tina1412
03.03.11,16:00
Priatel po novom roku, teda v case nadobudnutia platnosti novely Zakona o dani z prijmov, zrusil ucelove sporenie. Myslime si, ze ak teda toto sporenie zrusil uz v case platnosti novely, ma narok na uplatnenie si odvedenych prispevkov ako nezdanitelnej casti zakladu dane, kedze pocas platnosti stareho zakona podmienky neporusil. Poistovna vsak odmieta zaslat vypis platieb potrebny pre vyplnenie danoveho priznania zamestnavatelom s odovodnenim, ze bol poruseny § 11 spominaneho zakona, co podla mna nie je celkom korektne, kedze sa odvolali na uz neplatny paragraf. Je tento postup poistovne spravny?
wallie
03.03.11,15:09
ak účelové sporenie zaniklo až po 01.01.2011 a v roku 2010 boli všetky podmienky ešte splnené priateľ má nárok si za rok 2010 ešte toto sporenie vo výške 398,33 Eur uplatniť ako nezdaniteľnú položku v daň.priznaní, treba sa od poisťovne domáhať aby mu Potvrdenie pre uplatnenie nezdaniteľnej časti vystavili, ale inak ak si podáva daň.priznanie priateľ sám, tam to ani nie je povinnou prílohou k daň.priznaniu, povine to musí preukazovať len pri ročnom zúčtovaní dane ak mu ho vykoná zamestnávateľ
tina1412
03.03.11,15:17
vďaka za radu
FAA
03.03.11,15:36
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

Odsek 12 bol zrušený, mám tomu rozumieť tak, že sa už nevracia daň pri porušení podmienok? Vďaka.
FAA
07.03.11,00:34
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

Odsek 12 bol zrušený, mám tomu rozumieť tak, že sa už nevracia daň pri porušení podmienok? Vďaka.

Alebo sa o tom píše niekde v prechodných ustanoveniach? Priznám sa, moc som to nehľadal?