bosorka79
03.03.11,18:33
Dobrý deň
Potrebovala by som pomoc pri riešení komplikácie s doživotným právom. Rodičia darovali rodinný dom dcéram s doživotným právom. Po niekoľkých rokoch sa rodičia rozviedli, ale stále žijú pod jednou strechou v uvedenom dome. Keďže rozvod bol pre neveru otca a jeho násilnícku povahu už sa to ďalej nedá s ním vydržať. Ja ako „majiteľka“ domu som chcela pomôcť rozvedeným rodičom s ich samostatným bývaním, keďže ani jeden z nich nemá žiaden majetok. Otcovi, ktorý robí problém som navrhla, že mu prerobím samostatné bývanie na prízemí rodinného domu ale potrebovala som si zobrať hypotekárny úver na danú nehnuteľnosť a tu nastal problém. Banka mi nechce zobrať nehnuteľnosť s vecným bremenom do zálohy a navrhli spísať dohodu o zrušení doživotného práva. S tým otec nesúhlasil a bežná pôžička by mi na to nestačila. Potom som mu navrhla, že mu kúpim byt ale ani s týmto riešením nesúhlasil. Prosím ak niekto vie mi pomôcť ako mám pokračovať ďalej. Pomohol by mi súd ? Ďakujem
Oliwa
03.03.11,18:35
Píšeš, že rodičia darovali dom dcéram s doživotným právom a ďalej, že si "majiteľka" domu. Tak ako to je? Si spoluvlastníčkou alebo vlastníčkou nehnuteľnosti? Čo očakávaš od súdu? Chceš vyriešiť spoluvlastnícke vzťahy so sestrou/sestrami alebo čo chceš riešiť súdnou cestou?Otec je dospelý a svojprávny - aj keď komplikovaný človek... Bez dohody s ním to asi nepôjde - aj keby si mu zrušila trvalý pobyt, ktorý tam zrejme má - ten má len evidenčný charakter a nevypovedá o vzťahu bývajúceho k nehnuteľnosti... Máš na mysli riešenie náhradného bývania pre otca?
bosorka79
04.03.11,05:30
So sestrou není problém. Len otec robí problém, aj keď to znie kruto voči otcovi. Áno chcem nájsť a zaobstarať otcovi náhradné bývanie, keďže sú s mamou rozvedený. Preto som sa sním snažila dohodnúť ale nanič nepristupuje. Psychicky a fyzicky nás napáda (mňa a mamu). Už na nebaví chodiť na políciu, ktorá nič nezmôže keďže nemám svedkov pri napadaní je to tvrdenie voči tvrdeniu. Potrebovala by som pomoc, ako by sa dala táto záležitosť legálne vybaviť, či existuje dáke riešenie lebo som v koncoch.
Mária27
04.03.11,06:27
Občiansky zákonník

§ 151p (Zánik vecných bremien)

(1) Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností.
(2) Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká.
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
(4) Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.
bosorka79
04.03.11,07:36
Ďakujem, tieto § som si pozerala, ale ako bežný človek, ktorý až tak neovlada zákony neviem, čo si môžem dovolit a čo si mám predstaviť pod tým ak nastanú "trvalé zmeny" , "hrubý nepomer".
Ďakujem
Mária27
04.03.11,11:42
Ďakujem, tieto § som si pozerala, ale ako bežný človek, ktorý až tak neovlada zákony neviem, čo si môžem dovolit a čo si mám predstaviť pod tým ak nastanú "trvalé zmeny" , "hrubý nepomer".
Ďakujem
Pri týchto pojmoch treba vždy argumentovať, býva to posudzované subjektívne.
Faktom však je trvala zmena = rozvod manželstva. Rozvedení manželia obyčajne nechú spolu bývať. Navyše sa stal otec agresívny k matke aj k vám.
Za hrubý nepomer môžeš považovať pomer jeho výhodu bývať spolu s vami (alebo samostatne v náhradnom byte) a vašu nevýhodu sústavného narušovania pokoja v dome. Súd posúdi, či vami ponúkaná náhrada ubytovania je dostatočná, alebo mu budete platiť nájomné v byte, ktorý si vyberie ...
bosorka79
04.03.11,17:03
Ďakujem za vysvetlenie.