sanyao5
04.03.11,11:21
Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Idem robiť daň. priznanie osobe, ktorá má uzatvorenú zmluvu s firmou Limeta, ktorá má sídlo v SR. Prácu však vykonáva v ČR. Teraz mi priniesla Potvrdenie o príjme FO, v ktorom nie je uvedená ani výška dane, ktorá im bola strhnutá, ale ani to, že či si uplatňovala nezdaniteľnú časť počas roka (mala nízky príjem, takže keby tam bolo uvedené, že si uplatňovala NČ, tak chápem, že jej nevyšla platiť žiadna daň).
Telefonovala som do uvedenej firmy, že či je naozaj to potvrdenie správne a pani mi tam povedala, že potvrdenie je správne, že tam nemôže byť uvedená žiadna daň ani NČ, lebo za ňu všekto odvádzajú v ČR.
A teraz neviem čo ďalej???
Musí podávať DP v ČR?
Hrubý príjem mala 887 Eur.
ďakujem
wallie
04.03.11,15:40
Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane nevyberie preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti podľa § 35 zákona o dani z príjmov, ak v momente „výplaty“ zdaniteľnej mzdy zamestnancovi objektívne vie, že táto zdaniteľná mzda je fakticky zdaňovaná tiež v štáte výkonu závislej činnosti zamestnanca v zahraničí.
Zamestnávateľ, ktorý je rezidentom Slovenskej republiky je o tejto skutočnosti preukázateľne informovaný, ak napr. zamestnanec sa už zdržiava, resp. z obchodnej zmluvy, na základe ktorej zamestnanec vykonáva činnosť v zahraničí vyplýva že sa bude zdržiavať, v štáte výkonu závislej činnosti počas príslušného kalendárneho roka dlhšie ako 183 dní, alebo ak zamestnávateľ má v tomto štáte umiestnenú stálu prevádzkareň, pri výpočte základu dane ktorej je zdaniteľná mzda zamestnanca odpočítateľná ako daňový výdavok.

S ohľadom na uvedené pri vymedzení „príjmov zamestnanca, ktoré sú zdaňované v zahraničí“ je potrebné vychádzať tiež z podmienok na uplatnenie metód zamedzenia dvojitého zdanenia vymedzených v zákone o dani z príjmov, resp. tiež v príslušnej zmluve.

Ak SK zamestnanec je vyslaný na výkon práce do ČR, pričom odvádzal z príjmu preddavky na daň v ČR, mal by podať v ČR priznanie, pýtať si z DÚ v ČR potvrdenie o zaplatení dane a na SK podať priznanie z celosvetových príjmov až následne na to, pričom potom v slovenskom priznaní uplatní metódu na zamedzenie dvojitého zdanenia a daň už z tohto príjmu neodvádza.