deesari
03.03.11,16:48
Ako to je, keď muž chce priznať otcovstvo a matka nie???
Ďakujem!
willma
03.03.11,16:18
nooo, matke drobca treba vysvetliť, že svojim postojom znevýhodňuje svoje dieťa nie len teraz, ale aj do budúcna. Potom sem pribudne otázka- som slobodná matka, otca som neuviedla, alimenty nepoberám a som finančne na dne - mám nárok na príspevok ? odpoveď bude jednoduchá - najprv požiadaj o výživné :) a čo keď to chlapa nebude baviť a zatne sa pre zmenu on?
deesari
03.03.11,16:25
prosila by som právnu radu nie morálnu ;-) ďakujem
Oliwa
03.03.11,17:23
prosila by som právnu radu nie morálnu ;-) ďakujem

Ako to je? Divnô to je... :rolleyes:

§ 94 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine

(1) Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd.

(2) Za otca sa považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti.
buchač
03.03.11,19:11
Ako to je, keď muž chce priznať otcovstvo a matka nie???
Ďakujem!

...he ...a nevraví sa náhodou , že matka je istá ....???....či ....???

Veru divnô by to bolo ...keby matka materstvo poprela ...

Otázka za všetky drobné ...:D:D:D:D:D:D
willma
03.03.11,19:13
prosila by som právnu radu nie morálnu ;-) ďakujemniekedy morálnou radou predídeme neskorším právnym
deesari
04.03.11,04:50
...he ...a nevraví sa náhodou , že matka je istá ....???....či ....???

Veru divnô by to bolo ...keby matka materstvo poprela ...

Otázka za všetky drobné ...:D:D:D:D:D:D


Zle som asi položila otázku, chcela by som vedieť, ako to je, ak matka nechce uviesť, že je otcom ten, ktorý to vyhlasuje, ako môže postupovať otec dieťaťa, ak chce byť zapísaný v rodnom liste, čo pre to môže urobiť? Môžu otca zapísať aj proti vôli matky?
deesari
04.03.11,04:51
niekedy morálnou radou predídeme neskorším právnym

Áno to je pravda, ale s morálnymi radami som už oboznámená bola, teraz by som potrebovala tú právnu ;-)
GabiZ
04.03.11,05:48
Ešte raz, ale niečo z toho tu už bolo citované od Oliwa.
Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd.

Za otca sa považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti.
Návrh na určenie otcovstva možno podať kedykoľvek bez obmedzenia lehotou. Rozhodujúcu úlohu v konaní hrá dokazovanie znaleckým posudkom. Metódy znaleckého skúmania majú medicínsky charakter a ide najmä o posudky z odboru: hematológie (tzv. krvné skúšky), gynekológie (porovnanie termínu súlože a pôrodu), sexuológie (zisťovanie schopnosti muža splodiť dieťa), genetiky, vrátane DNA diagnostiky.
deesari
04.03.11,06:16
Ešte raz, ale niečo z toho tu už bolo citované od Oliwa.
Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd.

Za otca sa považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti.
Návrh na určenie otcovstva možno podať kedykoľvek bez obmedzenia lehotou. Rozhodujúcu úlohu v konaní hrá dokazovanie znaleckým posudkom. Metódy znaleckého skúmania majú medicínsky charakter a ide najmä o posudky z odboru: hematológie (tzv. krvné skúšky), gynekológie (porovnanie termínu súlože a pôrodu), sexuológie (zisťovanie schopnosti muža splodiť dieťa), genetiky, vrátane DNA diagnostiky.

No to je v poriadku, a keď požiada, a súd určí cez DNA dianostiku, že muž, ktorý sa otcovstva domáha, je otcom, čo potom? Kto donúti matku aby to išla zapísať na matriku? Ďakujem.
GabiZ
04.03.11,06:20
Na základe rozhodnutia súdu sa dieťaťu vydá nový rodný list.
Mária27
04.03.11,06:32
Tiež poznám prípad, keď matka nechcela uviesť otca z obavy, že ho unesie za hranice (jeho bratia tak porobili). V ich krajine je zákon, že deti patria otcovi. Babka tam má už 5 detí ...
Oliwa
04.03.11,07:11
Tiež poznám prípad, keď matka nechcela uviesť otca z obavy, že ho unesie za hranice (jeho bratia tak porobili). V ich krajine je zákon, že deti patria otcovi. Babka tam má už 5 detí ...
No ja neviem...
Mne skôr ako prvá napadla situácia, že matka dieťaťa môže byť vydatá, otehotnela s iným mužom a ten sa domáha svojich otcovských práv a ona tomu chce zabrániť - aby pravda nevyšla najavo a manžel sa nič nedozvedel...

