markus1766
05.03.11,15:38
Bývam na 7.poschodí dolu vedie schodisko a druhá možnosť je použiť výťah.Moja otázka:v prípade požiaru a zadymenia :eek: na nižšom poschodí keď nie je možné použiť schody ani výťah a jedinou možnosťou opustiť priestor je dostať sa na strechu ale tam dali vysiaci zámok :mad: nemali by ten zámok odstániť je na to dáky zákon? Ďakujem Marko
sito
05.03.11,15:05
Bývam na 7.poschodí dolu vedie schodisko a druhá možnosť je použiť výťah.Moja otázka:v prípade požiaru a zadymenia :eek: na nižšom poschodí keď nie je možné použiť schody ani výťah a jedinou možnosťou opustiť priestor je dostať sa na strechu ale tam dali vysiaci zámok :mad: nemali by ten zámok odstániť je na to dáky zákon? Ďakujem Marko

Uvažuješ správne. Ale za pravdu ti dajú až po požiari. Nie, že niečo zapáliš, aby si mal ...
markus1766
05.03.11,15:35
Žeby sa nenašiel § ? som nemal okuliare :)
sito
05.03.11,15:52
Nooo, potom, áno ...

Doláre áno. Vieš, §§§§ je to posledné čo ľudia potrebujú. Ak nie sú, tak ich isto potrebujú ...
Julian
05.03.11,19:48
Bývam na 7.poschodí dolu vedie schodisko a druhá možnosť je použiť výťah.Moja otázka:v prípade požiaru a zadymenia :eek: na nižšom poschodí keď nie je možné použiť schody ani výťah a jedinou možnosťou opustiť priestor je dostať sa na strechu ale tam dali vysiaci zámok :mad: nemali by ten zámok odstániť je na to dáky zákon? Ďakujem Marko

Neviem či je na to nejaký zákon, ale Tvoja otázka má racionálny základ. Lenže otvorený prístup na strechu má tiež svoje úskalia. Kdekto si tam chodí s rôznym zámerom (dalo by sa o tom veľa hovoriť) a dôsledkom môže byť poškodená strecha a zatekanie.

My sme to poriešili tak, že kľúče od vylezu na strechu majú aj obyvatelia na najvyššom poschodí (ak sa niečo pokazí tak oni budú prvými kto na to doplatí) u ktorých je predpoklad, že to nezneužijú.
Ale stalo sa aj to že niekto ukradol rebrík a potom je k ničomu otvorený výlez a aj kľúč.

Mám ale takú predstavu, že to by malo byť riešené v nejakej protipožiarnej dokumentácii každého domu (možno má to aj odborný názov).
Toto by mohli doplniť predsedovia SVB, ktorí iste vedia o tom viac.
Chobot
05.03.11,21:26
Bývam na 7.poschodí dolu vedie schodisko a druhá možnosť je použiť výťah.Moja otázka:v prípade požiaru a zadymenia :eek: na nižšom poschodí keď nie je možné použiť schody ani výťah a jedinou možnosťou opustiť priestor je dostať sa na strechu ale tam dali vysiaci zámok :mad: nemali by ten zámok odstániť je na to dáky zákon? Ďakujem Marko

Neexistuje zákon, ktorý by prikazoval mať prístup na strechu z požiarneho hľadiska. Z bezpečnostného hľadiska je lepšie, ak je strecha neprístupná. Aj ako spomínali - mohla by sa poškodiť, keby tam kde kto chodil a potom zatekať. A keby si bol na streche, ako by si sa zachránil pred požiarom? Myslíš, že by pre teba prišiel vrtuľník? (potom pozeráš veľa Hollywoodských filmov) A rebríkom ťa skôr zachránia z nižšieho okna, než zo strechy. Len ju pekne nechaj zamknutú.
markus1766
06.03.11,06:10
Ďakujem všetkým ktorý reagovali pôjdem za vchodovým dôverníkom a spýtam sa ho na tú zámku.Chobot ten panelák má tvar písmena L a má 7 vchodov tak tú strech by bolo kade opustiť aj bez vrtulníka a nie všade sú hasiči vybavený tu ešte chodia na starých autách čo pamätajú komančov:)
220870
06.03.11,06:23
Ak ten výlez nieje uvedený ako požiarny úníkový východ ,tak môže byť zamknutý.
arizona
06.03.11,06:58
Este som sa nestretla s tym, ze by boli vystupy na strechu na cinziakoch bezne otvorene.

