emko192
03.03.11,23:43
Pekný deň prajem poradáci :)

Tak ako vždy keď si neviem rady a som z toho už zúfalý píšem sem o5, a dúfam že sa nájde človek ktorý mi poradí.

Môj otec zomrel keď mi bolo 13 rokov, bol som vtedy školou povinný a moja mamina pracovala! Po smrti otca žiadala o príspevok pre mňa ako polovičnú sirotu ale zamietli ho, vraj otec bol dobrovoľne nezamestnaný a nebol ani evidovaný na úrade práce (mamina s nim nežila od mojich 2 rokov, on žil s inou)

Ale veď ja predsa za to nemôžem že on nebol schopný sa zamestnať, pokiaľ žil neplatil alimenty a to vôbec, a keď zomrel tak tiež nemám nárok na žiaden prídavok ?
Bolo by mi to jedno ale v súčastnosti sa hlásim na strednú školu, mamina prišla o prácu, a mne nebude stačiť len štipendium na to aby som sa na tej škole uživil !!!

Preto Vás prosím ak mi niekto viete poradiť tak mi prosím napíšte. Je to pre mňa dôležité a verte že tie peniaze potrebujem i keď to bude len nejaká menšia čiastka všetko mi pomôže... Neviem vôbec na koho sa mám obrátiť.
pepsikova
04.03.11,01:25
http://openiazoch.zoznam.sk/produkty/ds/sirotsky.asp..

..bude treba zobrať úmrtný list,potvrdenie o príjme matky, potvrdenie o návšteve školy a ísť na Sociálnu poisťovňu, tam ti dajú presné informácie...ak mal otec odpracované roky a len v poslednom čase pred smrťou bol nezamestnaný, sirotské sa ti ráta z tých odpracovaných..a určite mal nejaké roky odpracované,nepíšeš, koľko mal rokov, tak len dedukujem...

..ak je matka nezamestnaná, má nárok na sociálne dávky- to si treba zájsť na UPSVaR..do soc. dávky sa započítavaš aj ty, ako dieťa...

..a pokiaľ matka dostáva vdovský dôchodok,na ktorý má nárok, aj keď spolu nežili, musíš aj ty dostávať sirotské...spýtaj sa mamy..vôbec sa mi nechce veriť, žeby matka nebola vymáhala alimenty...
Mária27
04.03.11,06:13
Mama žiadala len príspevok, nie sirotksý dôchodok? To je rozdiel.


Zákon o sociálnom poistení
§ 76
Podmienky nároku na sirotský dôchodok

(1) Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa, ktorému zomrel rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, ak rodič alebo osvojiteľ ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku alebo ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

§ 72

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.
emko192
04.03.11,12:28
No ale ona za neho nebo vydatá, mali spolu len dieťa mňa, i keď v rodnom liste ho mám zapísaného ako otca ...
Mal 37 rokov keď zomrel. :( A ja som mal nedávno 18 rokov takže už som dospelý, preto sa obávam že sa žiadneho príspevku nedopátram :(
Ale každopádne si zajdem na tú socialnu poisťovňu... a opýtam sa tam teda čo a ako, zatiaľ Vám vopred Ďakujem.
pepsikova
04.03.11,16:14
...píšeš, že máš 18 rokov..a teraz sa hlásiš na strednú školu..a kde si chodil doteraz,...od trinástich?..ak ho máš v rodnom liste, si po ňom sirota...na sirotské máš nárok...ale či ho teraz vymôžeš, je otázne..to bolo treba vtedy..
Mária27
04.03.11,16:27
Nárok na dôchodok nezaniká, len výplata sa dá uplatniť maximálne 3 roky dozadu.
veronikasad
04.03.11,16:30
V tomto prípade asi nebola splnená podmienka dôchodkového poistenia - ak zomrel vo veku 37 rokov, potreboval 8 rokov poistenia. Preto mu sirotský dôchodok nepriznali.
Mária27
04.03.11,17:17
Pred piatimi rokmi § 72 znel:

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 22 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 22 rokov do 24 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 24 rokov do 26 rokov je najmenej tri roky,
e) nad 26 rokov do 28 rokov je najmenej štyri roky,
f) nad 28 rokov je najmenej päť rokov.
veronikasad
04.03.11,17:54
Pred piatimi rokmi § 72 znel:

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 22 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 22 rokov do 24 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 24 rokov do 26 rokov je najmenej tri roky,
e) nad 26 rokov do 28 rokov je najmenej štyri roky,
f) nad 28 rokov je najmenej päť rokov.
Majka, ale v tom čase platil odst. 2 v tomto znení

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity, a ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov, z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity.
Mária27
04.03.11,18:33
Musí si to zistiť na sociálke. V tej dobe ešte od 27. do 37. rokov by mal mať 5 rokov odrobené ... Ja si stále myslím, že nevybavovali sirotský dôchodok, ale len príspevky. Ale môže byť všetko. Dúfam, že nám dá na vedomie výsledok.
veronikasad
04.03.11,18:39
Majka, píše, že on za to nemôže, že nebol schopný sa zamestnať. Ale s istotou mu to povedia len v SP.
stanka.f.
04.03.11,20:19
Ja som mala šťastie a podarilo sa mi vybaviť sirotský pre syna. Bola to fuška, ale podarilo sa.Aj tebe prajem také šťastie,ako som mala ja.Priprav sa na to,že ťa poriadne porozháňajú kade-tade. Pevné nervy.Ak by ti dačo nevedeli zistiť na SP v mieste tvojho bydliska, zavolaj si do Bratislavy.Napíš ako dopadneš...
emko192
05.03.11,22:52
Ja Vám všetkým skutočne veľmi pekne ďakujem, ste veľmi ochotný... v pondelok sa do toho všetkého pustím pôjdem na tú Socialnu Poistovnu zistiť čo sa dá... a samozrejme Vám napíšem čo mi povedali ...
stanka.f.
09.03.11,17:42
Skús si pozrieť tému o sociálnom poistení od 1.1.2011 pisateľom je Richard je tam písané aj o sirodskom dôchodku