babincova
03.03.11,12:14
Som na rodičovskej dovolenke a manžel je zamestnaný. Nemala som iný príjem a chcem si podať DP na vrátenie dane z úrokov. S manželom máme založenú VK na spoločný vklad a každý má svoje stavebné sporenie. Môžem si uplatniť zrážkovú daň z celej VK a z obidvoch stavebných sporení ja? Manžel si ich uplatniť nemôže, pretože celý rok pracoval. Minulý rok Mihál radil, že ak si uvediem že naše BSM si rozdelíme 100:0, tak si môžem uplatniť aj manželove úroky. Neviete niekto, či to na Daňovom úrade akceptujú? A aké k tomu potrebujem doklady? Vďaka
ewita888
03.03.11,11:26
no, vy si len tak BSM sami nerozdelíte.. práveže ak ste manželia, a nemáte zrušené BSM, možeš si celú čiastku zahrnút do DP ty..
babincova
03.03.11,11:36
Zle som sa vyjadrila, nie rozdeliť, ale dohodneme sa, že na BSM bude 100:0
Aj v zákone je kdesi písane, že v DP si každý uvedie polovicu, pokiaľ sa nedohodnú inak.
ewita888
03.03.11,11:37
napísala som ti už odpoveď.. možeš si celú čiastku zahrnúť do DP ty..
babincova
03.03.11,11:38
Ale práveže na DÚ v Považskej Bystrici o tom nič nevedia, vraj mám aspoň 3 dni počkať, snáď to dovtedy stihnú zistiť. Zaujímave, neznalosť zákona neospravedlňuje, človek má vedieť z každej oblasti, čo sa ho týka, a oni majú len tie svoje dane a ani tam nevedia, čo a ako
Marína
03.03.11,11:56
V tomto ustanovení Zákona o dani z príjmu to máš uvedené, citujem časť:

§ 43
Daň vyberaná zrážkou
(7) .................. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy. ..................................
babincova
03.03.11,11:56
Prepáč, ešte jedna otázka: Ak by mal manžel VK na svoje meno a ja som disponent, keďže máme takto rozdelené BSM, nemal by to byť problém a tiež si to môžem uplatniť?Stačí fotokópia VK?
Ešte raz dík.
truch
03.03.11,12:03
Prepáč, ešte jedna otázka: Ak by mal manžel VK na svoje meno a ja som disponent, keďže máme takto rozdelené BSM, nemal by to byť problém a tiež si to môžem uplatniť?Stačí fotokópia VK?
Ešte raz dík.
Zo všetkých dokladov si urob fotokópie a prilož k svojmu DP. Ako písala ewita, môžeš si uplatniť všetko, aj manželove stavebné sporenie.
Ešte si aj manžel môže na teba odpočítať nezd.časť.
ewita888
03.03.11,12:04
Prepáč, ešte jedna otázka: Ak by mal manžel VK na svoje meno a ja som disponent, keďže máme takto rozdelené BSM, nemal by to byť problém a tiež si to môžem uplatniť?Stačí fotokópia VK?
Ešte raz dík.
a ešte poznámočka - vy nemáte rozdelené BSM, vy máte BSM..
Misela19
03.03.11,13:13
Dobrý deň,
môžem len otázku ohľadom manžela? Prečo si to nemôže uplatniť on? (pretože celý rok pracoval)? Som v situácii, že do apríla 2010 som mala príjmy zo zamestnania, od mája som na materskej dovolenke a následne na rodičovskej. Môžem si dúfam uplatniť spomínané príjmy (z úrokov a stavebného sporenia) a teda aj z manželovho stavebného sporenia, nakoľko mu v práci už urobili RZD a máme BSM?
Ďakujem.
ewita888
03.03.11,13:23
Dobrý deň,
môžem len otázku ohľadom manžela? Prečo si to nemôže uplatniť on? (pretože celý rok pracoval)? Som v situácii, že do apríla 2010 som mala príjmy zo zamestnania, od mája som na materskej dovolenke a následne na rodičovskej. Môžem si dúfam uplatniť spomínané príjmy (z úrokov a stavebného sporenia) a teda aj z manželovho stavebného sporenia, nakoľko mu v práci už urobili RZD a máme BSM?
Ďakujem.
On si to nemože uplatnit preto, lebo jeho príjmy zrejme presiahli 4O25,7O /keďže celý rok pracoval/ .. ostatné, čo je písané vyššie, platí aj pre teba..
Misela19
03.03.11,13:34
Ďakujem
babincova
04.03.11,07:25
Môj manžel zarobil viac ako je nezdaniteľné minimum, daň z úrokov si môže uplatniť ten, kto nemal takmer žiadne príjmy, pri tebe neviem, či sa materská dovolenka ráta do príjmov - myslím, že nie, ale naisto je to v nejakej téme spomenuté.
truch
04.03.11,07:39
materská ide do príjmov, rodičovský príspevok nie

