Daška1961
03.03.11,12:24
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či môžem odpočítať nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníčku, narodenú 21.11.1951, poberala invalidný dôchodok, je automaticky považovaná za starobnú dôchodkyňu podľa veku? alebo ju môžem považovať za invalidnú dôchodkyňu?
potrebujem nejaké potvrdenie zo sociálnej poisťovne? Ďakujem za radu
Tweety
03.03.11,11:26
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či môžem odpočítať nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníčku, narodenú 21.11.1951, poberala invalidný dôchodok, je automaticky považovaná za starobnú dôchodkyňu podľa veku? alebo ju môžem považovať za invalidnú dôchodkyňu?
potrebujem nejaké potvrdenie zo sociálnej poisťovne? Ďakujem za radu
Ak je už starobnou, určite má o tom rozhodnutie zo SP.
ewita888
03.03.11,11:29
podla veku nie je automaticky považovaná za st.dochodkynu.. ak poberala v minulosti ID a dovŕšila doch. vek, musela by o starobný dochodok sama požiadat..
Kvaka
03.03.11,11:33
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či môžem odpočítať nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníčku, narodenú 21.11.1951, poberala invalidný dôchodok, je automaticky považovaná za starobnú dôchodkyňu podľa veku? alebo ju môžem považovať za invalidnú dôchodkyňu?
potrebujem nejaké potvrdenie zo sociálnej poisťovne? Ďakujem za radu
K tomuto vydalo DRSR pokyn, v ktorom je uvedené, v ktorých prípadoch sa ID považuje za starobný dôchodok, a v ktorých prípadoch ostáva invalidným dôchodkom. Pripájam link na pokyn. http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mpzc0109.pdf
Zdenka175
03.03.11,12:33
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či môžem odpočítať nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníčku, narodenú 21.11.1951, poberala invalidný dôchodok, je automaticky považovaná za starobnú dôchodkyňu podľa veku? alebo ju môžem považovať za invalidnú dôchodkyňu?
potrebujem nejaké potvrdenie zo sociálnej poisťovne? Ďakujem za radu
Od 1.1.2004 sociálna poisťovňa automatický preklasifikovala ID na SD, ak sa dovŕšil dôchodkový vek. Ak k 1.1.2008 mala ID tak jej ostáva navždy ak si sama nepožiada o zmenu.

Mojim svokrovcov tiež stále chodí výmer Váš ID sa od 1.1. bude vyplácať v sume.... A nakonci je napísané Váš ID sa považuje za SD podľa zákona.... Treba si pozorne prečítať výmer.