Co keby sa tam dostali deti,pripiti pubertaci, alebo nejaki labilni ludia so sklonom k samovrazde? Kto by bol zodpovedny, ze nezabezpecil nebezpecny pristup?

Je vacsia pravdepodobnost, ze by mohlo zo strechy spadnut dieta,ako to, ze v pripade poziaru nikto neotvori obycajny (neodstrihne) visiaci zamok .
Myslim, ze je to bezpecnejsie...
verkaz
06.03.11,08:01
Kým bol u nás prístup na strechu otvorený, chodil tam kadekto. Dokonca sme objavili aj bezdomovcov, čo si tam robili pelech. O chodení po streche ani nehovorím, preto sa nedalo ani čudovať akú sme mali strechu poškodenú a chudáci vlastníci bytov, ktorí majú byty pod strechou.
Po rekonštrukcii a zateplení strechy sme príchod zamkli a tým sme znemožnili nie len chodenie po streche ale aj montáž antén a satelitov. Ak chce niekto umiestniť na strechu satelit, musí si nazbierať súhlasy vlastníkov a môže si ho umiestniť len o stenu výťahovej šachty. Veď tá strecha nás vyšla nie malý peniaz a takto máme prehľad, kto na ňu chodí pre prípad poškodenia.
Kľúče od visiaceho zámku má predseda a ešte jeden vlastník bývajúci na najvyššom poschodí. Je to na poklope napísané. Okrem toho majú tam prístup ešte výťahári (len do výťahovej šachty) a správcovia televízneho signálu ako aj antény O2, ktorá je tam umiestnená. U týchto je to odobrené zmluvou, kde sú zodpovední za prípadné poškodenie strechy.
Teraz ma napadlo, že pre prípad požiaru by mohli byť kľúče umiestnené v presklenej skrinke umiestnenej na najvyššom poschodí, ktorá sa v prípade požiaru dá rozbiť. Ale to záleží od osadenstva obyvateľov vo vchode, lebo by sa to mohlo zneužívať.
zivan
06.03.11,10:56
Kým bol u nás prístup na strechu otvorený, chodil tam kadekto. Dokonca sme objavili aj bezdomovcov, čo si tam robili pelech. O chodení po streche ani nehovorím, preto sa nedalo ani čudovať akú sme mali strechu poškodenú a chudáci vlastníci bytov, ktorí majú byty pod strechou.
Po rekonštrukcii a zateplení strechy sme príchod zamkli a tým sme znemožnili nie len chodenie po streche ale aj montáž antén a satelitov. Ak chce niekto umiestniť na strechu satelit, musí si nazbierať súhlasy vlastníkov a môže si ho umiestniť len o stenu výťahovej šachty. Veď tá strecha nás vyšla nie malý peniaz a takto máme prehľad, kto na ňu chodí pre prípad poškodenia.
Kľúče od visiaceho zámku má predseda a ešte jeden vlastník bývajúci na najvyššom poschodí. Je to na poklope napísané. Okrem toho majú tam prístup ešte výťahári (len do výťahovej šachty) a správcovia televízneho signálu ako aj antény O2, ktorá je tam umiestnená. U týchto je to odobrené zmluvou, kde sú zodpovední za prípadné poškodenie strechy.
Teraz ma napadlo, že pre prípad požiaru by mohli byť kľúče umiestnené v presklenej skrinke umiestnenej na najvyššom poschodí, ktorá sa v prípade požiaru dá rozbiť. Ale to záleží od osadenstva obyvateľov vo vchode, lebo by sa to mohlo zneužívať.
1) Výstup na strechu pomocou rebríka je tzv. núdzová úniková cesta. Je to pre prípady, keby hlavná úniková cesta smerom dole bola nepriechodná.
2) Umiestnenie kľúčov v presklenej skrinke má aj svoje úskalia. Hocikto môže vybrať kľúč zo skrinky a ukradnúť vám visací zámok aj s kľúčom, nedajbože aj celý rebrík. Voľakedy sme takto mali umiestnené kľúče na hydrantových skrinkách a z dôvodu krádeží sme ich zrušili. Teraz sú hydranty trvale zamknuté a kľúče máme v kancelárii. V prípade požiaru nie je problém odraziť zámok a dostať sa do hydrantovej skrine. Mali sme u nás minulý mesiac aj kontrolu z OR HZZ a nebol s tým problém.