Lubomir1
19.12.05,20:23
Mohol by som poprosiť o názorný návod na účtovanie platby platobnou kartou v JU v peňažnom denníku (som SZČO, neplátca DPH)? Vo archíve som nič nenašiel.

Príklad:
Kúpil som si stolnú lampu za 1.400,- Sk a platil som kartou. Obdržal som doklad z registračnej pokladne a potvrdenie - bločik o platbe kartou. Uvažujem o nasledovnom postupe:

1.
Výdaj: Priebežná položka 1.400,- Sk
Príjem: Hotovosť 1.400,- Sk
Doklad: potvrdenie - bločik o platbe kartou a PPD.

2.
Výdaj Hotovosť 1.400,- Sk
Doklad: blok z reg. pokladne, vystaviť VPD

3.
Výdaj: Bankový účet 1.400,- Sk
Príjem Priebžná položka 1.400,- Sk
Doklad: výpis z banky
Paula
19.12.05,19:34
Mohol by som poprosiť o názorný návod na účtovanie platby platobnou kartou v JU v peňažnom denníku (som SZČO, neplátca DPH)? Vo archíve som nič nenašiel.

Príklad:
Kúpil som si stolnú lampu za 1.400,- Sk a platil som kartou. Obdržal som doklad z registračnej pokladne a potvrdenie - bločik o platbe kartou. Uvažujem o nasledovnom postupe:

1.
Výdaj: Priebežná položka 1.400,- Sk
Príjem: Hotovosť 1.400,- Sk
Doklad: potvrdenie - bločik o platbe kartou a PPD.

2.
Výdaj Hotovosť 1.400,- Sk
Doklad: blok z reg. pokladne, vystaviť VPD

3.
Výdaj: Bankový účet 1.400,- Sk
Príjem Priebžná položka 1.400,- Sk
Doklad: výpis z banky

pozri aj tu, názory sú rôzne:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=15126&highlight=platob%2A
http://www.porada.sk/showthread.php?t=14434&highlight=platob%2A
http://www.porada.sk/showthread.php?t=4144&highlight=platob%2A
elPi
19.12.05,19:34
Myslím, že keď pripneš doklad z ERP vydaný pri nákupe - platbe kartou ku bankovému výpisu na ktorom bola z účtu odúčtovaná príslušná suma, zaúčtuješ to ak výdavok z účtu a na druhej strane v príslušnom členení (materiál / drobný majetok).
O hotovosti účtovať nemôžeš - veď k žiadnemu hotovostnému pohybu nedošlo.
Len tento jeden pohyb. V JU to stačí.
ondrejvla
19.12.05,20:38
Myslím, že keď pripneš doklad z ERP vydaný pri nákupe - platbe kartou ku bankovému výpisu na ktorom bola z účtu odúčtovaná príslušná suma, zaúčtuješ to ak výdavok z účtu a na druhej strane v príslušnom členení (materiál / drobný majetok).
O hotovosti účtovať nemôžeš - veď k žiadnemu hotovostnému pohybu nedošlo.
Len tento jeden pohyb. V JU to stačí.

Súhlasím s odpoveďou od elPi, len doplním, je to peňažný pohyb, nie hotovostný ale bezhotovostný. Tak ako keď účtuješ pokladňu zaúčtuješ aj pohyb bankou.
Lubomir1
20.12.05,12:38
Myslím, že keď pripneš doklad z ERP vydaný pri nákupe - platbe kartou ku bankovému výpisu na ktorom bola z účtu odúčtovaná príslušná suma, zaúčtuješ to ak výdavok z účtu a na druhej strane v príslušnom členení (materiál / drobný majetok).
O hotovosti účtovať nemôžeš - veď k žiadnemu hotovostnému pohybu nedošlo.
Len tento jeden pohyb. V JU to stačí.

Ešte by som sa chcel spýtať, v peňažnom deníku to zaúčtujem k dátumu, aký bol v bankovom výpise? Lebo na doklade z ERP je dátum iný, ako vo výpise z banky.
elPi
20.12.05,14:22
Ano. Účtujeme podľa bankového výpisu platbu, takže dátum platby.
Dátum na bločku je dátum prevzatia materiálu/tovaru/služby = dátum akoby zadania príkazu na úhradu - to nie je finančný pohyb v tomto momente. O tom teda neúčtujeme.
STRELEC
21.12.05,04:42
Myslím, že keď pripneš doklad z ERP vydaný pri nákupe - platbe kartou ku bankovému výpisu na ktorom bola z účtu odúčtovaná príslušná suma, zaúčtuješ to ak výdavok z účtu a na druhej strane v príslušnom členení (materiál / drobný majetok).
O hotovosti účtovať nemôžeš - veď k žiadnemu hotovostnému pohybu nedošlo.
Len tento jeden pohyb. V JU to stačí.Viacero poraďákov účtuje takýto výdavok cez priebežné položky. Má to svoje logické opodstatnenie, ale na druhej strane - JU je o finančných pohyboch, je to taká širšia evidencia peňažných pohybov, ktoré majú byť preukazné, atď atď. My účtujeme výdavok z účtu priamo - ako v citáte. Myslím, že u JU to ozaj stačí. Nebol s tým nikdy žiadny problém ani zo strany DU.
PS: kto ale fakturuje podľa položiek, ten by mal zvážiť "metodiku". :D
elPi
21.12.05,06:45
Viacero poraďákov účtuje takýto výdavok cez priebežné položky. Má to svoje logické opodstatnenie, ale na druhej strane - JU je o finančných pohyboch, je to taká širšia evidencia peňažných pohybov, ktoré majú byť preukazné, atď atď. My účtujeme výdavok z účtu priamo - ako v citáte. Myslím, že u JU to ozaj stačí. Nebol s tým nikdy žiadny problém ani zo strany DU.
PS: kto ale fakturuje podľa položiek, ten by mal zvážiť "metodiku". :D

Myslím, že to účtovanie kariet sme tu už na inom mieste preberali.
Cez priebežné položky sa však spomínalo účtovanie u tých, ktorí sú prijímatelia platieb - u nich už vznik "pohľadávky" zaregistruje ERP a čaká sa na výpis z BÚ. A tu ten časový posun niektorí riešia, ako píšeš, cez priebežné položky.
(Jestli se nemýlim, HiHiHi,)*

Lubomír1ov prípad je však o jeho platbe.

* Sam Howkins, in Winnetou
Discodiva
28.03.12,16:14
A tu ten časový posun niektorí riešia, ako píšeš, cez priebežné položky.

A ako to účtovat na prelome rokov? na bankovom učte sa to prejavilo až v januári, tak jednu priebežnu položku budem mat v roku 2011 a druhu 2012? to predsa tak nemože byt. A do ktorého roku teda zahrnut vydavok? 2011 alebo 2012?