matúš
19.12.05,15:25
Sme nový výrobný podnik, kde účtujem podľa modelu B, t.j. materiál at´d.
ide rovno do spotreby. Žiaľ, budúci rok už musím účtovať podľa modelu A,
t.j. zásoby, nedokončená výroba, výrobky, atď.
Vie mi niekto poradiť ako mám ukončiť tento rok podľa modelu B? Zrejme
budem musieť urobiť rôzne inventarizácie a tieto dať na účet zásob a ne-
dokončenej výroby, resp. hotových výrobkov.
Ak niekto robí účtovanie podľa A (klasické) vo výrobnom podniku, nemôže mi poslať príkladom účtovú osnovu - t.j. analytiku?
Díky!
ANNA
19.12.05,14:47
Keďže sa ti nikto nehlási skúsim ja a možno sa pridajú aj ostaní.
Na konci roka sa robia inventarizácie bez ohľadu na spôsob účtovania. V účte sa robí dokladová inventarizácia, kde sa porovnávajú jednotlivé inventúry na hlavnú knihu. Medzi závierkové operácie patrí aj účtovanie skladu. Ak účtuješ spôsobom B všetko počas roka ide na 501,504 ale na konci roka na základe inventúry to preúčtovávaš na 112,132. V novom roku keď budeš účtovať už účtuješ spôsobom A.
Príjem materiálu 112/111
faktúra za materiál 111,343/321
výdaj matriálu zo skladu 501/112.
balala
20.12.05,10:51
ja len doplním, že pri spôsobe "B" počas roka účtuješ 501,504/321. na konci roka sa urobí inventúra a zistené zostatky materiálu alebo tovaru sa zúčtujú:
112,132/501,504
mudroš
21.12.05,16:55
Matúš, to že účtuješ spôsobom B neznamená, že sa nevedie skladová evidencia. Aj pri pôsobe B sa musia viesť skladové karty. Pokiaľ viem, tak to daňové úrady začínajú opäť kontrolovať ak sa nevedie skladová evidencia ukladajú pokuty podľa zákona o účtovníctve.

S ostatnými odpoveďami súhlasím. Prechod zo spôsobu B na spôsob A vlastne znamená pre účtovníka iba to, že stavy skladov po ovorení účtovných kníh nebudú rovnaké celý nasledujúci rok, ale bude sa účtovať príjem a výdaj zásob podľa podkladov zo skladovej evidencie (minimálne mesačne).