autonacomputers
04.03.11,08:57
Dobrý deň. Prosím Vás o radu a riešenie tohoto problému. K 01. 02. 2011 došlo v našej spoločnosti k transformácii pracovísk a zároveň zamestnávateľ pristúpil k transformácii aj platových podmienok. Môj plat sa odvíja od základného platu + viariabilná VZM. Zamestnávateľ u tých zamestnancov, ktorý mali vyšší základ a nižšie VZM - znížil základ a zvýšil VZM, a utých zamestnancov, ktorý mali nižší základ a vyššiu VZM - zvýšil základ a znížil VZM. Ja spadám medzi zamestnacov, ktorý mali vyšší základ a nižšiu VZM a zamestnávateľ chcel dodatkom k pracovnej zmluve znížiť základ a zvýšiť VZM čo je samozrejme pre mňa nevýhodné a preto som tento dodatok k pracovnej zmluve nepodpísal!!!. No a teraz ku koreňu veci: k 01. 02. 2011 sa zmenila smernica pre odmeňovanie zamestnancov a v nej sa uvádza v bode 8.2.5 Na zamestnancov , u ktorých nedôjde k úprave podmienok pre stanovenie variabilnej zložky mzdy v zmysle príslušných ust. čl. 8.2 Smernice pre odmeňovanie zamestnancov , sa vzťahujú podmienky a výška variabilnej zložky mzdy platné do 01.02.2011. - to by bolo v poriadku, ale zároveň v bode 11.7 novej smernice sa uvádza že:
Touto smernicou sa ruší Smernica pre odmeňovanie zamestnancov, ktorá nadobudla účinnosť dňom 01.07.2010. - takže sa vlastne bod 8.2.5 odvoláva na starú smernicu, ktorú vlastne bod 11.7 novej smernice zrušil. Keď som sa obrátil na kompetentnú osobu v našej spoločnosti tak som dostal takúto odpoveď: Spolocnost Vas neodmenuje podla starej a neplatnej smernice. Spolocnost Vas odmenuje podla Smenice pre odmenovanie platnej od 1.2.2011 a zaroven podla pravidiel, ktore boli platne v Smernici pre odmenovanie do 1.2.2011. To uvadza bod 8.2.5. - lenže v novej smernici sa nikde neuvádza, že platia rozdielne pravidlá pre odmeňovanie zamestnancov , a o tom hovorí bod 11.4 novej smernice, kde sa píše: Táto smernica je záväzná pre všetkých zamestnancov spoločnosti. - vyzerá to tak, že zamestnávateľ sa nás nepriamo snaží vydierať, aby sme podpísali dodatku o znížení základných platov. Ako sa môže zamestnávateľ odvolávať na pravidlá starej smernice, ktorá bola vlastne bodom 11.7 novej smernice zrušená. Prosím Vás o radu či v danom prípade zamestnávateľ postupuje správne a ak nie ako mám ďalej postupovať. Ďakujem za skorú odpoveď.
autonacomputers
07.03.11,06:45
Dobrý deň. Nerozumiem trochu Vašej odpovedi na môj članok. Ja len potrebujem vedieť či z právneho hladiska je mozne sa odvolavat na pravidla smernice, ktora je uz neplatna!!! nierešim či som ten dobry alebo zly zamestnanec. Čo sa tyka prehľadnosti môjho článku, menšími písmenami su odlišené texty - výňatky daných smerníc, takže nevidim problem, aby ste sa nevedeli zorientovať v danom článku.Aj tak Vám ďakujem za Vašu reakciu.
autonacomputers
07.03.11,07:27
Nechcel som Vás uraziť, ale Vám sa zdá Vaša odpoveď užitočná?
Chobot
07.03.11,09:07
Dobrý deň. Nerozumiem trochu Vašej odpovedi na môj članok. Ja len potrebujem vedieť či z právneho hladiska je mozne sa odvolavat na pravidla smernice, ktora je uz neplatna!!! nierešim či som ten dobry alebo zly zamestnanec. Čo sa tyka prehľadnosti môjho článku, menšími písmenami su odlišené texty - výňatky daných smerníc, takže nevidim problem, aby ste sa nevedeli zorientovať v danom článku.Aj tak Vám ďakujem za Vašu reakciu.

Je to v poriadku, tak, ako to zamestnávateľ spravil. To, že v novej smernici nie sú uvedené staré pravidlá, neznamená, že nemôžeš byť podľa nich odmeňovaný. V tej novej smernici je predsa uvedené, že tí, ktorí nepristúpili na nové pravidlá budú odmeňovaní podľa starých pravidiel.

Problém by bol, keby tento článok 8.2.5 v niektorej z nasledujúcich noviel smernice zrušili. Kým tam je, tak zamestnanci ako ty budú odmeňovaní podľa pravidiel platných do prijatia novej smernice.

Je to obdobné ako pri zákonoch. Taký rukolapný dôkaz je zrušenie odpočtu základu dane pre životné poistenie. Novela zákona zrušila ods. 4 a 9, ale v prechodných ustanoveniach tej istej nvoely je uvedené:

"(3) Na uplatnenie § 11 ods. 1 až 4 a odseku 9 za zdaňovacie obdobie roku 2010 a predchádzajúce zdaňovacie obdobia sa použijú ustanovenia predpisu účinného do 31. decembra 2010."

Neviem, či som to dosť dobre ozrejmil, ale môžeš byť kľudný. Je to v poriadku, kým ten článok 8.2.5 je v smernici. Naopak, podľa mňa je prístup zamestnávateľa veľmi seriózny, že tým zamestnancom, ktorí nepristúpili na nové pravidlá ponechal pôvodné. Mnohí by to riešili direktívne aj napriek tomu, že by to nebolo v súlade so ZP.
Chobot
07.03.11,09:16
..


..mne sa tiež zdá užitočná..lebo kto nepodpíše smernicu zamestnávateľa o odmeňovaní, skoropresne skončí s prácou vo firme...to tam máš jasné...jasné, že zamestnávateľ nebude ústretový voči zamestnancom!...sťažovať sa môžeš, ale nič ti to nebude platné,myslím...

Musím sa ho zastať - nenapísal to až tak nezrozumiteľne. Neoddelil síce text odrážkami, ale čítal som už aj horšie zadania. Ja som z jeho príspevku pochopil, o čo mu ide.

A to, že nesúhlasí s novým systémom odmeňovania, nemusí automaticky znamenať, že s ním skončia PP. V praxi som sa neraz stretol s takými prípadmi. U jedného zamestnávateľa boli fixné dovolenkové a vianočné platy. Potom sa prechádzalo na iný systém a niektorí zostali pri pôvodnom systéme. Časom však zistili, že tí, čo majú po novom (variabilné odmeňovanie) dostávajú na odmenách viac, tak k tomu tiež pristúpili. Nevylučujem však v budúcnosti určitú formu nátlaku zamestnávateľa, aby nakoniec všetci prešli na nový systém. Záleží od prístupu zamestnávateľa.

A darmo sa budeš terezamaria paprčiť, ale odpoveď si na jeho otázku nedala. Napísala si síce svoj názor, ale to on nechcel. Je to jeho rozhodnutie, akému príspevku dá aké ohodnotenie. Aj ja som už neraz dostal neužitočné či mimo témy, ale netreba z toho robiť takú vedu a hnevať sa na zadávateľa.
pepsikova
07.03.11,17:43
...cituješ mňa a odpovedáš terezemarii....šakdobrý!!..


10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena.