sklenkova
19.12.05,19:44
Pri zapisovaní faktúr som zistila,že som jedno číslo vynechala a čo teraz?
Doplniť sa to nedá, pretože by to nesedelo dátumovo (august), ja faktúry zapisujem naraz, na konci roka a teraz neviem čo robiť, poraďte prosííííííím
Mám to zapísať akože nič a ak na to prídu urobiť sa hlúpou-ja neviem čo mám robiť tolko blbín ma napadá
Milan Benka
19.12.05,18:46
Na chýbajúce miesto daj pozn. typu:" Omylom porušený číselný rad, vynechané č. xxx."
Je to lepšie ako sa hrať na "hlúpu"
sklenkova
19.12.05,19:25
Ďakujem,za radu
*agatha*
06.10.07,17:18
ahojte, účtujem jednému szčo v jú. práve idem nahadzovať vyšlé faktúry.zistili sme však, že mu chýba prvá vyšlá faktúra. vyšlé faktúry mu začínajú až od čísla 02/2007. lenže on nevie zistiť, ak tá prvá faktúra chýba, komu ju vystavil.čo s tým?ďakujem.
Paula
06.10.07,17:27
ahojte, účtujem jednému szčo v jú. práve idem nahadzovať vyšlé faktúry.zistili sme však, že mu chýba prvá vyšlá faktúra. vyšlé faktúry mu začínajú až od čísla 02/2007. lenže on nevie zistiť, ak tá prvá faktúra chýba, komu ju vystavil.čo s tým?ďakujem.


A pamätá si, či mu ju niekto zaplatil? Ak je príjmový doklad, bude na ňom nejaká idendtifikácia. Alebo bola uhradená cez účet? Alebo ani uhradená nebola? Ako sa prišlo na to, že fa chýba?Len na základe var. symbolu?
betka
06.10.07,17:28
Neprišli mu nejaké neidentifikovateľné PP na účet? Ak nie, myslím si, že najskôr fakturoval nejaký tovar, služby, ale po dohode s odberateľom urobil rázny krok asi tým spôsobom, že FA zmazal a dohodli sa osobne (nezachádzam do detaajlov...;) sllovač to miluje...:D
Zita5
06.10.07,17:34
ahojte, účtujem jednému szčo v jú. práve idem nahadzovať vyšlé faktúry.zistili sme však, že mu chýba prvá vyšlá faktúra. vyšlé faktúry mu začínajú až od čísla 02/2007. lenže on nevie zistiť, ak tá prvá faktúra chýba, komu ju vystavil.čo s tým?ďakujem.

No ja som mala skúsenosť s podobným prípadom , nemá fa z dôvodu vynechania čísla FA a podobné výhovorky ... a potom ........prišla kontrola tej druhej strane .....a bolo treba na vystavenú fa u dodávateľa doplniť niečo a dodávateľ predmetnú FA nemal v evidencii .....a už bol problém na svete .

Takže by som doporučovala , ak začínate u daného podnikateľa so spracovaním účta , tak treba spísať s ním krátky zápis s jeho podpisom , že dané poradové číslo faktúry chýba ....;)
*agatha*
06.10.07,17:37
nemám žiaden doklad o zaplatení-ani PPD, ani v banke.ten szčo je môj rodinný známy - a dosť neporiadny vo vystavovaní faktúr.ja si myslím, že buď tu prvú faktúru vystavil nejakej FO, alebo začal číslovať až od 02/2007.napadlo ma - čo keby som dodatočne vystavila fa s číslom 01/2007 na nejakú FO?
Zita5
06.10.07,17:39
nemám žiaden doklad o zaplatení-ani PPD, ani v banke.ten szčo je môj rodinný známy - a dosť neporiadny vo vystavovaní faktúr.ja si myslím, že buď tu prvú faktúru vystavil nejakej FO, alebo začal číslovať až od 02/2007.napadlo ma - čo keby som dodatočne vystavila fa s číslom 01/2007 na nejakú FO?


No to by som neodporúčala , to sa nemá robiť teda nemôže robiť . . Aj keď je rodinný príslušník , nevidím problém , aby mi niekto niečo podpísal .
betka
06.10.07,17:42
A dátumy? Císlom 2 mohol začať vo februári, a chcete dať jednotku v oktobri? Nie je to trošku čudné?

Spravidla začíname čísľovaním od jednotky, ak by nám vypadla nejaká 5,6 možno dá sa. ale keď vypadne Fa č. 1? Neviem, krčím nos. asi je riadne neporiadny.
*agatha*
06.10.07,17:44
fa č. 02 bola až v júli.tak fa č. 01 by som dala do januára.ide to na jeho triko,lebo on sa podpisuje pod účto.
Marianna01
06.10.07,17:49
Kto sa podpisuje pod účto je v tomto prípade bezpredmetné. Ide o to, že akékoľvek iné riešenie, ako dať podpísať chybový záznam, že predmetná fa nebola vôbec vystavená, je v rozpore so zákonom. Takže v tomto duchu aj čakaj odpovede.
betka
06.10.07,17:52
Prižmúrim obe oči. Nemala by som, ale...
ak je podnikateľ poctivec, a nerobí kadečo....( domyslíme si), a tá jednotka mu naozaj len tak vypadla. Dajte na por.č. 1 nejakú malú sumičku a hoďte ju do príjmu, aby to zbytočne nikoho nedráždilo.
*agatha*
06.10.07,17:52
jasne, chápem.viem,čo je v rozpore so zákonom.len na druhej strane zase sú okolnosti,keď niektorí podnikatelia sú ochotní obchádzať zákon, ak sa dá.pre mňa je to však v podstate jedno ako to zaúčtujem.na mne ostala tá jednoduchšia časť práce - len zaúčtovať to,čo mi dal.za všetko si zodpovedá sám.ale ďakujem za odpovede.
Paula
06.10.07,17:54
Prižmúrim obe oči. Nemala by som, ale...
ak je podnikateľ poctivec, a nerobí kadečo....( domyslíme si), a tá jednotka mu naozaj len tak vypadla. Dajte na por.č. 1 nejakú malú sumičku a hoďte ju do príjmu, aby to zbytočne nikoho nedráždilo.


Pokiaľ nepredáva bavoráky:rolleyes:
Zita5
06.10.07,17:55
Ja neverím jednoducho tomu , že podnikateľ poctivec začne fakturovať v roku 2007 a začína fa č. 2 ............je to nelogické .Ale to je môj názor , nemusíte s ním súhlasiť .
*agatha*
06.10.07,17:56
dík betka.súhlas.a ak by sa áj u nejakého odberateľa objavila tá faktúra č. 01 (čo nepredpokladám), tak povie, že si pomýlil číslovanie a dal dvakrát 01.hm?
Manual
06.10.07,17:58
dík betka.súhlas.a ak by sa áj u nejakého odberateľa objavila tá faktúra č. 01 (čo nepredpokladám), tak povie, že si pomýlil číslovanie a dal dvakrát 01.hm?
Ak by také niečo nastalo, dať do knihy vyšlých FA prehlásenie, že č.1 bolo omylom pridelené dvom faktúram
*agatha*
06.10.07,17:59
aj pre mňa to bolo divné,ale keď som pozerala k nemu do kompu, mal tam - dodací list s číslom 01/2007 a hneď za tým vyšlú faktúru s číslom 02/2007.mne to vychádza tak, že keď išiel vystavovať prvú vyšlú fa, pozrel len na názov súboru,tam videl 01/2007, tak na prvú vyšlú dal číslo 02/2007.lenže nevšimol si,že to prvé nebola fa,ale dodací.jasne,mal to mať uložené v inom adresári,ale čo už s ním.poznám ho a viem,že nerobí žiadne čierne biznisy.len je neporiadny szčo.
Marianna01
06.10.07,18:22
dík betka.súhlas.a ak by sa áj u nejakého odberateľa objavila tá faktúra č. 01 (čo nepredpokladám), tak povie, že si pomýlil číslovanie a dal dvakrát 01.hm?

pozor, tu je zrada! Ak by sa "objavila" zrazu znenazdania faktúra s č. 01, kde si ju zdanila? Ak vystavíš trebárs na tisíc korún faktúru fiktívnu, túto sumu zdaníš. A objaví sa ďalšia na 10000? Čo potom, kde sú tie peniaze zdanené?
Vyhlásenie o zdvojitom číslovaní fa je správna vec, ale Ty nevieš, či bola, alebo nebola fa vystavená a riskuješ, že sa objavia zničoho nič dve...
*agatha*
06.10.07,18:35
ale keď to nechám tak, že zaúčtujem VF od č. 02/2007 s tým, že 01 nebola. a potom sa zrazu 01 objaví, to bude ten istý prípad,nie?tiež to nebude zdanené.
Marianna01
06.10.07,18:49
ale keď to nechám tak, že zaúčtujem VF od č. 02/2007 s tým, že 01 nebola. a potom sa zrazu 01 objaví, to bude ten istý prípad,nie?tiež to nebude zdanené.

