vrabopalec
03.03.11,18:10
Dobrý deň, nerád zakladám novú tému, ale od 1.3., kedy som otázky prilepil k inej téme súvisiacej so zdaňovaním umelcov, na moju prosbu nik nereagoval. Preto skúšam novú tému, snáď si ma niekto všimne :o). Prosím o radu v nasledujúcej záležitosti. Popri trvalom zamestnaní sa ako komparzista a "umelec" niekoľkokrát ročne zúčastňujem rôznych nakrúcaní filmov a reklám. Som zaregistrovaný vo viacerých castingových agentúrach a nemám s nimi uzavretú nejakú konkrétnu dlhodobú zmluvu. Všetky výkony sa uskutočňujú na základe osobitných Zmlúv o podaní umeleckého výkonu ku každému jednotlivému nakrúcaniu. Po minulé roky som si tieto príjmy riadne zdaňoval s uplatnením 40% paušálnych výdavkov a takisto som si tieto príjmy raz ročne na základe ročného zúčtovania vysporiadal so zdravotnou poisťovňou. V poslednej dobe mám však dojem, že niečo nerobím správne, že možno som si tie príjmy zbytočne zdaňoval celé. Ako je to s umelcami, ktorí majú trvalý pracovný pomer a nie sú slobodní umelci? Asi pred 2 rokmi ma na DÚ "prehovorili", že keď chodievam nakrúcať pravidelne, mal by som si zriadiť DIČ. V januári som sa preto aj musel prihlásiť do zdravotnej poisťovne, najprv na mňa pozerali ako na zjav, že prečo sa registrujem, však nie som slobodný umelec, ale keď som im povedal, že mám DIČ, zaregistrovali ma. Tento rok mám odvody 0 €. Ale vraj od budúceho roka to už bude podľa výpisu z daňového priznania (wallie spomína, že by to mohlo byť aj v budúcnosti 0 €). Zdá sa mi nekorektné, že mám dotovať ZP mesačne skoro 50-timi €. Veď to nie je stály príjem, v nasledujúcom roku sa môže stať, že ma na žiadne nakrúcanie nezavolajú. Čo z toho, že by mi na základe ročného zúčtovania vrátili zo ZP odvody za celý rok .... vrážať do nich peniaze naverímboha sa mi nechce. Veď si platím riadne odvody z trvalého zamestnania. Apropo, čo sa považuje za príležitostný príjem? Ja totiž neviem dopredu, či budem niečo nakrúcať, naozaj sa môže stať, že v niektorý rok nebudem mať nič. Na DÚ pri horespomínanej registrácii DIČ argumentovali práve tým, že som registrovaný v agentúrach a chodím zarábať pravidelne. Bol som aj na DÚ, či sa dá registrácia zrušiť, povedali mi, že dá, ale aký dôvod uvediem do žiadosti? Že sa mi nechce platiť odvody do ZP?
Čo sa týka zdanenia - za minulý rok som mal z týchto "príležitostných" príjmov príjem cca 950 €. Spomína sa suma 925,95 €, ktorú netreba zdaňovať. Ako je to prosím?
Ospravedlňujem sa za asi chaotický príspevok, rád vysvetlím podrobnejšie na základe otázok.
Ďakujem pekne.