denduska
03.03.11,18:24
Dobrý deň. Momentálne som v rozvodovom konaní, manžel sa vyhýba súdnym pojednávaniam. Dal mi podmienku, že príde na súdne pojednávanie len vtedy ak mu napíšem čestné prehlásenie, že sa zriekam majetku, ktorý on nadobudol v čase nášho manželstva. To čestné prehlásenie nechce úradne potvrdené (žijem v zahraničí a bolo by to zložitejšie). Má potom nejakú váhu toto prehlásenie? Nechcem sa zriecť toho čo mi právom patrí. Chcem iba aby išiel na to súdne pojednávanie, pretože rozvod sa ťahá už rok. :(
arizona
03.03.11,17:48
denduska
03.03.11,18:01
On s rozvodom nesúhlasí a súhlasiť nebude kým mu to čestné prehlásenie nepošlem. Predvolanie na súd vždy preberie a vždy pošle papier, že je PN on alebo jeho právnik.
Môj právnik mi poradil, že takéto čestné prehlásenie, ktoré nie je potvrdené, nemá žiadnu váhu.
Mária27
03.03.11,18:55
Tvoj právnik má pravdu. BSM zaniká rozvodom a pred týmto dátumom sa žiadne dohody o delení BSM nemôžu platne uzatvoriť. Dokonca aj dohody podľa § 143a uzatvorené pred notárom, zanikajú rozvodom.
Odlož si tie jeho podmienkové listy, aby si ich mohla ukázať ako vydieranie pri prípadnom odkaze na čestné vyhlásenie po rozvode.
Eva10
04.03.11,06:32
Len na doplnenie:
Podľa § 574 ods. 2 OZ Dohoda, ktorou sa niekto vzdáva práv, ktoré môžu vzniknúť až v budúcnosti, je neplatná.
Právo vyporiadať BSM vznikne až samotným zánikom BSM, teda rozvodom. Dohoda by vznikla Tvojim vzdaním sa práva na majetok a akceptáciou a dovolávaním sa tejto skutočnosti zo strany manžela. Ako je uvedené táto je absolútne neplatná (§ 39 OZ).
denduska
04.03.11,11:10
Ďakujem veľmi pekne za odpovede, veľmi ste mi pomohli.