo je dané ako text. Jednu bunku potom viem zmeniť, ale ako zmeniť povedzme že celý stlpec? Vo formátovaní to nejde. Dal som aj číslo, menu, všeobecné atd. a nič sa nezmenilo. Aj keď ju opravím tu jednu bunku tak počíta, ale zas keď zapíšem druhý raz do tej istej tak zase robí to isté. Neviem čo to môže biť.
Oliwa
03.03.11,17:58
označí mi bunku červenou šipkou a keď naňu kliknem tak píše, konvertovať na číslo, lebo je dané ako text. Jednu bunku potom viem zmeniť, ale ako zmeniť povedzme že celý stlpec? Vo formátovaní to nejde. Dal som aj číslo, menu, všeobecné atd. a nič sa nezmenilo. Aj keď ju opravím tu jednu bunku tak počíta, ale zas keď zapíšem druhý raz do tej istej tak zase robí to isté. Neviem čo to môže biť.

Ale ja viem... ;)
1. Ak chceš zmeniť napr. stĺpec A, nastav šipku na "A" a klikni - vysvieť si celý stĺpec.
2. Choď v ponuke na "formát" - klikni.
3. Klikni na "formátovať bunky".
4. Z ponuky si vyber číslo a pod kategóriou "všeobecné" klikni na "číslo".
5. Vpravo sa objaví "desatinné miesta" - zvolíš si šípkou napr. 3 a klikneš na OK.
6. Klikneš na ľubovoľnú bunku, ktorá nie je vo vysvietenom stĺpci "A".
7. Vysvietenie zmizne.
8. Do už nevysvieteného stĺpca zadaj číslo - bude mať 3 desatinné miesta! :eek:
9. Investuj do príručky o Exceli /ako kedysi ja/ a naštuduj si ju - zíde sa Ti... :D
10. Prípadne aj do Pravidiel slovenského pravopisu - byť je v tomto prípade s ypsilonom... :)
11. Nie že Excel nechce počítať, ale nemôžem sa zbaviť dojmu, že Ty sa nechceš postupne učiť...
12. Ďakovať nemusíš...:D:D:D
marjankaj
03.03.11,22:38
Ale ja viem... ;)
1. Ak chceš zmeniť napr. stĺpec A, nastav šipku na "A" a klikni - vysvieť si celý stĺpec.
2. Choď v ponuke na "formát" - klikni.
3. Klikni na "formátovať bunky".
4. Z ponuky si vyber číslo a pod kategóriou "všeobecné" klikni na "číslo".
5. Vpravo sa objaví "desatinné miesta" - zvolíš si šípkou napr. 3 a klikneš na OK.
6. Klikneš na ľubovoľnú bunku, ktorá nie je vo vysvietenom stĺpci "A".
7. Vysvietenie zmizne.
8. Do už nevysvieteného stĺpca zadaj číslo - bude mať 3 desatinné miesta! :eek:
9. Investuj do príručky o Exceli /ako kedysi ja/ a naštuduj si ju - zíde sa Ti... :D
10. Prípadne aj do Pravidiel slovenského pravopisu - byť je v tomto prípade s ypsilonom... :)
11. Nie že Excel nechce počítať, ale nemôžem sa zbaviť dojmu, že Ty sa nechceš postupne učiť...
12. Ďakovať nemusíš...:D:D:D

No tento postup je dobrý tak na päť čísel. Ale on ich má 100 a ak by ich bolo 10000 tak to by sa naklikal.
Zrejme tie hodnoty odniekiaľ načítava alebo mu to tak vytvára nejaké makro.

Toto by išlo najlepšie vyriešiť vlastným makrom.
sthruska
04.03.11,05:56
//Ale on ich má 100 a ak by ich bolo 10000 tak to by sa naklikal.
Prosím Ťa, čítaj trochu pozornejšie. Píše o celom stĺpci a nie o bunkách.
marjankaj
04.03.11,07:10
//Ale on ich má 100 a ak by ich bolo 10000 tak to by sa naklikal.
Prosím Ťa, čítaj trochu pozornejšie. Píše o celom stĺpci a nie o bunkách.

