tigana
03.03.11,21:03
Zdravim poradci chcem sa spytat som zivnostnik a zamestnavam externe firmy na moje zakazky.Chcem sa spytat mam vystavene faktury na moju zivnost cca 15 452 eur no 9 658 eur som prefakturoval na externe firmy,ktore pre mna pracovali.Ktoru sumu uvadzam v danovom priznani kolonka 34./uhrn prijmov od vsetkych zamestnavatelov/15 452 eur alebo len 5794 eur.Dakujem
tokoska
03.03.11,20:14
Zdravim poradci chcem sa spytat som zivnostnik a zamestnavam externe firmy na moje zakazky.Chcem sa spytat mam vystavene faktury na moju zivnost cca 15 452 eur no 9 658 eur som prefakturoval na externe firmy,ktore pre mna pracovali.Ktoru sumu uvadzam v danovom priznani kolonka 34./uhrn prijmov od vsetkych zamestnavatelov/15 452 eur alebo len 5794 eur.Dakujem

Akosi nerozumiem. Aký príjem od zamestnávateľa?

Ak ste živnostník, tak vypisujete daňové priznanie typu B. Oddiel VI. -Výpočet základu dane z príjmov z podnikania /príjmy zo živnosti, výdavky zo živnosti/, ...
Údaje použijete z /jednoduché účtovníctvo, alebo daňová evidencia/.

Úhrn príjmov od zamestnávateľov sa vypĺňa vtedy, ak ste bol počas roka aj zamestnancom /alebo dohodárom/ a použije sa potvrdenie od zamestnávateľa o výške príjmu...
tigana
03.03.11,20:21
ospravelnujem sa pomylil som si kolonku,cize ako prijem zo zivnosti uvadzam sumu 15452 eur a tych 9658 eur dam ako vydavky?
tokoska
04.03.11,16:39
ospravelnujem sa pomylil som si kolonku,cize ako prijem zo zivnosti uvadzam sumu 15452 eur a tych 9658 eur dam ako vydavky?

Ako živnostník máte povinnosť viesť:
- jednoduché účtovníctvo
(príjmy skutočne prijaté v hotovosti alebo na účet, teda nestačí iba vystaviť faktúry na odberateľov, ale musia byť aj uhradené, teda zaplatené)
(výdavky, súvisiace s podnikaním - faktúry od Vašich dodávateľov, ale opäť musia byť uhradené-zaplatené, platby za telefón, internet, prenájom, kancelárske potreby, poštovné, nákup DM-napr. notebook, tlačiareň,...zaplatené poistné zdravotné, sociálne).
Ešte raz: všetko musí byť zaplatené, príjmy i výdavky.
- alebo vediete účtovnú evidenciu príjmov a výdavky si uplatníte paušálne 40% z výšky príjmov(20, alebo 60%), neviem akú máte živnosť, či máte nárok na paušál. A teda ešte zaplatené poistné zdravotné a sociálne.

Ak máte minimálne znalosti z danej problematiky, možno by bolo lepšie nechať spracovanie účtovníctva a daňového priznania na odborníka.

Ako živnostník musíte odovzdať do 31.3. aj Zúčtovanie zdravotného poistnenia.
veronikasad
04.03.11,17:35
ospravelnujem sa pomylil som si kolonku,cize ako prijem zo zivnosti uvadzam sumu 15452 eur a tych 9658 eur dam ako vydavky?
Nemáš žiadne iné výdavky okrem prefakturácie ? Aký typ DP vyplňaš ?
tigana
06.03.11,06:37
Faktury su zaplatene aj vystavene,mam prijmove aj vydajkove doklady.Len som chcel vediet ci do mojho prijmu uvadzam sumu aj prefakturovane sumy alebo sumu s odratanymi fakturami externych firiem.Prakticky moj prijem bol nizsi o sumu pre externe firmy samozrejme s nejakym ziskom.Dakujem