carra
04.03.11,09:43
Dobrý deň,
prosím chcem sa opýtať či môžem podať trestné oznámenie na manžela s ktorým nežijem v spoločnej domácnosti už 2 roky za predaj auta, ktoré bolo napísané na moje meno bez môjho súhlasu. Pre objasnenie situácie - manžel nepracuje, živí sa všelijakími pofidérnymi kšeftami, žiadna práca pre neho nie je dosť dobrá, na domácnosť a deti samozrejme neprispieva, doma ani prstom doslova nepohol. No a ked som si obstarala nové auto, tak ma poprosil, či by som mu nepožičala to staré, že sa mu rysuje nejaká robota, ale musí byť motorizovaný. No a ja naivná to duša, som mu vyšla v ústrety, kým sa nenájde kupec. Samozrejme auto stihol medzičasom predal bez súhlasu a mne sa vyhovára. Takže ani auto, ani peniaze, to že by mal prispievať na deti, ho už vôbec netrápi.
GabiZ
04.03.11,08:57
A to mu naozaj niekto kúpil auto, bez toho, aby spísali nejakú zmluvu s vlastníkom auta a to s tebou? Také by sa dalo urobiť len so splnomocnením, ktoré by muselo byť tebou podpísané s úradne overeným podpisom. Aj keby to kúpili na súčiastky, predsa by sa malo odhlásiť z evidencie, nie?
GabiZ
04.03.11,08:59
A ešte dodám, asi by som sa išla spýtať na políciu na dopravné, či bolo toto auto odhlásené z evidencie, na základe akého dokladu a potom treba zvážiť, čo v tej veci urobiť. Ak sa potvrdí, že auto bolo predané a nedajbože aj s falšovanými dokladmi (napr. splnomocnením), tak áno, je to trestný čin.
Stanislav 1975
04.03.11,08:59
Dobrý deň,
prosím chcem sa opýtať či môžem podať trestné oznámenie na manžela s ktorým nežijem v spoločnej domácnosti už 2 roky za predaj auta, ktoré bolo napísané na moje meno bez môjho súhlasu. Pre objasnenie situácie - manžel nepracuje, živí sa všelijakími pofidérnymi kšeftami, žiadna práca pre neho nie je dosť dobrá, na domácnosť a deti samozrejme neprispieva, doma ani prstom doslova nepohol. No a ked som si obstarala nové auto, tak ma poprosil, či by som mu nepožičala to staré, že sa mu rysuje nejaká robota, ale musí byť motorizovaný. No a ja naivná to duša, som mu vyšla v ústrety, kým sa nenájde kupec. Samozrejme auto stihol medzičasom predal bez súhlasu a mne sa vyhovára. Takže ani auto, ani peniaze, to že by mal prispievať na deti, ho už vôbec netrápi.

No neviem, súhlasím s Gabi- na DI mu to vobec nemali prepísať- hádam to neprepísali...???:eek::eek::eek:,ak áno, tak je to podvod ako delo...
Mária27
04.03.11,11:13
Pokiaľ nie ste rozvedení a nemáte zrušené BSM, máte spoločný majetok, aj keď napísaný len na meno jedného - ak nejde o tvoj výlučný majetok (nadobudbutý za slobodna, dar, ...).

Podľa § 145 ods. 1 občianskeho zákonníka "Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný."

Predaj auta nie je bežná vec. Ide však o relatívnu neplatnosť právneho úkonu podľa § 40a. Čiže do troch rokov od predaja sa môžeš dovolať neplatnosti právneho úkonu. Trestný čin to asi nebude.


§ 40a

Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, 140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto ju sám spôsobil. To isté platí, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje dohoda účastníkov (§ 40). Ak je právny úkon v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom o cenách, je neplatný iba v rozsahu, v ktorom odporuje tomuto predpisu, ak sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti dovolá.
GabiZ
04.03.11,11:31
Súhlasím s tým, že ak prepis auta bol vykonaný s tým, že sa využil § 145 ods. 1, ako si Mária27 spomenula, ale omylom bol tento úkon zhodnotený ako bežná vec, ktorú mohol vykonať jeden z manželov, môže sa dovolať neplatnosti právneho úkonu. Ale ak bol tento prepis urobený prostredníctvom podvodu (falšovanie podpisu alebo listiny), to už by bol naozaj trestný čin. Preto je potrebné navšíviť dopravný inšpektorát a zisť, ako k prepisu došlo. Potom sú tu tieto možnosti, ktoré je možné využiť.
Stanislav 1975
04.03.11,11:39
Ja mám názor ,že určite nejde o bežnú vec a preto ani auto nemohlo byť prepísané druhým partnerom na DI...Určite nie, ak áno tak ja sa naučím skákať na hlave a doskáčem do Trnavy a naspať...
To potom už hneď aj napr. predaj bytu by bola bežná vec a to iste uznáte je hlúposť...
GabiZ
04.03.11,11:43
Ja mám názor ,že určite nejde o bežnú vec a preto ani auto nemohlo byť prepísané druhým partnerom na DI...Určite nie, ak áno tak ja sa naučím skákať na hlave a doskáčem do Trnavy a naspať...
To potom už hneď aj napr. predaj bytu by bola bežná vec a to iste uznáte je hlúposť...


