Viktor Ozábal
03.03.11,09:42
Prenášam jednotlivé snímky do hlavného obrazu - vyrežem lasom -prenesiem - a tu je problém - raz sa to uloží ako Capa, raz ako Layer, neviem nájsť princíp prečo - prenášam vždy rovnako. Prenášané snímky raz potrebujem uložiť pod - niekedy na - predtým prenesené. Nepoznám Adobe príkazy ako na to. Prosím poradte ako na to, resp. poradte adresu manuálu, kde to nájdem. Vďaka.
newmi
03.03.11,10:46
ja s vzdy vrstvim. Nad hlavnym obrazkom spravim novy vrstvu, do tej skopcim to co potrebujem, nad tu vrstvu dam dalsiu vrstvu a dalsiu vec co potrebuje atd. ....

btw. "Capa" to co za vyraz?
misoft
03.03.11,16:06
Layer = vrstva.
Viktor Ozábal
03.03.11,19:25
Čo je to Capa netuším. Otvorím v Adobe - Windows - potom Layers - máme zoznam vrstiev - no a v tom zozname sú jednotlivé moje snímky - niektoré majú názov povedzme Layer 1, 22, 36 no a popri tom iné snímky majú názov Capa 3, 12, 18, 44 atď. Samozrejme na konci zoznamu je Background - zákl.fotka. Prečo sa niektoré volajú Capa a niektoré klasicky Layer netuším. Keď prenesiem fotku do základnej, tak niekedy tie staršie iba prekrýva, inokedy ju môžem podsúvať pod tie staré. Alebo niekedy pod niektoré áno, pod niektoré nie. Hovorím, zatiaľ v tom nemôžem nájsť žiadny systém, lebo všetky fotky prenášam rovnako a až po prenesení sa dozviem, či to bude Capa alebo Layer a aké má vlastnosti. Robím niečo ako tablo - na základný obrázok prenášam veľké množstvo fotiek a o ich rozmiestnení uvažujem priebežne. Teda napr. Layer 2 bude sčasti prekrývať Layer 1 a 7 a cez Layer 2 bude časť Capa 14. Ťažko sa to takto vysvetľuje, na počítači je to jasné za 10 sekúnd. Najlepšie by to bolo niekde naštudovať, ale neviem kde. Vyzná s v tom niekdo ??
newmi
03.03.11,19:39
aha, uz viem co je to capa. Po spanielsky vrstva. To odkial si stiahol ten Photoshop? :D
Viktor Ozábal
04.03.11,05:15
Fajn, díky, to rieši rôzne pomenovanie, fakt to robím na dvoch počítačoch, ale aj tak je zaujímavé, že po prenesení do anglickej verzie zostane španielsky výraz a aj naopak. (oficiálnu verziu photoshopu mám dosť starú, takže niektoré veci upravujem v takejto verzii). Ešte stále však neviem, ako urobiť z Layeru prikrývací alebo podkladový. Myslím si, že software musí mať príkazy aj pre takúto úpravu - grafických je tam zbytočne veľa, toto by mi skôr pomohlo.
newmi
04.03.11,07:18
viem asi o co ti ide (aspon dufma, ze viem) ale nechapem preco ti to nejde. Ja ked si porobim vrstvy, nahadzem do nich fotky (v pripade potreby poorezavam) tak ich mozem premiestnovat hore dole ako chcem, hadzat efekty atd. bez problemov. Hmm mozno keby si niekde upol psd-cko a hodil sem link aby to bolo jasne a mohol by som aspon vyskusat, ci mi to pojde tak ako ma.
veva125
04.03.11,18:22
ja casto pouzivam videotutorialy, napr terry white: http://www.youtube.com/watch?v=B6TeU-OVXR4
Viktor Ozábal
06.03.11,15:36
Ešte raz, lebo mi na informácii záleží - prenesiem do základnej fotky napr. tvár - no a keď s ňou pohybujem tak tie predtým prenesené tváre buď prekrýva alebo je pod nimi ale bez systému, bez ohľadu na to, či som ich tam dal prvé, piate alebo posledné. Logicky by to malo byť tak, že nová je buď pod tými predošlými alebo nad nimi, ale nie náhodne. Malo by byť možné určiť, či novou fotkou staršiu napr. trochu prekryjem alebo ju trochu podleziem. Vravím, grafických možností je na lište veľa, v bežnej práci ani nie sú veľmi potrebné, ale toto vedieť by mi dosť pomohlo.
Viktor Ozábal
07.03.11,12:39
V rámci experimentovania som došiel na to, že môj problém je v striedaní počítačov, keď prenášam obrázky len na jednom, tak nový prekrýva staršie. Ale aj tak by som rád vedel, ako dosiahnuť, aby ich neprekrýval ale mohol sa podsunúť pod ne.
newmi
07.03.11,17:18
ale ono to musi ist na hocijakom PC, mne to ide. Bez toho ukazkoveho psd kde ti to nejde sa asik nepohneme.
Viktor Ozábal
09.03.11,08:53
Kamarát, díky ti za ochotu, už som sa cez to prehrýzol sám. Dva dni som robil pokusy a došiel som na to, je to jednoduché, až sa človek hanbí, že na to nedošiel skôr logicky sám. Princíp je v tom, že nový layer prekrýva staršie. Ak máš na základnej fotke tak 5-6 prenesených, je to vlastne jedno, ale ak ich tam máš 70, 80, už to jedno nie je a musíš ich presúvať, podsúvať atď aby to na tej konečnej fotke vyzeralo tak, ako vlastne chceš. No ak ten najnovší chceš mať povedzme pod sedemnástym, tak ho jednoducho zachytíš myšou a presunieš dole pod neho na zozname layerov pre daný projekt. Samozrejme funguje to aj naopak. Je to jednoduché, ale pri práci na dvoch počítačoch mi to akosi nedošlo. (na tej špan.verzii to robím v jednom a finalizujem a tlačím v druhom) Zrejme túto rubriku veľa ľudí nečíta, lebo by musel reagovať aj niekto iný. Takže ešte raz vďaka za ochotu a nech sa ti darí. Pozdravuje ťa Viktor.
newmi
09.03.11,17:17
no ved presne tak ako si napisal, tak tak to aj funguje mne, asi som ti to zle vysvetloval resp zle sme sa chapali. Mi neslo do hlavy, ze ako to ze tebe to nejde ;-) a nemas zac :)