pochemi
19.12.05,20:47
Prosím poraďte, môže účtovníčka -zamestnanec spracovávať účtovníctvo a mzdy na programe, ktorý si sama zakúpila?
Nechce si založiť živnosť, je inde zamestnaná na TPP na celý úväzok a u nás pracuje na kratší prac. úväzok.
ďakujem
Aknazuz
19.12.05,19:52
podla mna moze, ziadny zo zakonov jej to nezakazuje.
STRELEC
19.12.05,19:54
Myslím, že nič tomu nebráni. Väčšinou sice zamestnanec dostáva veci potrebné k výkonu práce od zamestnávateľa, ale pokiaľ to obom stranám vyhovuje?
ondrejvla
19.12.05,20:43
Doplním svoj názor, ja by som to dala do Smernice o vedení účtovníctva, tam by malo byť tiež uvedené, na akom softe je účtované či už mzdy, alebo účtovníctvo. Čo ak náhodou softwarová kontrola napadne vašu firmu, že používa nelegálny program. Takto budete krytí.
lenkak
19.12.05,20:50
V smernici, poprípade v zmluve, dohode uvedené.
Muška
19.12.05,21:28
A nie je to náhodou pre firmu nepeňažný príjem - používanie cudzieho softvéru svojim zamestnancom /aj keď je to softvér zakúpený zamestnancom/??
Jana Acsová
20.12.05,14:13
Doplním svoj názor, ja by som to dala do Smernice o vedení účtovníctva, tam by malo byť tiež uvedené, na akom softe je účtované či už mzdy, alebo účtovníctvo. Čo ak náhodou softwarová kontrola napadne vašu firmu, že používa nelegálny program. Takto budete krytí.Ja by som pridala k tejto poznámke. Mám za to, že legálne používanie softvéru nie je možné ošetriť smernicou. Niekto musí povoliť, dať oprávnenie na používanie softvéru. Spravidla je to predávajúci (resp. autor), ktorý oprávni kupujúceho k jeho použitiu za stanovených licenčných podmienok. Aby bol softvér používaný legálne, nemali by byť porušené spomínané licenčné podmienky. Podľa zadania otázky by užívateľ programu musel byť oprávnený ho poskytnúť na využitie inej firme...
Muška
20.12.05,14:24
A zamestnanec by mal faktúrovať zamestnávateľovi aspoň .....vystavenie miezd na PC...., alebo tak niečo
Manual
20.12.05,18:20
Ja by som pridala k tejto poznámke. Mám za to, že legálne používanie softvéru nie je možné ošetriť smernicou. Niekto musí povoliť, dať oprávnenie na používanie softvéru. Spravidla je to predávajúci (resp. autor), ktorý oprávni kupujúceho k jeho použitiu za stanovených licenčných podmienok. Aby bol softvér používaný legálne, nemali by byť porušené spomínané licenčné podmienky. Podľa zadania otázky by užívateľ programu musel byť oprávnený ho poskytnúť na využitie inej firme... Ak si zakúpi radový občan nejaký účtovný SW-multiverziu napr. pre 5 firiem, a tento SW používa aj pre firmu /s jej zvolením/ v ktorej je zamestnaný, podľa môjho názoru pradajcu alebo autora SW v tomto prípade nezaujíma ako ho tento občan využíva. Podstatné je pri SW kontrole to, aby tento SW nemal nainštalovaný "X" krát a spracovával na ňom len 5 firiem, to je na čo má zakúpenú licenciu. Myslím že týmto žiadnu licenciu neporušuje.
Pekný večer želám...
andrej_rv
20.12.05,18:42
A nie je to náhodou pre firmu nepeňažný príjem - používanie cudzieho softvéru svojim zamestnancom /aj keď je to softvér zakúpený zamestnancom/?? Pokiaľ mzdy zamestnanec spracováva na ním zakúpenom softe (a prípadne aj na PC zamestnanca, napr. notebooku), nič nebráni firme platiť zamestnancovi nejakú paušálnu čiastku za opotrebenie resp. používanie vlastného zariadenia v súlade s § 145 ods. 2 Zákonníka práce. Pre zamestnanca je táto čiastka oslobodená od dane z príjmu v zmysle § 5 ods. 5 písm. f) ZDP, pre firmu je táto suma daňovým výdavkom.
Muška
20.12.05,21:05
Andrej, veď to sme celou diskusiou mysleli, že sa to nedá len tak jednoducho dohodnúť, že softvér, ktorý kúpil zamestnanec, bude využívaný v PC zamestnávateľa. Licencia Ti väčšinou povoľuje inštaláciu iba v jednom PC. A samozrejme zamestnávateľ má nepeňažný príjem /ak by zamestnancovi nedával žiadnu náhradu/.
Jana Acsová
21.12.05,11:29
Ak si zakúpi radový občan nejaký účtovný SW-multiverziu napr. pre 5 firiem, a tento SW používa aj pre firmu /s jej zvolením/ v ktorej je zamestnaný, podľa môjho názoru pradajcu alebo autora SW v tomto prípade nezaujíma ako ho tento občan využíva...

Pridávam sa ešte k príspevku Mušky a dodávam, že moja poznámka smerovala k tomu, že nie je možné ošetriť legálne používanie softvéru smernicou v prípade, že to neumožňujú licenčné podmienky ...

O tom akú verziu zadávateľ používa nebola v otázke zmienka. Preto upozornenie aj na licenčné podmienky.
pochemi
21.12.05,18:49
ďakujem za odpovede,
na doplnenie zamestnanec si kúpil multilicenciu na program a chce pracovať na ňom , ktorý má nainštalovaný vo svojom počítači.