pasta83
03.03.11,13:40
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu: môj manžel sa stal SPOLUMAJITELOM vkladnej knižky spolu s jeho strýkom ale strýko pred rokom zomrel a manžel ako spolumajitel knižky potom celú sumu po smrti strýka previedol na svoj účet. Už prebehlo aj dedičské konanie a strýkove dcéry(strýko bol rozvedený) podali na môjho manžela trestné oznámenie ževraj kôli krádeži tej knižky.....myslím ale že sa môj muž ničoho trestného nedopustil, lebo ako spolumajiteľ tejto knižky mohol s ňou disponovať aj po smrti jeho strýka.No ale hlavne ma zaujíma, či si dcéry ako dedičky môžu nárokovať celú sumu na tejto vkladnej knižke....kdesi som sa dočítala že teoreticky by mala ísť iba do dedičského konania polovica sumy s tejto knižky ktorá patrila strýkovi.....a tá druhá by mala patriť manželovi. Prosím poraďte aké máme šance.....vopred ďakujem
Mária27
03.03.11,12:56
Spoluvlastníctvo je určené podielmi; ak veľkosť podielov nie je vyjadarená, berie sa spoluvlastníctvo v rovnakých dieloch.
Otázka je, či bol manžel spolumajiteľom alebo mal len dispozičné oprávnenie.

Občiansky zákonník

Podielové spoluvlastníctvo
§ 137
(1) Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.
(2) Ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké.
pasta83
03.03.11,13:09
no manžel bol asi spolumajiteľ lebo v čase keď bol strýko s manželom zakladať tu knižku chcel strýko to, že keby zomrel aby nešli žiadne peniaze do dedičského ale aby ich dostal môj manžel no a v banke mu poradili takúto knižku s dvoma majiteľmi, na vkladnej knižke figurovalo aj manželovo meno a po smrti strýka keď bol manžel v banke už mali dávno úmrtný list a bez problémov túto sumu dali mužovi......no ale aký podiel na tejto knižke mal nevie ani on sám a v banke sa k tomu nejako nevyjadrovali...
Mária27
03.03.11,13:15
Asi sú to dvaja rovnocenní majitelia - je to v Poštovej banke? Pre nich som to robila ja, nedali sme tam dedičské konanie, ale neskôr to museli doplniť. Takže to dedičské konanie sa má vykonať pri úmrtí jedného majiteľa. Kde však nie je žalobcu, nie je ani sudcu, knižka sa dá používať aj bez jedného majiteľa. Ale u vás sa ten žalobca našiel, takže bude aj sudca. Skúste sa dohodnúť.
pasta83
03.03.11,13:26
bolo to v slovenskej sporiteľni,.....no a to teraz keby prebehol aj ten súd(dcéry sú tvrdohlavé)mohli by teoreticky vysúdit celú sumu?pokiaľ majú podľa práva nárok na polovicu sumy nieje problém sa dohodnúť a tú by sme im vrátili.....ide mi o to že či sa vôbec dá vysúdiť celá suma.....ináč ďakujem za rady
Mária27
03.03.11,15:04
Ak je to ešte v rámci dedičského konania, zahrnie sa polovica úspor ku dňu smrti do dedičstva. Ak dedičské konanie skončilo, malo by prísť k dodatočnému prerokovaniu novobjaveného majetku - 1/2 hodnoty.
erickab
07.11.12,22:39
bolo to v slovenskej sporiteľni,.....no a to teraz keby prebehol aj ten súd(dcéry sú tvrdohlavé)mohli by teoreticky vysúdit celú sumu?pokiaľ majú podľa práva nárok na polovicu sumy nieje problém sa dohodnúť a tú by sme im vrátili.....ide mi o to že či sa vôbec dá vysúdiť celá suma.....ináč ďakujem za rady

mame podobny problem, nieco som uz kozultovala s pravnikom a vo vseobecnych obchodnych podmienkach SLSP je definovany spolocny vklad v bode 4.1.I .... pozrtie sa na to ... podla bodu 4.1.I.1 a dolozke o umrti v bodew 4.1.I.4 by mal mat manzel narok na 100% sumy na tom spolocnom vklade, nielen 50% ... polovicu by dostal zakonne, ak by ten spolocny vklad nebol ponukany ako bankovy produkt zadefinovanu v tych VOP ... kedze je tam uvedene, ze Z právnych úkonov týkajúcich sa Spoločného vkladu sú oprávnení a povinní všetci Klienti spoločne a nerozdielne.
dokonca som kvoli tomu posielala dotaz na pravne oddelenie SLSp, z ktoreho prislo vyajdrenie, ze smrtou majitela VK vedeneho ako spolocny vklad, nezanika ani nie je nijako obmedzene pravo manzela ako majitela
Mária27
08.11.12,07:11
Vklady sú upravené občianskym zákonníkom od § 778. Osobitne sú upravené vklady na vkladných knižkách a vkladové listy. Pre vklady platia ostatné ustanovenia občianskeho zákonníka vrátane dedenia.

Ak sa uzatvorí zmluva o vkladovom účte podľa obchodného zákonníka (§ 716) alebo iný druh obchodu (úložky), platia podmienky v zmluve a obchodné podmienky banky, v zmysle ktorých bol obchod urobený.
erickab
08.11.12,11:29
Vklady sú upravené občianskym zákonníkom od § 778. Osobitne sú upravené vklady na vkladných knižkách a vkladové listy. Pre vklady platia ostatné ustanovenia občianskeho zákonníka vrátane dedenia.

Ak sa uzatvorí zmluva o vkladovom účte podľa obchodného zákonníka (§ 716) alebo iný druh obchodu (úložky), platia podmienky v zmluve a obchodné podmienky banky, v zmysle ktorých bol obchod urobený.

znamena vasa odpoved, ze v pripade spolocneho vkladu na VK podla vseobecnych obchodnych podmienok banky (bod 4.1.I.1 a 4.1.I.4 VOP SLSP (http://www.slsp.sk/downloads/slovenska-sporitelna-vop.pdf) su v pripade umrtia jedneho z majitelov finance prstriedky na VK majetkom druheho majitela a teda nemaju byt zahrnute do dedicstva po zosnulom maitelovi? alebo aj napriek ustanoveniam v VOP SLSP je zijuceho majitela iba 50% a druha polovica vstupuje do dedicstva po zosnulom majitelovi?
sabiaq
19.06.15,20:31
Dobrý deň, viete mi napísať ktorý paragraf ktorého zákona toto ošetruje? Ďakujem.
ivka70
20.06.15,04:48
Vsetky tykajuce sa dedenia v obcianskom zakonniku.
sabiaq
20.06.15,06:21
Presne ktorý paragraf obcianskeho zákonníka sa tohoto týka, lebo ja sa k tomu neviem dopracovat, aj ked ho mam precitany. Dakujem.
Mária27
20.06.15,06:41
Občiansky súdny poriadok § 175l = vyporiadanie BSM (1/2 do dedičstva) a §175x je o novoobjavenom majetku.
sabiaq
20.06.15,07:19
Toto platí aj keď nejde o BSM? Ide o spoluvlastníctvo vkladnej knizky. Zosnula mala 2 dcery. Majitelmi boli zosnula a jedna dcera. Druha dcera ziada, aby bola knizka zapocitana do dedicstva.
Mária27
20.06.15,07:44
ved sa dedí iba majetok zosnulého - samozrejme že len jej podiel. V bsm podiel nie je, preto sa najprv vyporiada.

občiansky zákonník

Podielové spoluvlastníctvo
§ 137
(1) Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.
(2) Ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké.
kasiopeja01
16.11.15,12:36
Majka mozem sa opytat ako to dopadlo? Bola knizka zahrnuta do dedicstva?