Evilajn
03.03.11,09:28
Dobry den, chcela by som poprosit o radu. Uz asi 3mesiace vybavujem vysporiadanie a odkupenie pozemku o vymere cca 220m ktory lezi pred mojim stavebnym pozemkom, kde by sme tento rok chceli zacat stavat. Na tomto pozemku parkuje sused odnaproti. Okrem toho ze si tam parkuje 2-3 auta, udrzuje permanentne na tomto pozemku ukazkovy bordel ako na Luniku9. Kopec z toho bordelu nahadzal aj nam na plot.
Ide o to, ze ako nahle sa dozvedel, ze si to chceme odkupit, zacal prejavovat zaujem aj on-vraj si to tiez vybavuje. Nevybavil nic. Tento pozemok sa rozdeluje na 3 casti- jedna z toho patrila mojej babke, ktora o tom za vyse 50 rokov ani nevedela, lebo si to stale niekto privlastnoval. Na druhej casti je 16 majitelov. Tieto dve casti mam uz odkupene riadnou kupnou zmluvou. A na tretej casti mam odkupene 2/5 podielu od zivych vlastnikov. 3/5 su tam stale nevysporiadane.
Tento sused sa nam, aj vsetkym majitelom pozemkov, ktori nam to predali stale vyhraza sudom...
Vraj ma zaznamy min.20rokov o uzivani pozemku jeho rodinou a tiez nam ukazoval potvrdenie o plateni dane- ale z uzivania.
Chce po nas rozumne riesenie-vraj aby sme mu my navrhli parkovanie prenho a prestane sa vtom rypat :confused:. Inak to da na sud...
Ak sme mu aj navrhli priestranne parkovanie v prednej casti parcely (cca 70m), nesuhlasil s tym-ze on chce polovicu a celej dlzky az po moj pozemok. Vraj nech si to dovybavujem, vysporiadam a potom nech mu to predam za cenu co som to kupila ja...:confused::confused::confused:
Moja otazka je- zmoze nieco na sude??? Alebo mozu spochybnit moje vlastnictvo ked to bolo kupovane od zivych vlastnikov? Je toho dost vela, preto som sa to snazila napisat "skratene", pripadne doplnim...
Vopred dakujem!!!
Mária27
03.03.11,08:57
Ak jeden spoluvlastník chce svoj podiel predať druhému spoluvlastníkovi, musí ho najskôr ponúknuť všetkým spoluvlastnikom, lebo tí majú právo vykúpiť podiel v pomere k svojmu podielu (§ 140 obč.z.).

Ak je predkupné právo spoluvlastníkov porušené, môžu sa domáhať relatívnej neplatnosti právneho úkonu (§ 40a), môžu žiadať aj predaj podielu za tú istú cenu (§ 603). Svoje právo môže uplatniť podľa § 161 ods. 3 OSP.
Elea
03.03.11,09:12
(Z vlastnej skúsenosti): V našom štáte má každý právo podať žalobu na súd a preto si myslím, že keby Váš sused chcel podať návrh na súd, tak by to už dávno urobil. Podľa mňa nemá nič čo by preukazovalo jeho vlastníctvo k pozemku a Vás len vydiera. Ja by som neupustila. Už len to, že ste vlastníčkou 2/3 pozemku - ste väčšinová vlastníčka a na to súd prihliada.
Prajem pekný deň.
Evilajn
03.03.11,09:24
Dakujem pekne. Ja si tiez myslim, ze nema cim preukazat vlastnictvo, pochybujem o tom, ze ma cim vobec preukazat uzivanie...
K tomuto vsetkemu my mame este plne pravo nanho podat trestne oznamenie, lebo na obecnom urade pred uradnickou vykrikoval, ze mojho partnera zabije, za mu je jedno ci pojde do basy... A to su kamarati...vysvetlil mu to tym, ze bol nahnevany... No comment.
Andy Kralik
03.03.11,09:24
Čiže ak som dobre pochopil otázka znie - Je spoluvlastnikom? Mal dovod sa domnievat ze je spoluvlastnikom?
Evilajn
03.03.11,09:36
Ak jeden spoluvlastník chce svoj podiel predať druhému spoluvlastníkovi, musí ho najskôr ponúknuť všetkým spoluvlastnikom, lebo tí majú právo vykúpiť podiel v pomere k svojmu podielu (§ 140 obč.z.).

Ak je predkupné právo spoluvlastníkov porušené, môžu sa domáhať relatívnej neplatnosti právneho úkonu (§ 40a), môžu žiadať aj predaj podielu za tú istú cenu (§ 603). Svoje právo môže uplatniť podľa § 161 ods. 3 OSP.


Chcem sa spytat a ma on predkupne pravo ked mu tam absolutne nic nepatri? Ked to uziva a - podla jeho slov "obhospodaruje"- podla nasich slov ZANEPLESUJE a znecistuje prostredie.
Ta parcela sa rozdeluje na 3casti vodorovne nad sebou iducich od cesty. Strednu a zadnu cast mam odkupenu. Na tej prednej su 2 zivy vlastnici-kazdy z nich ma 1/5- ti mi to predali. Ostatne 3/5 su na nejakeho mrtveho a 2/5 na pozostalych nevysporiadane. Chcela som to vyvlastnit osvedcenim a dotiahnut k predaju, ale majitelky tych 2/5 (tetky toho suseda) nepodpisali, ze mu chceli dat sancu-ze nech si to skusi aj on vybavit.
ivka70
03.03.11,09:36
Ja sa domnievam, ze sused si che narokovat na pozemok z dovodu vydrzania (vzhladom na to, ze tvrdi, ze 20 rokov pozemok uziva a vie to dokazat).
To sa ale, ak sa spravne domnievam, neda urobit pri pozemku, ktoreho majitel je znamy. Co je aj vas pripad (aj ked majitelov je viac).
Evilajn
03.03.11,09:41
Čiže ak som dobre pochopil otázka znie - Je spoluvlastnikom? Mal dovod sa domnievat ze je spoluvlastnikom?