No ja som to čítal. Ale nechcelo by sa mi odklikávať ani 100 buniek viackrát za sebou.

Buď si na to urobím makro.
Alebo použijem tento postup.
1. kliknem na prázdnu bunku a dám CTRL+c
2. Vyznačím oblasť(stlpec) ktorý potrebujem konvertovať a dám prilepiť špeciálne a zaškrtnem operáciu sčítanie.

Možno poznáš lepší postup.
Možeš to ukázať na priloženom súbore.
sthruska
04.03.11,07:39
Hneď prvý bod

1. Ak chceš zmeniť napr. stĺpec A, nastav šipku na "A" a klikni - vysvieť si celý stĺpec.

Píše o stĺpci, nie bunke.
marjankaj
04.03.11,07:49
Hneď prvý bod

1. Ak chceš zmeniť napr. stĺpec A, nastav šipku na "A" a klikni - vysvieť si celý stĺpec.

Píše o stĺpci, nie bunke.

Urob zo stlpca A taký stlpec ako je v C.
V súbore v predošlom príspevku.

A zadávateľovi ide iba o bunky T2 až T100:cool:
Oliwa
04.03.11,15:22
No ja som to čítal. Ale nechcelo by sa mi odklikávať ani 100 buniek viackrát za sebou.Buď si na to urobím makro.
Alebo použijem tento postup.
1. kliknem na prázdnu bunku a dám CTRL+c
2. Vyznačím oblasť(stlpec) ktorý potrebujem konvertovať a dám prilepiť špeciálne a zaškrtnem operáciu sčítanie.

Možno poznáš lepší postup.
Možeš to ukázať na priloženom súbore.

Prepánajána marjankaj, a kto tu komu káže niečo odklikávať 100 alebo 10000 ráz? :eek: Otázka znela na stĺpec, tak rada znela, ako sa to dá urobiť v stĺpci.
Hruska pochopil/a na prvý raz, ako to bolo myslené - dúfam, že aj zadávateľ :rolleyes: ... Hruska - máš to u mňa...:) ;) Snažila som sa to napísať
polopatisticky - stĺpec A bol ako príklad.
Ak chce 100 buniek, tak si vysvieti 100 buniek, alebo si obsah jednej skopíruje cez Ctrlc+C naraz do toľkých, v koľkých tie desatinné čísla potrebuje - teda hoc aj do stĺpca "C".
A rovnako spraví súčet: klikne sa znak sumár a zadá rozsah buniek, z ktorých chce spraviť súčet alebo si vysvieti bunky, ktoré chce spočítať, a nie klikať po jednej ako v pomocnej škole... A bodka.
marjankaj
04.03.11,19:39
Prepánajána marjankaj, a kto tu komu káže niečo odklikávať 100 alebo 10000 ráz? :eek: Otázka znela na stĺpec, tak rada znela, ako sa to dá urobiť v stĺpci.
Hruska pochopil/a na prvý raz, ako to bolo myslené - dúfam, že aj zadávateľ :rolleyes: ... Hruska - máš to u mňa...:) ;) Snažila som sa to napísať
polopatisticky - stĺpec A bol ako príklad.
Ak chce 100 buniek, tak si vysvieti 100 buniek, alebo si obsah jednej skopíruje cez Ctrlc+C naraz do toľkých, v koľkých tie desatinné čísla potrebuje - teda hoc aj do stĺpca "C".
A rovnako spraví súčet: klikne sa znak sumár a zadá rozsah buniek, z ktorých chce spraviť súčet alebo si vysvieti bunky, ktoré chce spočítať, a nie klikať po jednej ako v pomocnej škole... A bodka.