do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava len príjem:

daňový bonus,
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štipendium pri sústavnej príprave na povolanie.
štátne sociálne dávky a to..:
rodičovský príspevok (zákon č.280/2002 Z.z.),
príspevok pri narodení dieťaťa (zákon č.235/1998 Z.z.),
zaopatrovací príspevok (zákon č.236/1998 Z.z.),
príspevok na pohreb (zákon č.238/1998 Z.z.),
príspevky pestúnskej starostlivosti (zákon č.265/1998 Z.z.),
prídavok na dieťa (zákon č.600/2003 Z.z.),
vianočný príspevok (zákon č.592/2006 Z.z.).
Misela19
04.03.11,18:23
Do môjho príjmu, teda v mojom daňovom priznaní by sa tieto príjmy uvádzať nemali. Iba ak by si uplatňoval manžel na mňa nezdaniteľnú časť na manželku vtedy sa tieto príjmy berú do úvahy.
Alebo sa mýlim?
Anja111
04.03.11,18:48
Do môjho príjmu, teda v mojom daňovom priznaní by sa tieto príjmy uvádzať nemali. Iba ak by si uplatňoval manžel na mňa nezdaniteľnú časť na manželku vtedy sa tieto príjmy berú do úvahy.
Alebo sa mýlim?
Správne.
Misela19
04.03.11,19:12
Ďakujem za potvrdenie správnosti.
Ešte pre overenie, píšu tu o nízkych príjmoch, sume 4025,70.
Mala som príjem 4800, odvody 600, čiastový základ 4200, nezdaniteľná časť 4025,7 a životnú poistku 398,33... teda vychádza mi mínusový základ dane z paragrafu 5. Môžem si teda uplatniť aj vyššie spomínané úroky a základ dane zostane stále mínusový resp. nulový.
Llívia
07.03.11,12:17
Zo všetkých dokladov si urob fotokópie a prilož k svojmu DP. Ako písala ewita, môžeš si uplatniť všetko, aj manželove stavebné sporenie.
Ešte si aj manžel môže na teba odpočítať nezd.časť.
Podľa nášho daňového úradu nie. :confused: Má si to zdaňovať ten, na koho meno je písané (konkrétne v tomto prípade) stavebné sporenie. Keďže však zrazená daň bola menej ako 3 EUR, tak ju nevrátia.
Ako presvedčiť daňový úrad, že príjmy z úrokov na stavebnom sporení si môže zahrnúť do daňového priznania aj ten z manželov, na ktorého meno nie je stavebné sporenie založené?

Daňový úrad neuznal ani výpis z internte bankingu, na ktorom boli čisto len sumy prijatých úrokov + sumy zrazenej dane. Vraj z toho nevedia určiť, o koho účet ide a daňovníkovi povedali, že si má vypýtať potvrdenie z banky. Stretli ste sa s tým, že výpisy z internet bankingu na daňových úradoch neuznávajú?
truch
07.03.11,12:49
Lívia, nedaj sa, máš nárok na vrátenie dane aj keď je VK na meno manžela. Môžeš použiť odpoveď z DRSR
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Úroky a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sú príjmami z kapitálového majetku podľa § 7 ods. 1 písm. b) ZDP. Ide o zdaniteľné príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ods. 3 písm. a) ZDP. Podľa § 43 ods. 7 ZDP daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku. Ak sa daňovník rozhodne , že uplatní tento postup a bude považovať daň vybranú zrážkou za preddavok na daň, zahrnie príjmy vo forme úrokov do daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie.
Postup pri zahrnovaní príjmov podľa § 7 ods. 1 písm. b) ZDP plynúcich manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva do základu dane je upravený v § 4 ods. 8 ZDP, podľa ktorého takéto príjmy z kapitálového majetku sa zahŕňajú do základu dane každého z manželov v rovnakom pomere, ak sa manželia nedohodnú inak(manželia sa môžu dohodnúť napr. aj tak, že celý príjem zahrnie do základu dane len jeden z manželov). V súlade s § 43 ods. 7 ZDP manželia, ktorým plynú príjmy z ich BSM, z ktorých sa daň vyberá zrážkou , môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy. Znamená rok, že daň zrazená z uvedeného príjmu sa medzi manželov rozdelí v takom pomere, v akom manželia zahrnú predmetné príjmy do základu dane. Potrebné je zdôrazniť, že pre uplatnenie cit. ustanovení je rozhodujúce to, či vklady alebo peňažné prostriedky , z ktorých plynú predmetné príjmy, patria to bezpodielového spoluvlastníctva manželov, a nie je rozhodujúce to, na meno ktorého z manželov je vkladná knižka alebo účet s takýmito peňažnými prostriedkami vedený a nie je podstatné ani to či dispozičné právo vo vzťahu k takému účtu alebo vkladu majú obaja manželia.

