prifik
05.03.11,06:27
Ak ste správcom SVB a máte vlastnú kotolňu, patí pre Vás uvedený zákon, aj keď Vám ju niekto spravuje. Máte už kontrolu vykonanú? neviete, o čom to je? poradíme, pýtajte sa
lubica_02
05.03.11,12:06
Kontroly sú super, len zohnať firmu - spoľahlivú na opravy kotlov - to je biznis.
prifik
05.03.11,14:52
Zohnať firmu na opravu nieje problém. Problém je to, že ju potrebujete. Dnes sa kotly menia aj po pár rokoch, pritom sú to drahé zariadenia a mali by vydržať. A práve aj to je zmyslom uvedeného zákona - nestranným
a nezávislým odborníkom skontrolovať stav zariadenia a nechať si od neho poradiť, ako kotol prevádzkovať, čo vyžadovať od svojho servisného technika, aby Vám kotol vydržal napríklad 30 rokov a pritom nespotreboval plynu ako celé sídlisko.
lubica_02
05.03.11,21:08
No tak poraď takého čo po kontrole aj kotol opraví - ja mam s týmto problém .
IvanPK
06.03.11,11:54
V poriadku, beriem Ťa za slovo, máme domovú kotolňu 2 ks kotlov Buderus, 116 Kw pre 24 bj, , čo podľa Teba (zákona) musím spraviť, aké kontroly ? Je kopu predpisov a nariadení......
prifik
06.03.11,13:55
napiš ešte, či máte expanzomaty, alebo doplňovacie zariadenie a či máte regulačnú stanicu, alebo ste pripojený na nízkotlakový rozvod a napíšem ti všetky termíny
IvanPK
06.03.11,14:28
ďakujem, takže máme máme :nízkotlaková teplovodná kotolňa s inštalovanými kotlami V tr., 2 x 116 kw, tlaková nádoba stabilná VSE expanzná TN, 2 ks - OVS -ohrievač TÚV Logalux ST, máme plynomerňu, malá miestnosť vedľa kotolne regulačku nie. Ď
prifik
06.03.11,18:05
takže musíš mať kontrolu každého kotla podľa zákona č.17/2007. U tvojich kotlov mala byť vykonaná do 31,12,2010. Opakovanie je 3 roky a vykonáva ju technik s osvedčením od slov. energ. agentúry.
Potom musíš mať podľa vyhl. č.508/2009:
opakovaná vonkajšia prehl. kotla 1 x ročne
vnútorná prehliadka kotla 1 x ročne
tlaková skúška kotla 1 x 10 rokov
prehliadka plynového zariadenia kotla 1 x ročne
skúška plynového zariadenia kotla 1 x 3 roky
prehliadka rozvodu plynu 1 x 3 roky
skúška rozvodu plynu 1 x 6 rokov
prehliadka kotolne podľa vyh.č.25 1 x ročne
opakovaná vonkajšia prehliadka exp. nádoby 1 x ročne
vnútorná prehliadka nádoby 1 x 5 rokov
tlaková skúška 1 x 10 rokov - môže ju nahradiť úradná skúška, pokial sú parametre nádoby také, že tlak je nad 200 kPa /0,2 MPa a súčin tlaku a
v MPa objemu v litroch je viac ako 20

Ďalej, čo sa týka ohrievačov vody, sú súčasťou prehliadky kotolne podľa vyhl. č.25 a netreba na nich robiť žiadne iné revízie. Plynomerňa je súčasťou rozvodu plynu.
Servis nieje predpísaný, pokial sú kotle v záruke, treba ho robiť 1 x ročne, pokial sú po záruke, je to len odporučené
Všetky revízie podľa vyhl.č.508/2009 vykonáva revízny technik tlakových a plynových zariadení.
Ak ti nieje niečo jasné, alebo potrebuješ ďalšie info, tak napíš
Julian
06.03.11,19:03
.....
tlaková skúška 1 x 10 rokov - môže ju nahradiť úradná skúška, pokial sú parametre nádoby také, že tlak je nad 200 kPa /0,2 MPa a súčin tlaku a v MPa objemu v litroch je viac ako 20

Ďalej, čo sa týka ohrievačov vody, sú súčasťou prehliadky kotolne podľa vyhl. č.25 a netreba na nich robiť žiadne iné revízie.

Všetky revízie podľa vyhl.č.508/2009 vykonáva revízny technik tlakových a plynových zariadení.


Podľa toho 500 l bojlér je tlakovou nádobou (0,2x500=100). Aký máš ohrievač vody na mysli, keď píšeš, že netreba na nich robiť žiadne iné revízie.
Ak dovolíš pridám otázku: sú doplňovacie zariadenia (VDZ) tlakové nádoby?

Uvítal by som ak by si pripojil kto (aké musí spĺňať podmienky) môže tieto prehliadky vykonávať (napr. prehliadka kotolne)
prifik
06.03.11,19:16
expanzná nádoba má médium vodu a vzduch, takže je to vyhradené zariadenie a prehliadky platia. Bojler má médium len voda a voda, čo nie je nebezpečné a je zaradený do skupiny C, aj ked má objem a tlak ako vyhradené zariadenie, ale prehliadky nepotrebuje samostatne. Prehliadky kotolne podľa vyhl.25 robí
revízny technik tlakových zariadení, ktorý práve pri nich kontroluje aj bezpečnostnú výstroj bojlerov. Doplňovačky nie sú tlakové nádoby, pokial majú zásobnú nádrž spojenú s atmosférou, napr. cez privzdušňovací ventil na nádobe. Pokial majú espanznú nádobu s vakom, alebo tlakovú / čo je pri doplňovačkách zbytočné/ tak na týchto nádobách by sa prehliadky museli robiť.
IvanPK
08.03.11,18:04
ďakujem za odpoveď aj keď si ma moc nepotešil, že je toho toľko....
prifik
09.03.11,01:48
Ja som tie termíny nestanovil, samozrejme sú tam ešte termíny na kontroly komínov a lekektrorevízie, ale tým sa nezaoberám, takže presné termíny neviem. Ak chceš však ušetriť a si SVB, tak asi nie si pátca DPH, tak si
hladaj revízneho, ktorý nieje plátcom a maš 20% lacnejšie. Ďalšie zlavy dojednáš, ak nájdeš takého, ktorý robí všetky činnosti spolu. Ja to napríklad riešim tak, že ked si u mna objedná klient všetky činnosti, tak neúčtujem cestovné a cena stanovujem na 75% predošlých nákladov.
Samozrejme, nie každý poskytne také velké zlavy, ale musíš sa jednať.
Ak sa mi správca portálu ozve /dotazník som poslal/ a doriešime komerčnú reklamu, tak ma tu nájdeš
IvanPK
09.03.11,05:05
ďakujem za informácie....