Tiež mi to viac menej zaváňa podvodom, ale bohužiaľ stáva sa aj to, že sú niekedy urobené veci nie celkom v zmysle zákona a doplatí na to človek, ktorý sa môže len čudovať, ako je vôbec možné, aby k takémuto omylu došlo. Preto sú tu uvedené dve možnosti, podľa ktorých zadavateľka môže postupovať po zistení skutočností na DI.
Chobot
04.03.11,11:49
Tiež si myslím, že by to nemalo byť možné, aby manžel predal auto písané na manželku, aj keby boli ešte manželia. Neverím tomu, že by to na DI akceptovali, keby došiel chlap s nanželkinim autom, že je jej manžel a chce ho predať.

Zadávateľka nech si na DI preverí, či je auto písané ešte na ňu, alebo či došlo k odhláseniu auta. Ak došlo k odhláseniu, muselo to byť urobené podvodným spôsobom (napr. sfalšované splnomocnenie na prepis auta) a má právo sa v takom prípade obrátiť na políciu s TO podvodu.
Stanislav 1975
04.03.11,11:53
Tiež si myslím, že by to nemalo byť možné, aby manžel predal auto písané na manželku, aj keby boli ešte manželia. Neverím tomu, že by to na DI akceptovali, keby došiel chlap s nanželkinim autom, že je jej manžel a chce ho predať.

Zadávateľka nech si na DI preverí, či je auto písané ešte na ňu, alebo či došlo k odhláseniu auta. Ak došlo k odhláseniu, muselo to byť urobené podvodným spôsobom (napr. sfalšované splnomocnenie na prepis auta) a má právo sa v takom prípade obrátiť na políciu s TO podvodu.

ja si to tiež myslím, najma v dnešnej dobe, keď sa na DI boja každý každého- ja som chcel niečo po známosti vybaviť na DI a nedalo sa, nakolko po nich idú teraz a doteraz to vždy išlo...:)
bubkoch
04.03.11,12:00
co je to bezna vec ? je niekde definovana alebo posudenie je na svojvoli jednotlivca ?
lebo pre mna napr. predaj 10r auta v hodnote 2000€ je celkom urcite bezna vec ... plati ze to nie je bezna vec aj ked bez vedomia manzelky predam telku za 500€ ?
a plati to aj pre nakup ? napr. ked dnes pridem domov s novym autom, moze sa manzelka domahat neplatnosti kupnej zmluvy a ziadat vratenie auta a penazi od predajcu z dovodu nesuhlasu s nakupom ? :confused:
a ako take dovolanie sa neplatnosti ma vyzerat vo finale ? ze kupujuci vrati auto/telku a predavajuci peniaze ?
Chobot
04.03.11,12:21
co je to bezna vec ? je niekde definovana alebo posudenie je na svojvoli jednotlivca ?
lebo pre mna napr. predaj 10r auta v hodnote 2000€ je celkom urcite bezna vec ... plati ze to nie je bezna vec aj ked bez vedomia manzelky predam telku za 500€ ?
a plati to aj pre nakup ? napr. ked dnes pridem domov s novym autom, moze sa manzelka domahat neplatnosti kupnej zmluvy a ziadat vratenie auta a penazi od predajcu z dovodu nesuhlasu s nakupom ? :confused:
a ako take dovolanie sa neplatnosti ma vyzerat vo finale ? ze kupujuci vrati auto/telku a predavajuci peniaze ?

Tu ani neide o to, či to je bežnávec alebo nie, ale DI neprepíše auto bez súhlasu majiteľa - teda cudzia osoba (manžel je v tomto prípade pre evidenciu tiež cudzia osoba, nie vlastník) nemá oprávnenie dať zapísať prevod auta. A je jedno, či je jeho hodnota 20 tisíc EUR alebo len 200 EUR. Len vlastník zapísaný v TP môže odhlásiť auto (alebo splnomocnená osoba).

Ale ak sa pýtaš - podľa mňa kúpa auta by sa považovala za bežnú vec. Rovnako aj predaj auta, pokiaľ je písané na toho, kto auto predáva. Pr.: auto je na manžela a on predá auto. Manželka by asi neuspela, keby chcela tento úkon vyhlásiť za neplatný, lebo s tým "nesúhlasila".
Stanislav 1975
04.03.11,12:43
Tu ani neide o to, či to je bežnávec alebo nie, ale DI neprepíše auto bez súhlasu majiteľa - teda cudzia osoba (manžel je v tomto prípade pre evidenciu tiež cudzia osoba, nie vlastník) nemá oprávnenie dať zapísať prevod auta. A je jedno, či je jeho hodnota 20 tisíc EUR alebo len 200 EUR. Len vlastník zapísaný v TP môže odhlásiť auto (alebo splnomocnená osoba).

Ale ak sa pýtaš - podľa mňa kúpa auta by sa považovala za bežnú vec. Rovnako aj predaj auta, pokiaľ je písané na toho, kto auto predáva. Pr.: auto je na manžela a on predá auto. Manželka by asi neuspela, keby chcela tento úkon vyhlásiť za neplatný, lebo s tým "nesúhlasila".

Tibor, už by si sa niekedy mohol aj pomýliť...:D:D:D-už ma nebaví ti stále dokolečka dávať užitočné...:D:D:D