bredikova
03.03.11,16:59
Mám jedného klienta, ktorý je obchodným zástupcom PROVIDENTU. Dostal len týždenné správy s výškou provízie. Nemá žiadne DIČ , je riadne zamestnaný, má len nejaké registračné číslo , ktoré je že vraj nahlásené na DU. Teraz neviem kam ten jeho príjem zaradiť (do §6 odst. 2 písmeno b alebo d?) a aké náklady si môže dať (40%?) Vie mi prosím niekto poradiť:confused:
tigy
03.03.11,16:29
Presne tento isty problem mam aj ja, poslala som dopyt aj na Danove riaditelstvo, zatial ziadna odpoved...
Ak v dohladnej dobe neodpovedia, tak to fuknem medzi ostatne prijmy (§8), ziadne pausalne vydavky...vyjde sice nizsi preplatok, ako keby som to dala ako prijmy §6 s paus. vydavkami (nastastie jej nevychadza nedoplatok), ale ak by mi prisla odpoved z Danoveho, ze to tam mozem dat, este vzdy moze podat dodatocne danove priznanie...
bredikova
03.03.11,16:39
A budeš robiť aj zdravotné zúčtovanie?
tigy
03.03.11,17:15
Nie, kolegyna ma poprosila len o to danove...jedine asi, az by sa jej zo ZP ozvali, ze ho mala podat a nepodala...aj ked neviem, odkial by na take nieco prisli...
bredikova
09.03.11,11:36
Otázka neozvali sa ti z Daňového riaditeľstva?
tigy
10.03.11,08:40
Otázka neozvali sa ti z Daňového riaditeľstva?

Ahoj :)

Prave dnes mi prisla odpoved - pripajam pre info:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Sprostredkovanie tovaru a služieb je v súlade so živnostenským zákonom živnosťou.
V prípade, že v rozpore so živnostenským zákonom č. 455/1991 Zb. vykonávate túto činnosť, pre daňové účely si príjem z jej vykonávania uvediete v oddiele č. VIII, v tabuľke č. 3 v riadku 11 - iné.
V súlade s ust. § 8 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. sa do základu dane zahŕňa zdaniteľný príjem znížený iba o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutia. Nie výdavky na jeho zabezpečenie a udržanie ako sú napr. cestovné náhrady, odpisy ap.

Sekcia metodiky daní
Odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,
FO mala príjem zo závislej činnosti a okrem toho cca pol roka poberala aj provízie ako sprostredkovateľ pôžičiek (nemá živnosť, robila to len ten jeden polrok), tzn. musí podať daňové priznanie.
Do akých príjmov má v daňovom priznaní zaradiť príjmy z provízií?
- §6 ods. 2, písm. d)
- alebo §6 ods. 2, písm. b)
- prípadne §8 ods. 1, písm. a)
- alebo len §8 - ostatné príjmy?
Ďakujem za odpoveď.

Najviac sa mi páči tá veta: V prípade, že v rozpore so živnostenským zákonom č. 455/1991 Zb. vykonávate túto činnosť... :D

OK, takze to spravím podľa nich, príjmy podľa §8 a žiadne výdavky... :(
Našťastie kolegyni výjde aj tak ešte preplatok...
bredikova
10.03.11,16:58
Aj v mojom prípade výjde preplatok. Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Rozmýšlam , že jej to vytlačím a upozorním , že je to v rozpore so zákonom. Ale takýchto ľudí je asi viac.
tigy
10.03.11,18:06
Určite je a asi len minimum z nich tie príjmy aj prizná...