josepho
05.03.11,10:38
Dobrý deň.Mal by som otázku ohľadom práce a ubytovania v Škotsku.Pracuje tam niekto kto by mi poradil ako to je s detmi a školami, či ubytovaním a platmi.Mám nejake info ohľadom Livingstonu ale je toho málo.Ďakujem
lujza.j
06.03.11,18:03
josepho
06.03.11,19:36
Všetky adresy som prešiel sú tam len všeobecné a nepodstatné radi,ale aj tak diky idem hľadať ďalej...
Neviem či v Škotsku nieje nikto s detmi alebo nie su na nete ale vážne som nič nenašiel ,radi by sme tam ostali a pracovali ale nemám poriešené deti keď budeme pracovať obaja.
lujza.j
06.03.11,19:40
niektoré fora boli aktívne aj tento rok tak som myslela, že ti dal niekto niejaké infošky;)
skill
07.03.11,11:37
Všetky adresy som prešiel sú tam len všeobecné a nepodstatné radi,ale aj tak diky idem hľadať ďalej...
Neviem či v Škotsku nieje nikto s detmi alebo nie su na nete ale vážne som nič nenašiel ,radi by sme tam ostali a pracovali ale nemám poriešené deti keď budeme pracovať obaja.


Dobrý den Josepho,
moj syn študuje v Škotku, preposlala som mu Vaš dotaz a tu je odpoved
V Skotsku, konkretne v Edinburghu som stvrty rok. Vzhladom nato ze som student a bez deti, naozaj neviem ako funguje prihlasovanie deti do skol a do akej miery by mali byt jazykovo zdatne. Skotsky prizvuk je vo vseobecnosti podstatne tazsi na porozumenie ako bezna anglictina ktora sa uci, pripadne ako americka anglictina z televizie, takze osobne by som sa pripravil nato, ze nie kazde slovo porozumiete. Avsak Livingston je mesto s dost vysokou koncentraciou Poliakov, takze znalost polstiny sa urcite tiez zide. Osobne poznam dvoch-troch Slovakov co tam byvaju v jednom dome, myslim ze vsetci robia pre Tesco vodicov na rozvoz tovaru. V Edinburghu je Slovakov a Cechov celkom hodne, na facebooku je vytvorenych niekolko skupin pre cesko-slovensku komunity, stretavky obvykle byvaju v Greyfriars Bobby’s Bare oproti National Museum.
Nizsie kvalifikovana praca, tj. casnici, kuchari, call centristi, upratovaci, predavaci zarabaju priblizne od £5.90-7.50/hod, avsak nezdanitelna ciastka (Personal Allowance) je v UK celkom vysoka (£6450 p.a.), takze pri nizkych platoch aspon neplatite vela dani (narozdiel od Slovenska). Na hladanie prace by som odporucil webstranky konkretnych firiem (corporate websites – e.g. tesco, sainsburys, asda, atd.) alebo sluzby Job Centre Plus (nieco ako Urad prace), pricom pracovne ponuky pribudaju kazdy den a daju sa celkom pohodlne prezerat na tejto stranke: http://jobseekers.direct.gov.uk/homepage.aspx?sessionid=ad50004e-ccfd-4c82-86b5-0d6c5395516c&pid=1
Ubytovanie v Edinburghu stoji priblizne okolo £600-700 za 2-bedroom flat (tj. dve spalne + obyvacka) plus energie (cca £30-40 na osobu vratane broadbandu). Predpokladam, ze v Livingstone je najom lacnejsi, niekto spominal priblizne £500 za dom/byt, co mi pride ako realisticky odhad. Hladanie ubytovania by som riesil bud cez gumtree.co.uk, pricom pri kontaktovani landlordov treba byt uz obvykle na mieste kvoli prehliadkam bytov. Tie totiz idu casto rychlo na odbyt (z vlastnej skusenosti – ponuka bola zverejnena skoro rano, prehliadku som si vybavil okolo obeda a vecer som chcel potvrdit ze ho beriem, avsak medzicasom ho uz vzal niekto iny). Pokial ste v UK novi, je mozne ze narazite na problem chybajucich referencii. Landlord od vas bude vyzadovat aspon dve referencie od predchadzajucich landlordov, aby zistili ze ci ste dobri najomnici, avsak tym ze ste do UK len teraz prisli nemate ziadnu minulost a mozu lahko vasu ponuku zamietnut.
Druha moznost ktora mi napada je spolahnut sa na letting agencies, ktore vsak casto vyzaduju aj sest-mesacnu zalohu, co je velmi vysoky obnos penazi, ktory nie kazdy ma.
josepho
07.03.11,13:11
Dik za odpoveď.My sme boli v Anglicku už dvakrát a čo sa týka poliakov nemám s nimi problem ale po poľsky hovoriť nebudem až potom keď oni začnú po slovensky.Radšej budem načuvať Škotskej ang. a snažiť komunikovať v ANgličtine ako Poľščine.Čo sa týka najmu bol som na www.primelocation.co.uk a Livingston je na tom dobre s nájmom oproti Lutonu kde sme žili , tam to je o 20 % viac na najme.Maš nejakých známych čo tam maju slovenske auto , potreboval by som zistiť ako to je s poistkami a ako dlho môžem chodiť na slovenských poistkach.Dik
skill
08.03.11,04:26
Bohužial nepozna