jana
19.12.05,11:18
Robím jednoduché účtovníctvo pre FO ktorá ruší živnosť 31.12.2005.
Chcela by som sa opýtať na vyradenie majetku. Neviem ako mám vyradiť majetok, ktorý ešte nie je doodpisovaný.Dá sa jednoducho zlikvidovať? A ak ano zaradí sa zostatková cena do nákladou ovplyvňujúcich daň z príjmu? Potrebujem však zvýšiť náklady kôli dani z príjmu. Keď sa majetok predá nižšou cenou ako je zostatková cena ako mám naložiť zo zvyšnou cenou? A ešte mám 1 otázku: keď sa majetok predá po 5 rokoch po odpísaní je príjem z tohto majetku oslobodený od dane z príjmu?
andrej_rv
19.12.05,10:31
Robím jednoduché účtovníctvo pre FO ktorá ruší živnosť 31.12.2005.
Chcela by som sa opýtať na vyradenie majetku. Neviem ako mám vyradiť majetok, ktorý ešte nie je doodpisovaný.Dá sa jednoducho zlikvidovať? A ak ano zaradí sa zostatková cena do nákladou ovplyvňujúcich daň z príjmu? Potrebujem však zvýšiť náklady kôli dani z príjmu. Keď sa majetok predá nižšou cenou ako je zostatková cena ako mám naložiť zo zvyšnou cenou? A ešte mám 1 otázku: keď sa majetok predá po 5 rokoch po odpísaní je príjem z tohto majetku oslobodený od dane z príjmu?
- vyradenie v JÚ poznačíš len na karte dlhodobého majetku, neodpísaná zostatková cena v prípade vyradenia však nie je daňovým výdavkom
- pri predaji majetku je od 1.1.2004 v zmysle § 19 ods. 3 písm. b) ZDP zostatková cena predaného DHM daňovým výdavkom bez akéhokoľvek obmedzenia (pozor, aby nešlo o predaj medzi závislými osobami - § 17 ods. 5 ZDP - tam sa pri predaji sleduje, či šlo o cenu obvyklú)
- od dane oslobodený je majetok nie po 5 rokoch po odpísaní, ale po 5 rokoch od vyradenia z obchodného majetku firmy (napr. preradením na osobné používanie)
Pepa
19.12.05,11:07
Prosím o radu v takomto "probléme!!!"mimotemy - som?
PO -nakúpený ťahač za 1100000,- + DPH /v r. 2004- odpisovaný nebol/.
PO - predáva ťahač za neuveriteľných 200 000,- + DPH. /zistila som, že to predávajú bývalému majiteľovi s.r.o./
Moja otázka - čo s daňou z príjmu /akú čiastku budem zdaňovať/
- a ešte sa mi tu nezdá to DPH - ak si uplatnili DPH /r 2004/ zo
sumy 1100000 a teraz to predajú za 200000,- - nemala by sa
tá DPH /rozdiel/ odviesť.
Mám z toho "hlavu v smútku".
Ďakujem.
andrej_rv
19.12.05,17:48
PO -nakúpený ťahač za 1100000,- + DPH /v r. 2004- odpisovaný nebol/. PO - predáva ťahač za neuveriteľných 200 000,- + DPH. /zistila som, že to predávajú bývalému majiteľovi s.r.o./
Moja otázka - čo s daňou z príjmu /akú čiastku budem zdaňovať/
- a ešte sa mi tu nezdá to DPH - ak si uplatnili DPH /r 2004/ zo
sumy 1100000 a teraz to predajú za 200000,- - nemala by sa
tá DPH /rozdiel/ odviesť. Mám z toho "hlavu v smútku".
Ďakujem.
Čo sa týka predaja, keďže pravdepodobne ide o predaj medzi závislými osobami, mala by s.r.o. postupovať v zmysle § 17 ods.5 ZDP: "Súčasťou základu dane závislej osoby je aj rozdiel, o ktorý sa ceny pri vzájomných obchodných vzťahoch závislých osôb vrátane cien za poskytnuté služby, pôžičky a úvery líšia od cien používaných medzi nezávislými osobami v porovnateľných obchodných vzťahoch, pričom tento rozdiel znížil základ dane. Pri určení rozdielu sa použije postup podľa § 18." Pri stanovení ceny pre výpočet rozdielu v základe dane sa môže použiť napr. metóda porovnateľnej trhovej ceny - § 18 ods. 2 písm. a) ZDP: "- metóda nezávislej trhovej ceny, pri ktorej sa porovnáva cena prevodu majetku alebo služby dohodnutá medzi zahraničnými závislými osobami s porovnateľnou nezávislou trhovou cenou dohodnutou medzi nezávislými osobami..." Ako nezávislá trhová cena je v tomto prípade akceptovaná cena stanovená znaleckým posudkom.
Čo sa týka zdanenia predaja príslušnou sadzbou DPH, akosi neviem nájsť v zákone o DPH ustanovenie, ktoré by v prípade predaja medzi závislými osobami resp. predaji "pod cenu" určovalo použiť iný spôsob pre určenie základu DPH, než je stanovený v § 22 ods. 1) ZDPH - t.j. dohodnutú predajnú cenu. Základ dane podľa § 22 ods. 5 sa má použiť len pri použití tovaru na osobnú spotrebu resp. pri bezodplatnom dodaní. Takže podľa môjho "stupňa poznania" to vychádza tak, že DPH by sa malo odviesť len z predajnej ceny 200.000.- :confused: . Ale možno niekto natrafil na iný výklad opretý o § alebo usmernenie DRSR....
Pepa
19.12.05,18:43
Ďakujem Andrej.