No ja sa excel iba učím. Neovládam všetko. Rád si dám vysvetliť ako dostanem do bunky B1(žltá) správnu hodnotu. Mala by byť ako v F1 (zelená).
Skús opraviť stlpec A aby súčet sedel. Myslím, že o toto išlo aj zadávateľovi.
A pošli podrobný návod, lebo to stále nechápem.:confused:

Tvoj postup som skúšal, ale asi nerobím niečo dobre.
Oliwa
04.03.11,20:01
No ja sa excel iba učím. Neovládam všetko. Rád si dám vysvetliť ako dostanem do bunky B1(žltá) správnu hodnotu. Mala by byť ako v F1 (zelená).
Skús opraviť stlpec A aby súčet sedel. Myslím, že o toto išlo aj zadávateľovi.
A pošli podrobný návod, lebo to stále nechápem.:confused:

Tvoj postup som skúšal, ale asi nerobím niečo dobre.

Áale Mariánko z Mariánky :), však ja som tiež len samokuk :) a vôbec neovládam všetko - ale toto náhodou áno. ;)
Ale medzi nami, myslela som si, že si väčší macher na excel ako ja...:D
O akých farebných bunkách to točíš - teraz momentálne nechápem ja, o čo Ti ide... veď v tom súbore, čo si sem pricapil v predch. príspevku, sú všetky biele - ako myšky...:D:D:D žeby delírium tremens...? :rolleyes:

Ale ak sa pýtaš, prečo Ti nezráta stĺpec A, tak preto, že je zlé nastavenie formátu bunky. Je tam "text" a "@" namiesto čísla - a pred číslom v bunke sa Ti objavuje taký bazmek - apostrof, preto to nikdy nezráta... Treba zmeniť nastavenie tak, aby bola zvolená kategória "číslo" a formát"taká forma čísla, aká Ti vyhovuje - ja som zvolila 3 des. miesta"... Ak to nie je jasné, skúsim inak...
Oliwa
04.03.11,20:17
Urob zo stlpca A taký stlpec ako je v C.
V súbore v predošlom príspevku.

A zadávateľovi ide iba o bunky T2 až T100:cool:

Myslel si to takto? :)
sandi70
04.03.11,21:01
Pozrel som si tvoje formátovanie, ale škoda nie je to ono. Tie čísla si dávala vlastnoručne do buniek. Ja tiež, keď ích tam priamo zapíšem tak to funguje. Ale ja ich dávam cez tlačítko CommandButton z TexBoxu. Napíšem do TexBoxu a stlačím CommandButton a mi to prepne do buniek a vtedy to už nerobí dobrotu. Celé čísla to funguje, ale desatinné už nie. Skúšal som už všetko aj ako ste radili a nepomohlo. Jedine to pomohlo, keď som zadal miesto čiarky botku. Nie je to dokonalé, ale praktické. Ale aj tak vám ďakujem za rady!
Oliwa
04.03.11,21:13
Pozrel som si tvoje formátovanie, ale škoda nie je to ono. Tie čísla si dávala vlastnoručne do buniek. Ja tiež, keď ích tam priamo zapíšem tak to funguje. Ale ja ich dávam cez tlačítko CommandButton z TexBoxu. Napíšem do TexBoxu a stlačím CommandButton a mi to prepne do buniek a vtedy to už nerobí dobrotu. Celé čísla to funguje, ale desatinné už nie. Skúšal som už všetko aj ako ste radili a nepomohlo. Jedine to pomohlo, keď som zadal miesto čiarky botku. Nie je to dokonalé, ale praktické. Ale aj tak vám ďakujem za rady!