Alebo iná situácia: rozišla sa s otcom dieťaťa, ktorému na dieťati záleží a takýmto neadekvátnym spôsobom sa mu chce "pomstiť ". Ublížila by tak predovšetkým vlastnému dieťaťu - prázdne miesto na rodnom liste v kolónke "otec" môže mať pre dieťa raz aj nedozierne psychické následky... /nedávno publikovaný prípad mladého muža, ktorý to celé detstvo zle znášal, a túžil spoznať svojho otca, ktorého mu matka tajila/.

Ostatné známe prípady v kauze "otcovstvo": Žitný a Parišková...

Nech je to už ako chce, myslím, že na akékoľvek morálne rady je už neskoro. Koniec-koncov, ako píše zadávateľka, ani o ne nestojí. Len je zarážajúce, že o dobro dieťaťa tu ide v poslednom rade... teda aspoň ja mám ten dojem.
Oliwa
04.03.11,07:42
...he ...a nevraví sa náhodou , že matka je istá ....???....či ....???

Veru divnô by to bolo ...keby matka materstvo poprela ...

Otázka za všetky drobné ...:D:D:D:D:D:D

Buchi, otázka predsa neznela, že matka chce poprieť materstvo - to je predsa jasné... :)
Chce zabrániť, aby sa otec priznal k otcovstvu - ergo chce poprieť otcovstvo dieťaťa. :cool: Dôvody si môžme len domyslieť... :rolleyes:
Oliwa
04.03.11,14:54
[QUOTE=deesari;1675554]No to je v poriadku, a keď požiada, a súd určí cez DNA dianostiku, že muž, ktorý sa otcovstva domáha, je otcom, čo potom?

No potom by sa patrilo, aby bol na rodnom liste uvedený ako otec, finančne na dieťa prispieval a hlavne sa oň staral a s láskou ho vychovával... :) Lenže to asi tento prípad, žiaľ, nebude, keď sa matka snaží mu v tom evidentne zabrániť... :mee:
A ak si otec počas života nadobudne/nadobudol nebodaj aj nejaký majetok /resp. aj dlhy/, dieťaťu raz v prípade dedenia zo zákona vznikne nárok na dedičstvo po otcovi, lebo bude dedičom v prvom rade... Takže Boris Kollár to asi nebude...

Kto donúti matku aby to išla zapísať na matriku? Ďakujem.

No asi párom volov ju tam nikto ťahať nebude... :rolleyes:
Predsa súdne rozhodnutie - nie? Ak nechce rešpektovať vôľu otca a právo dieťaťa, súd bude musieť... Otec tak skôr či neskôr dosiahne svoje práva. Ak on tvrdí, že ním je, dokáže to DNA a súd to potvrdí a rozhodne v jeho prospech, o čo tej "matke" vlastne ide? Veď to nie je matka, ale obyčajný sebec! Upiera otcovi i dieťaťu jedno zo základných ľudských práv - aby sa vôbec poznali a vedeli o sebe. Však toto si nerobia ani zvieratká...

mimotemy Prepánajána, sorry, ale už sa nezdržím - to čo je za mater?! :eek:
Obyčajne majú matky opačný problém - chcú otcovstvo dokázať, aby mali nárok na výživné a nie brániť jeho priznaniu... Alebo má mamička už lepšiu partiu? A nabudúce nech si dobre rozmyslí, s kým lezie do postele - dá sa tak predísť mnohým problémom aj súdnym trovám, nehovoriac o preberaní intímnych detailov, ktorým sa v prípade súdneho pojednávania určite nevyhne... Ale tu je asi každá rada drahá... :(

Aj keď sa "silno" snažím pochopiť konanie tejto "matky" - žiadne relevantné dôvody preň nevidím... O otca-asociála, znásilnenie či incest zrejme nepôjde, lebo pravdepodobnosť, že by sa otec v týchto prípadoch domáhal svojich otcovských práv, sa podľa mňa rovná nule... takže fakt neviem, čo môže ženu doviesť k tomu, aby uvažovala takýmto absurdným spôsobom - a zrejme sa to ani nedozvieme...
Oliwa
04.03.11,15:12
Zle som asi položila otázku, chcela by som vedieť, ako to je, ak matka nechce uviesť, že je otcom ten, ktorý to vyhlasuje, ako môže postupovať otec dieťaťa, ak chce byť zapísaný v rodnom liste, čo pre to môže urobiť? Môžu otca zapísať aj proti vôli matky?

Vyhlasovať môže, koľko chce - ak ním nie je, ako dokáže, že ním je? :)
Ale ak to, čo vyhlasuje, je pravda, ktorú podloží dôkazmi a predloží súdu - to je už iné kafe... :rolleyes:
deesari
12.03.11,17:10
Nevie nikto nič ? :(
deesari
12.03.11,17:15
Aha, no mne sa to nejako neukázalo, tie ostatné odpovede.

oliwa ja som dobrá matka, otec sa bohužiaľ uchýlil k drogám, preto si nemyslím, že bude vhodné, aby sa s dieťaťom stretával vo vyfetovanom stave.

nehnevaj sa, ale si riadna krava. akým právom súdiš?????????????