Lubica3
19.12.05,16:33
Nevie mi niekto poradiť, ako by sa dalo ošetriť nasledovné: obstarávame väčšiu investíciu majetku, za ktorú sme zaplatili zálohu a mali sme ju obdržať aj s daňovým dokladom v decembri. Samozrejme, že dodávka sa v tomto roku nestíha a príde v januári aj s papiermi. Tým pádom nemáme šancu si ovplyvniť ani časťou nákladov HV s čím sme počítali. Viem, že zákon o rezervách bol zrušený, ale nedá sa nejakým spôsobom toto zapracovať aj do roku 2005? Alebo ako optimalizovať HV - nejakou opravnou položkou? Ako? Poraďte, prosím.
Tweety
19.12.05,17:50
Nevie mi niekto poradiť, ako by sa dalo ošetriť nasledovné: obstarávame väčšiu investíciu majetku, za ktorú sme zaplatili zálohu a mali sme ju obdržať aj s daňovým dokladom v decembri. Samozrejme, že dodávka sa v tomto roku nestíha a príde v januári aj s papiermi. Tým pádom nemáme šancu si ovplyvniť ani časťou nákladov HV s čím sme počítali. Viem, že zákon o rezervách bol zrušený, ale nedá sa nejakým spôsobom toto zapracovať aj do roku 2005? Alebo ako optimalizovať HV - nejakou opravnou položkou? Ako? Poraďte, prosím.
Ak si platcom DPH, tak ak si zaplatila zálohu, musí Ti prísť do 15 dní od dňa zaplatenia fa k zaplatenej zálohe, kde budeš mať daň vyúčtovanú, možno už kompletnú aj s dodaním tovaru.
Lubica3
19.12.05,18:39
No práve - mám len zálohovú faktúru na 1. zvýšenú splátku od leasingovky - tá je bez DPH /my sme plátci/ a nakolko tá investícia dodaná nebola, tak ani splátkový kalendár k nej... Ešte som nemala takýto prípad. Máme zazmluvnenú cenu, dalo by sa uvažovať o nevyfakturovanej dodávke?
Lubica3
20.12.05,08:40
Ozývam sa ešte raz, nemá niekto podobný problém? Ako to riešite priatelia?
Tweety
20.12.05,09:00
No práve - mám len zálohovú faktúru na 1. zvýšenú splátku od leasingovky - tá je bez DPH /my sme plátci/ a nakolko tá investícia dodaná nebola, tak ani splátkový kalendár k nej... Ešte som nemala takýto prípad. Máme zazmluvnenú cenu, dalo by sa uvažovať o nevyfakturovanej dodávke?
Môžeš o tom účtovať.:o
Diamant
20.12.05,09:01
Lubica a zmluvu máte? Myslím s termínom dodania.
Lubica3
20.12.05,09:18
Ďakujem, len prosím po lopate, Tweety - akým spôsobom by som to mohla účtovať ?
KEJKA
20.12.05,09:33
ak nemate dodaný predmet leasingu, tak nič nepomôže. Ledaže by ste sa s s leasingovkou dohodli, že preberací protokol bude podpísaný s decembrovým dátumom - to by bola tá optimalizácia. Museli by ste mat aj splátkový kalendár a potm by ste si odpis, úroky at. mohli dat do nákladov - alikvotnú časť za 1 mesiac. Inak nie.
Optimalizovať len cez nejaké nevyfakturované služby iného charakteru, nie investičného. Plus rezervy na odmeny atp.
Tweety
20.12.05,10:56
No práve - mám len zálohovú faktúru na 1. zvýšenú splátku od leasingovky - tá je bez DPH /my sme plátci/ a nakolko tá investícia dodaná nebola, tak ani splátkový kalendár k nej... Ešte som nemala takýto prípad. Máme zazmluvnenú cenu, dalo by sa uvažovať o nevyfakturovanej dodávke?
Zálohovú fa naúčtuješ ,ak máš cenu celej dodávky tak to dáš na nevyfakturované dodávky cez účet326. :confused: ;) :mad: :o
sarmantna
20.12.05,11:26
Súhlasím s názorom Lidy, podľa mňa sa nemôže pri investíciách účtovať cez 326, majetok nebol dodaný, nie je dôvod.
Tweety
20.12.05,11:41
No práve - mám len zálohovú faktúru na 1. zvýšenú splátku od leasingovky - tá je bez DPH /my sme plátci/ a nakolko tá investícia dodaná nebola, tak ani splátkový kalendár k nej... Ešte som nemala takýto prípad. Máme zazmluvnenú cenu, dalo by sa uvažovať o nevyfakturovanej dodávke?
Ak si zaplatila zálohu,tak dodávateľ mal do 15 dní vyhotoviť doklad o zaplatení zálohy s rozpisom DPH,kde si môžeš nárokovať odpočet DPH.;)
KEJKA
20.12.05,11:41
Súhlasím s názorom Lidy, podľa mňa sa nemôže pri investíciách účtovať cez 326, majetok nebol dodaný, nie je dôvod.
áno, cez 326 sa účtuje naopak - dodaný majetok ale nevyfakturovaný. Ale ak sa jedá o investíciu tak je to aj tak 042/326, max. sa doúčtujú odpisy, ak sa to stihne dať do užívania.
Lubica3
20.12.05,11:51
Ďakujem všetkým za rady, ešte sa s tým zapotím. Tiež si myslím, že nemá význam účtovať 042/326 - mne išlo hlavne o nákladové položky, ale žial to tam nenatlačím bez patričného dokladu - čo v tomto prípade bude len splátkový kalendár, ktorý ako si overila, dostaneme až pri dodaní investície...
Niekedy by človek rád tak virtuálne niečo zaúčtoval!
Želám všetkým pekný deň a vďaka.
Tweety
20.12.05,11:55
Ďakujem všetkým za rady, ešte sa s tým zapotím. Tiež si myslím, že nemá význam účtovať 042/326 - mne išlo hlavne o nákladové položky, ale žial to tam nenatlačím bez patričného dokladu - čo v tomto prípade bude len splátkový kalendár, ktorý ako si overila, dostaneme až pri dodaní investície...
Niekedy by človek rád tak virtuálne niečo zaúčtoval!
Želám všetkým pekný deň a vďaka.
Investície nie sú náklad pri nadobudnutí, nákladom sú postupne až odpisy týchto investícií. Čiže to účtovanie by Ti nepomohlo s nákladmi.;)