Ak spoluvlastnik znamena, ze osoba vlastni nejaku cast, podiel pozemku, tak v tom pripade spoluvlastnikom nie je. On sa odvolava len na to, ze mu raz povedali...ze im to patri, ze to moze uzivat. Vraj si moze v archive najst zaznamy o uzivani... Podla vypisu z katastra tam jemu, ani nikomu z blizkej rodiny nic nepatri/lo. On sa tam pristahoval pred 7rokmi, nema tam ani trvaly pobyt, len jeho manzelka a jednoducho si z toho svojvolne urobil parkovisko...
Mal na to ROKY odkupit si to...
Evilajn
03.03.11,09:45
Ja sa domnievam, ze sused si che narokovat na pozemok z dovodu vydrzania (vzhladom na to, ze tvrdi, ze 20 rokov pozemok uziva a vie to dokazat).
To sa ale, ak sa spravne domnievam, neda urobit pri pozemku, ktoreho majitel je znamy. Co je aj vas pripad (aj ked majitelov je viac).


Dakujem za radu! Tiez sa domnievame, ze sa to neda pri pozemku, kde je majitel znamy/zivy.
Je to vsak nasa domnienka, pravo som nestudovala, takze neviem...
ivka70
03.03.11,09:48
Dakujem za radu! Tiez sa domnievame, ze sa to neda pri pozemku, kde je majitel znamy/zivy.
Je to vsak nasa domnienka, pravo som nestudovala, takze neviem...

http://www.porada.sk/t140280-vydrzanie-pozemku.html
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/vydrzanie-ako-ziskat-podu-o-ktoru-sa-roky-starate/
http://www.reality-dom.sk/reality/vydrzanie-vlastnickeho-prava/
Evilajn
03.03.11,10:03
Vydržanie upravuje Občiansky zákonník, ktorý ustanovuje, že oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľný majetok.
Ak niekto chce vydržať majetok, nestačí len byť presvedčený, že mu patrí, ale bude to musieť aj dokázať.

-moze ale vydrzat majetok, ktory ma znamych, zijucich majitelov??!!?!?!?
Erzebeth
03.03.11,10:04
Ja sa domnievam, ze sused si che narokovat na pozemok z dovodu vydrzania (vzhladom na to, ze tvrdi, ze 20 rokov pozemok uziva a vie to dokazat).
To sa ale, ak sa spravne domnievam, neda urobit pri pozemku, ktoreho majitel je znamy. Co je aj vas pripad (aj ked majitelov je viac).

Uplatniť si právo vlastníctva sa dá aj keď sú vlastníci známi. Títo ale musia podpísať prehlásenie, že im je známe tvoje vlastníctvo a súhlasia s tým, aby si niekto pozemok vydržal. Vydržať pozemok si môže ten, kto má k pozemku vlastnícke právo (predkovia pozemok odkúpili, zmluva sa nezachovala, alebo si rozdelili so susedmi a zámena nebola zapísaná, prípadne ty si si pozemok odkúpila pred viac ako desiatimi rokmi a celý čas si nehnuteľnosť užívala).
Ty v návrhu na vydanie isvedčenia musíš ďalej prehlásiť, že pozemok minimálne desať rokov užívaš, nikto ťa v užívaní neobmedzuje, pozemok užívaš v dobrej vôli ako vlastný dobromyseľne a nerušene.
Sused by nemohol vydržať pozemok, ak ho len užíval. Chýba tam nadobudnutie do vlastníctva. Samotné užívanie nestačí.
Mária27
03.03.11,11:58
Chcem sa spytat a ma on predkupne pravo ked mu tam absolutne nic nepatri? Ked to uziva a - podla jeho slov "obhospodaruje"- podla nasich slov ZANEPLESUJE a znecistuje prostredie.
Ta parcela sa rozdeluje na 3casti vodorovne nad sebou iducich od cesty. Strednu a zadnu cast mam odkupenu. Na tej prednej su 2 zivy vlastnici-kazdy z nich ma 1/5- ti mi to predali. Ostatne 3/5 su na nejakeho mrtveho a 2/5 na pozostalych nevysporiadane. Chcela som to vyvlastnit osvedcenim a dotiahnut k predaju, ale majitelky tych 2/5 (tetky toho suseda) nepodpisali, ze mu chceli dat sancu-ze nech si to skusi aj on vybavit.
Ja ti píšem o právach spoluvlastníkov. Myslím, že ani ty nevieš, kto všetko sú spoluvlastníci, resp. s určitosťou nevieš povedať, či sa spoluvlastníkom ten sused nestane dovtedy, kým si všetko vybavíš. Vlastníctvo môže nadobudnúť veľmi rýchle vydržaním (ak to už aj nevydržal). To, čím sa ti sused vyhráža, sú práva spoluvlastníka, ktoré má asi dobre naštudované.
Evilajn
05.03.11,11:31
Dakujem pekne za rady, sused to vzdal...