anniesk
03.03.11,20:49
Ahojte poraďáci,
Pracovala som ako učiteľka na strednej škole a bol u nás taký zvyk že vždy sme mali uzavretú iba zmluvu na dobu určitú (do konca júna). Pred 5 rokmi som však otehotnela, takže zamestnávateľ akonáhle sa to dozvedel koncom júna 2006 so mnou zmluvu ukončil a ja som pár mesiacov strávila na maródke a následne na MD A RD. Syn sa nám narodil koncom roka 2006 a prvé 3 roky som strávila s ním, keďže však mal dlhodobo nepriaznivý zdrav. stav a viaceré zdrav. komplikácie po 3 rokoch mi posudkový lekár odporučil zostať s ním doma ešte rok a pol na "platenej" RD. Teraz od januára je možnosť popri RD byť evidovaná na úrade práce tak som sa koncom januára zaevidovala. Mala by som tri otázky:
- Kto momentálne za mňa platí odvody a kde všade by som túto zmenu mala ohlásiť?
- Po 3 mesiacoch evidovania na ÚP (keďže prácu nájsť je tu ťažké) budem asi uvažovať o založení živnosti a získaní príspevku. Neviem však kto bude za mňa platiť odvody? Dá sa to aby som až do 6 rokov veku dieťaťa nemusela žiadne odvody platiť a pri tom mohla podnikať?
- Je vôbec výhodné pre mňa byť nahlásená na ÚP už teraz (z ÚP nedostávam ani cent) alebo som mala počkať až kým mi skončí o 3 mesiace "platená" MD a až potom sa na ÚP nahlásiť?
Na RD som dostávala 164,22€, teraz po zvýšení od februára 190,10€.

Prosím dobré duše poraďácke o radu, resp. odpovede na moje 3 otázky...
Vopred ďakujem všetkým !