Váš dopyt:

Dobrý deň,
prosím Vás o Vaše stanovisko k nasledujúcemu problému:

Podávala som DP neveste, fyzickej osobe za rok 2009 a spätne za rok 2008. Nevesta je na rodičovskom príspevku, v roku 2008 poberala materský príspevok.
DP som podávala za účelom vrátenia dane z úrokov. Dokladovala som výpisom z účtov: 1/ účet vedený na meno nevesty edený na meno syna- jej manžela.

Majú bezpodielové vlastníctvo. Vlastnia 2 účty, jeden písaný na syna, kde má dispozičné právo nevesta, druhý vedený na nevestu, kde má dispozičné právo syn.
Synov príjem je vysoký, nemohol by si nárokovať vrátenie dane z úrokov. Dohodli sa, v zmysle §4 ods.8, že si daň z úrokov bude nárokovať nevesta, keďže ani v r. 2008, aj 2009 nemala žiadne zdaniteľné príjmy.
Podľa môjho názoru im to umožňuje nielen §4 ods.8 zákona o DzP ale aj §43 ods.7 zákona o DzP.
Nevesta dostala z DÚ Žilina II, od správcu dane p. Hablákovej, predvolanie, v ktorom ju vyzývajú, aby prišla opraviť DP z dôvodu, že si nemá uplatňovať zrazenú daň iného majiteľa účtu.
Moje argumenty nepomohli a bolo mi povedané, že ak DP neopraví, pošlú neveste rozhodnutie.
Prosím Vás o skorú odpoveď
S pozdravom
Llívia
07.03.11,15:45
Truch, ďakujem za priložené stanovisko. Ešte nájsť tehlu a ísť späť na DÚ :D (Nie je to môj manžel :D :))
Včera som do noci (do nejakej jedenástej) vyplňovala pre jednu pani daňové priznanie a dnes, keď mi zavolala, že ju z DÚ vyhodili aj s priznaním, som skoro zinfarktovala. Pozrela som si k tomu viaceré príspevky aj tu na Porade (príspevky a rady od ľudí, ktorí sa vyznajú a nepíšu hlúposti), ale asi ich nevidela dotyčná pani z DÚ. Teraz to pošleme poštou a napíšem k tomu aj list (dovolím si vypožičať stanovisko DR z tvojho príspevku) + nezabudnem spomenúť, že pri pokuse o osobné odovzdanie pani vyhodili.
Llívia
07.03.11,15:47
Ešte otázka: treba priložiť nejaké prehlásenie/vyhlásenie o tom, že si úroky uplatňuje len jeden z manželov, alebo že je účet v BSM?
truch
07.03.11,19:13
Prehlásenie som neprikladala,ale nič nepokazíš, keď do poznámky napíšeš,že sa jedná o BSM. So mnou tiež nechcela nevestina správkyňa dane hovoriť, tak som to riešila cez DR a pani, ktorá má tieto veci na starosti ma ubezpečila, že to s dotyčnou vybaví a aj vybavila, peniažky prišli :).
Sorry za toho manžela:(
Llívia
08.03.11,07:38
Manžel? Nevadí :D
Ako ste daňové priznanie doručovali druhýkrát - osobne alebo poštou? Dali ste k nemu aj stanovisko z DRSR? Chcem sa vyhnúť tomu, aby daňovníčku zbytočne preháňali po úrade kvôli tomu, že zamestnanci DÚ sú neinformovaní :mad: