fajnovka
03.03.11,14:33
Dobrý deň
stretol sa niekto s kartami z parkovacích automatov v Nemecku alebo Rakúsku - je tu vyčíslená hodnota DPH..ale IČ DPH poskytovateľa služby chýba. Skúšala som nájsť podľa názvu poskytovateľa IČ na nete ale neúspešne. Zvažujem či môžem tieto bločky zaradiť medzi doklady z ktorých chceme vrátiť DPH, nakoľko v žiadosti sa tento údaj musí vyplniť.
Riešil už niekto podobnú dilemu? .)
Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď
Luba
03.03.11,21:04
Áno, tiež sme také mali. Bez IČ DPH sa nedá pýtať DPH, tak sme to dali celé do nákladov.
heluška
30.03.11,10:36
Lenže od 01.01.2011, to môžeš dať do nákladov až keď žiadaš, inak je to nedaňový náklad. Aspoň tak bolo povedané na školení, ohľadom zmeny v zákone.
Luba
31.03.11,16:02
Ηeluška, vieš prosím, ktorá zmena zákona toto rieši? Ja som kdesi narazila na to, že aj keď sa DPH zo zahraničia nežiada, môže to byť daňový náklad, ale neviem to už nájsť :(. Ďakujem.
xiastro
31.03.11,16:27
Ηeluška, vieš prosím, ktorá zmena zákona toto rieši? Ja som kdesi narazila na to, že aj keď sa DPH zo zahraničia nežiada, môže to byť daňový náklad, ale neviem to už nájsť :(. Ďakujem.

hoci nie som Heluška ;), ale rieši sa to v § 19/3/k/ bod 3, 4 - novela ZDP od 1.1.2011.
Luba
31.03.11,17:08
Ok, ďakujem! T.j. to, čo som kdesi, neviem kde, čítala, že aj keď si nežiadam DPH z krajiny EÚ, hoci by som mohla, je táto DPH daňovým nákladom, platilo do r.2010 vč.? Lebo ZDP to špeciálne rieši až od 1.1.11, čo je a čo nie je daňovo uznateľné?
xiastro
31.03.11,18:36
Ok, ďakujem! T.j. to, čo som kdesi, neviem kde, čítala, že aj keď si nežiadam DPH z krajiny EÚ, hoci by som mohla, je táto DPH daňovým nákladom, platilo do r.2010 vč.? Lebo ZDP to špeciálne rieši až od 1.1.11, čo je a čo nie je daňovo uznateľné?

postupovalo sa aplikaciou § 19/3/k/2 ZDP : na odpocitanie dane platitel nema narok s nepriamou podporou v negativnom vymedzeni: § 21/2/i ZDP.

moze vzniknut predpoklad rozporu s ustanovenim § 55a/1 ZDPH, kde sa uvadza, ze ziadatel ma narok na vratenie dane.

aj po novele ZDP mozno pouzit postup v zmysle § 19/3/k/2 ZDP, ak sa vopred vie, ze platitel si tuto dan nebude uplatnovat, a nie preto, ze mu nevznikne narok na vratenie dane v inom clenskom state, ako je uvedene v § 19/3/k/4 ZDP.
Luba
01.04.11,20:16
Ďakujem, pozrela som si všetky tieto odkazy na §. Ak teda dobre rozumiem, tak napr. v konkrétnom prípade z tejto témy by som povedala, že použijúc odkaz na §19/3/k/2 ZDP, platiteľ nemá nárok na DPH uvedenú na parkovacej karte, kde nie je IČ DPH, a teda ju môže mať ako daňový výdavok. Hej?
xiastro
04.04.11,16:57
Ďakujem, pozrela som si všetky tieto odkazy na §. Ak teda dobre rozumiem, tak napr. v konkrétnom prípade z tejto témy by som povedala, že použijúc odkaz na §19/3/k/2 ZDP, platiteľ nemá nárok na DPH uvedenú na parkovacej karte, kde nie je IČ DPH, a teda ju môže mať ako daňový výdavok. Hej?

ano, nakolko nemoze ani poziadat o jej vratenie.