drocera
03.03.11,18:40
Ahojte,
potrebujem poradit. Mam notebook HP Pavilion a mam jeden problem, ktory sa vyskytol vcera. Pri zatvoreni NB som mal nastaveny rezim spanku. Fungovalo to ok, no od vcera pri jeho zatvoreni sa NB ako keby natvrdo restartuje. Pri opatovnom nastartovani NB vyhodi dialogove okno, ze pocitac nebol spravne vypnuty. Ked som nastavenia zmenil pri zatvoreni na vypnutie, bolo to ok a NB sa vypol. Viete mi poradit, co to moze sposobovat ? Chybu v kontakte som vylucil, nakolko to reagovalo na prestavenie ( vypnutie pri zatvoreni ).


Dakujem
Zoltan Miklos
03.03.11,19:22
ja som to mal podobne. u mna to bolo sposobene tym, ze som NB uspal a odpojil z nabijjacky. Pritom ked NP spi, este to neznamena, ze nespotrebuva elektriku - takze o nejaky cas mi dosla stava z akumulatora a NB sa vypol natvrdo. Navyse, chudak sa nemohol ani hybernovat (co bezne robi, ked jej dochadza akumulator), kedze bol v spanku. Ked som ho potom zapinal, nariekal, ze nebol spravne vypnuty...
peterkos2
05.09.14,10:59
Zdravím všetkých.
Tiež mám podobný problém ako zadávateľ.Z ničoho nič mi notebook začal robiť to,že po zatvorení a otvorení mi vyhodí hlášku že nebol správne vypnutý a odpočítava -dlho trvá načítanie.
Pritom mám v možnostiach napájania nastavený spánok a NB mám trvale na nabíjačke.Viete prosím poradiť?
misoft
05.09.14,14:51
Pre upresnenie: toto, čo robíte (režim spánku) - je neefektívne. Dôvod. v tomto prípade je v činnosti napájanie PC/NB - t.z. je napájaná RAM, matičná doska. Práce, otvorené aplikácie, programy sú v otvorenom stave na RAM, ich obsah sa nikde neukladá, batéria/adaptér musia dávať neustále napätia pre tieto komponenty. Hovorí sa tomu režim STR (Suspend To Ram). Táto varianta je vhodná, ak sa odbehne na relatívne kratšiu dobu od prístroja, pretože STR (spánok) v nastavenom čase vypne väčších žrútov energie - monitor, grafickú kartu, HDD. V prípade, že dôjde zdroj napätia - je obsah RAM vymazaný a PC/NB nemá inú možnosť, len štartovať klasicky - bootovaním.
Pre zaklopenie monitora je vhodnejší režim Hibernate (hibernácia). Ukončuje sa síce o niečo dlhšie, ale bezpečnejšie. Tento režim je známa aj ako Suspend To Disk.
Dôvod: v tomto prípade, sa všetko to, čo bolo otvorené, rozpracované, ukladá časti HDD označovanej ako hiberfile.sys. Tak sa tam uložia nielen otvorené programy, ale aj aktuálny obsah RAM, všetky nastavenia.
Následne po tomto kroku sa PC/NB FYZICKY vypne (t.z. RAM, HDD, matičná, sieťovka, BT sú bez napájania!
Toto šetrí nielen batériu, ale aj problémy s tzv. nekorektným ukončením - Win v tom prípade dáva možnosť klasického spustenia, alebo tzv. Resume (obnovenie posledného stavu.

NB majú v BIOSe funkciu APCI - treba sa pozrieť, či je povolená (ak nie - povoliť)

Nábeh z hibernácie (Resume Windows) je síce dlhší cca o 3-5 sek., ale po zapnutí je na ploche všetko tak, ako predtým, v RAMke sú všetky dáta, ktoré boli i predtým.
A ďalšia výhoda. V tomto stave môže byť i celé mesiace! Lebo je to ULOŽENÉ ja HDD (nie v RAM, ktorá bez napájania nepracuje).
arizona
05.09.14,18:35
a precital si si odpoved od Misofta???
peterkos2
06.09.14,05:07
Ďakujem vyskúšam
karakul
06.09.14,06:13
ťažko si ho mohol najprv prečítať, keď misoft ho písal skoro 4 hodiny po jeho otázke...
arizona
06.09.14,06:37
aha, sorry...to je take blbe radenie prispevkov, zobrazue mi ho hore,cas som si nevsimala :-(
arizona
06.09.14,06:39
skoda, ze mne sa moznost hybernacie nezobrazuje. Mam moznost iba vypnut-uspat-restarovat :-(
misoft
06.09.14,08:57
Musela by si do BIOSu vstúpiť. V sekcii Power Management by si mala nájsť ACPI a nastaviť na Enabled, http://pctuning.tyden.cz/ilustrace2/joro2/htpc/bios.jpg
Potom nájsť ACPI suspend type a nastaviť na S3 http://pctuning.tyden.cz/ilustrace2/joro2/htpc/bios_award.jpg
(Obrázky sú z Award BIOSu, ale v podstate u všetkých BIOSov je to podobné.)
No a už by malo byť i menu Hibernate (Dlhodobý spánok).
Indeed
06.09.14,09:03
Ja mam tiež HP pavilion dv6105 a tiež ho nemožem vypnuť jednoducho zatvorením, ale len cez Windows
misoft
06.09.14,09:11
Pozri môj príspevok a komentáre.....
Indeed
06.09.14,09:14
Vypnutiu bráni aplikacia Mobile Connect
arizona
06.09.14,10:06
diky misoftik za radu. Ale netusim, ako sa dostanem do biosu :-(
misoft
06.09.14,15:35
Ak zapneš na NB vypínač, tak ihneď stláčaj Del, Esc, F8 - podľa typu - musí nabehnúť menu. http://pcsupport.about.com/od/fixtheproblem/ht/accessbios.htm - tu je i zoznam podľa značiek, ktoré umožní vstup do BIOSu...
BIOS Setup Utility Access Keys for Popular Computer Systems
BIOS Setup Utility Access Keys for Major BIOS Manufacturers
arizona
06.09.14,16:58
na win 8.1 sa neda
misoft
06.09.14,19:28