jana-79
19.12.05,12:55
Dobrý deň, mám takýto problém. Prenajali sme si budovu, na ktorej sme robili rekonštrukciu so súhlasom majiteľa, ktorú sme potom vyfakturovali. Majiteľ nám vyfaktúroval nájom na 10 rokov dopredu a nájom s rekonštrukciou sa započíta. Náklady na rekonštrukciu boli ale o 1/3 vyššie ako je nájom a majiteľ chce túto 1/3 dať do majetku firmy a postupne odpisovať. Mám presný rozpis čo sa vyfakturovalo a čo nie. Otázka znie dá sa to? A akým spôsobom.




Prosím vie mi niekto poradiť je to už dosť súrne.
sunburn
12.01.06,12:37
Poradte poradáci,poradíte aj mne.
ladislavzan
15.01.06,15:26
No to sa dá. Určite, ak sa budova rekonštruuje, tak sa to určite odrazí na majetku firmy. Len som nepochopil, prečo majteľ prenajatej nehnuteľnosti Vám do faktúry za nájom na 10 rokov pripočítal aj náklady súvisiace s rekonštrukciou. Je to jeho majetok a on by mal hradiť všetky náklady na úržbu. Ak by si chcel uhradiť náklady spojené s rekonštrukciou, mal by Vám len zvýšiť nájom. Ale určite by nemal o Vás požadovať, aby ste splatili faktúru za rekonštrukciu budovy. Ja sa v tom celkom nevyznám, pretože som v týchto veciach len začiatočník. Opýtam sa trochu skúsenejšich.

Ladi
Danila
15.01.06,16:22
Ak Vaša firma realizovala rekonštrukciu po dohode s prenajímateľom, má právo si uplatňovať odpisy, po zaradení technického zhodnotenia do tej odpisovej skupiny, do ktorej patrí prenajatý majetok.A však len v prípade, ak nebude o túto čiastku zvýšená hodnota majetku u vlastníka. Vtedy odpisuje majetok vlastník nehnuteľnosti a znáša náklady na rekonštrukciu. Ak Vám ich nepreplatí, tak Vám ich uzná ako zaplatené nájomné. Ale to je už zálažitosť Vaších vzájomných zmluvných vzťahov.
Zuziana
22.01.06,08:25
Podnikateľ odkúpil budovu - bývalý kravín na bývalom JRD, budovu upravil, urobil v nej kanceláriu, sociálne zariadenie, dielňu. Do ktorej odpisovej skupiny takúto stavbu zaradiť?
Manual
22.01.06,09:11
Podnikateľ odkúpil budovu - bývalý kravín na bývalom JRD, budovu upravil, urobil v nej kanceláriu, sociálne zariadenie, dielňu. Do ktorej odpisovej skupiny takúto stavbu zaradiť?
Zuzka podľa mňa do 4 kod 4-1 Budovy, to je klasická murovaná budova, spojená so zemou betonovými základmi.
Zuziana
22.01.06,19:18
Janko nemohlo by to byť v 3 odpisovej? Nezdá sa mi to rovnocenné "serióznej stavbe"
Manual
22.01.06,19:30
Ale v 3 odp. skupine sú len montované stavby z betonu /bunky/ kod 26.61.20 a montované stavby z plechu /bunky/ kod 28.11.10. Iné tam nevidím, možno zle pozerám. Preto mi vychádza len tá 4 skupina.
Snáď niekto niečo iné vymyslí. Počkaj ešte.
Paula
22.01.06,19:53
Podľa § 22 ZDP sú odpisované v 3. odp.skupine, položka 3-28 drobné stavby . Definícia drobných stavieb je uvedená v § 139b zákona č.50/1976 Zb. -stavebný zákon. Ide hlavne o stavby, ktoré majú len doplnkový charakter k hlavnej stavbe (napr.k stavbe na bývanie, k stavbe na skladovanie, k stavbe na indiv. rekreáciu), pričom ide hlavne o:
-prízemné stavby s max.zastavanou plochou 25 m štv. a výškou 5 m, napr.garáže, prístrešky na odpadové nádoby, bicykle, sauny a pod.
- prízemné stavby s max.zastavanou plochou 25 m štv. a hĺbkou 3 m, napr.pivnice a žumpy
- oplotenia
-pripojenie drobných stavieb na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby
-domové prípojky -vodovodné, kanalizačné, energetické
KEJKA
22.01.06,20:36
ja súhlasim s Manualom, je to stavba, 4.OS na 20 rokov.
Pri zrýchlenom odpisovaní to nie je taká tragédia.
Predtým sa odpisovala 30 rokov 40 rokov......