veď práve...
preto je jediné pre Teba prijateľné riešenie dať podpísať, že nič iné neexistuje... Rodina-nerodina, ver mi, že vždy, vždy, vždy budú dávať vinu Tebe... ak nebudeš mať podpísaný papier.
Ak je skutočne taký poctivec, tak mu predsa nemôže byť zaťažko podpísať jeden takýto papier, a nič sa nestane. A keď sa na poctivca len hrá, si krytá. Veriť môžeš len tomu, že máš nos medzi očami. Inému never.
*agatha*
06.10.07,18:54
oukej.ja to teda nechám tak,že podľa všetkého fa č. 01 nebola.ale keďže sa on podpisuje pod vyhotovenie účta,tak mu musím dávať podpisovať papier?veď on sa bude zodpovedať za to.
olio
06.10.07,18:58
Agatha, prepáč, ale keď som čítala v príspevku č. 4 tvoju otázku, myslela som, že ten známy má minimálne 500 vystavených faktúr... keď "druhú" vystavil až v júli, tak ich až toľko nemá, aby si nepamätal, či bola alebo nie, a dokonca na akú čiastku bola vystavená... osobne, radšej by som priznala (hoci aj rodine), že takéto účtovníctvo je nad moje sily...
*agatha*
06.10.07,19:09
to je pravda,že nemá veľa faktúr.ale práveže on si nepamätá,či bola alebo nie.je to aj tak zamotané,lebo tie faktúry si nevystavuje on,ale jeho dcéra.teda ona mu ich vypíše v pc a vytlačí.on zoberie fa, podpíše a dá zákazníkovi.no a keď som mu povedala,že mi chýba fa č. 01,tak začal rozmýšľať,či bola alebo sa len dcéra pomýlila.no to je už asi jedno.ja to urobím tak,že tam dám poznámku,že začal číslovať faktúry až od 02,aby sa aj po rokoch vedelo,kde bol problém.
mojto
07.10.07,07:22
A dátumy? Císlom 2 mohol začať vo februári, a chcete dať jednotku v oktobri? Nie je to trošku čudné?

Spravidla začíname čísľovaním od jednotky, ak by nám vypadla nejaká 5,6 možno dá sa. ale keď vypadne Fa č. 1? Neviem, krčím nos. asi je riadne neporiadny.

Ajáj, a takých je. AJ opačné prípady, keď jedno číslo použije aj 3x, akú mám potom istotu, že mala byť aj štvrtá? Na neporiadnikov treba zostra. Súhlasím s viacerými prispievateľmi, že rodina-nerodina, dať si podpísať.
(teraz sa chová ako rodina, podpisuje síce účto, keby však došlo k lámaniu chleba, Ty budeš pred rodinou tá zlá, ktorá mu to zle zaúčtovala!)
tetrisss
07.10.07,09:24
Ja si tiez myslim, ze ak fakturu vystavil, tak predsa musi ju mat nejakym sposobom zaplatenu. Ak tam ziadna platba nie je, tak ju asi nevystavil a urcite najjednoduchsie je spisat maly zaznam, ze cislovanie je omylom posunute, kazdy slusny kontrolor to uzna, mam uz podobne skusenosti. Este je tu jedna moznost, ze fakturu vystavil a je taky "poriadny", ze ani uhradu neziada a potom daaaj mi adresuuu!;)
ZuzanaP
08.10.07,07:29
Ja som už zažila, že SZČO pracoval v jednom roku pre dve firmy a keď začal pre druhú firmu pracovať, začal faktúry číslovať opäť od jednotky.
Kazu
08.10.07,08:05
aj pre mňa to bolo divné,ale keď som pozerala k nemu do kompu, mal tam - dodací list s číslom 01/2007 a hneď za tým vyšlú faktúru s číslom 02/2007.mne to vychádza tak, že keď išiel vystavovať prvú vyšlú fa, pozrel len na názov súboru,tam videl 01/2007, tak na prvú vyšlú dal číslo 02/2007.lenže nevšimol si,že to prvé nebola fa,ale dodací.jasne,mal to mať uložené v inom adresári,ale čo už s ním.poznám ho a viem,že nerobí žiadne čierne biznisy.len je neporiadny szčo.

No a ten dodací list č. 01/2007 patrí k faktúre č. 02/2007? Ak áno, tak z toho urobím krátky zápis a dám mu to podpísať. Tak hrôzostrašne by som mu opísala dôsledky tej chýbajúcej faktúry č. 01, že by mi papier s radosťou podpísal len aby ho nezavreli. Tento typ SZČO dôverne poznám a viem, že oni ani netušia kde nejaké číslo faktúry treba hľadať. A to ani nechcú klamať a podvádzať. Oni vedia robiť, ale papiere sú pre nich španielska dedina. A pre jeho dcéru asi tiež.
hanelie
08.10.07,08:29
faktúry si nevystavuje on,ale jeho dcéra.teda ona mu ich vypíše v pc a vytlačí.on zoberie fa
žeby nedala takú dôležitú vec uložiť?
nech sa pohrabe v súboroch
Marianna01
09.10.07,13:17
Ja som už zažila, že SZČO pracoval v jednom roku pre dve firmy a keď začal pre druhú firmu pracovať, začal faktúry číslovať opäť od jednotky.

Ja mám klienta, ktorý vystavuje súbežne faktúry pod tým istým číslom za dve rôzne činnosti - čiže za 1 činnosť fa č. 01 pre firmu XY a pre druhú činnosť fa č. 01 pre firmu AB...:eek: sme rôzni :cool::cool::cool:
Emwa
09.10.07,13:27
Takze moj zaujimavy klient cisloval asi takto : jedny faktury zacinali rokom
a dalsia rada faktur poradovym cislom. Ked som sa vysvetlovala, ze taketo cislovanie nemoze byt, dostala som odpoved, ze tak vie, ktoremu odberatelovi fakturoval. No, riadne ma to sokovalo.