Sorry, ale prepánajána, čo Ti ...? To ako si na to prišiel, že som do 100 buniek nahádzala "vlastnoručne" číslo po čísle? Prečo by som to robila?
Ja mám manžela a deti, ja viem čas využiť aj inak...:D:D:D Netuším síce, akú verziu excelu máš, ja mám asi staršiu, ale princíp musí byť rovnaký... Robila som to tak, ako som uviedla v jednotlivých bodoch a ako som sa to kedysi naučila v excelovskej príručke... to je jedno, ale funguje to...
marjankaj
04.03.11,21:42
Ale ja viem... ;)
1. Ak chceš zmeniť napr. stĺpec A, nastav šipku na "A" a klikni - vysvieť si celý stĺpec.
2. Choď v ponuke na "formát" - klikni.
3. Klikni na "formátovať bunky".
4. Z ponuky si vyber číslo a pod kategóriou "všeobecné" klikni na "číslo".
5. Vpravo sa objaví "desatinné miesta" - zvolíš si šípkou napr. 3 a klikneš na OK.
6. Klikneš na ľubovoľnú bunku, ktorá nie je vo vysvietenom stĺpci "A".
7. Vysvietenie zmizne.
8. Do už nevysvieteného stĺpca zadaj číslo - bude mať 3 desatinné miesta! :eek:

8. Ešte raz klikni na stlpec A(tak ako v bode 1.) potom klikni na značku štvorca a vyber konvertovať na číslo. Viď súbor.
9. Investuj do príručky o Exceli /ako kedysi ja/ a naštuduj si ju - zíde sa Ti... :D
10. Prípadne aj do Pravidiel slovenského pravopisu - byť je v tomto prípade s ypsilonom... :)
11. Nie že Excel nechce počítať, ale nemôžem sa zbaviť dojmu, že Ty sa nechceš postupne učiť...
12. Ďakovať nemusíš...:D:D:D

V texte.
marjankaj
04.03.11,21:49
Čaute!!!

Zase problém. Keď zadám do bunky vzorec =sum(T2:T100) tak mi nechce excel počítať desatinné miesta. Už som skúšal vo formátovaní buniek všeličo a vždy ráta len celé čísla.
Ale keď zadám =T2+T3+T4+T5 atď... tak už počíta všetko. A písať takto až do 100 niekoľko krát tak je to na zblbnutie.
Neviete prečo to robí, alebo je ešte aj iná možnosť? Ďakujem!!!

sum(T2:T100) ti nefunguje, lebo funkcia sum nevie spočítať bunky kde je text. Vtedy si tam namiesto textu dosadí 0.
ak dáš = T1+T2+.... tak pred sčítaním prekonvertuje bunky( ak je to možné) na číslo.
Preto jeden vzorec funguje a druhý nie.
sthruska
05.03.11,06:44
Celkom zaujímavo ste to tu rozbehli. Veľké umenie je správne položiť otázku. To sa tu, ako vo väčšine prípadov, nepodarilo.

K tej bodke a čiarke. Všetky programy vnútorne používajú americký systém písania čísel, to znamená desatinnú bodku. My používame desatinnú čiarku.

S tým sú potom problémy. S konverziou nech Ti už pomôžu iní.
Ešte ma napadlo, že používaš TextBox. Tu je problém. Riešenia sú dve:

1) Použiť niečo ako NumberBox. Ja neviem čo Excel ponúka. Tam bude automatická konverzia čiarky na bodku
2) Urobiť konverziu čiarky na bodku, či priamo previesť text na číslo. Zvyknú na to byť funkcie.
sandi70
05.03.11,09:27
Ja som urobil presne tak oko si uviedla postup. Ono mi to prehodilo na číslo aj na tri desatinné miesta, ale aj tak to nejde z TexBoxu. Vždy mi tam dá tú červenú šipku v ľavom hornom rohu bunky. Excel používam 2007, ale tiež si myslím, že v tom rozdiel veľký nemôže byť.
sthruska
05.03.11,10:42
Kvôli Tebe som vliezol do Vývojára. Je tam SpinEdit - v activeX. Ten má vlastnosť Placement. Ostatné je na Tebe.
Oliwa
05.03.11,13:11
Kvôli Tebe som vliezol do Vývojára. Je tam SpinEdit - v activeX. Ten má vlastnosť Placement. Ostatné je na Tebe.
Hruska, pekné od Teba:) ... ale už radšej vylez :D - aby nezačal proces kvasenia ;)...
Hoci taká dobrá hruškovica vraj nie je zlá...:)