Danielam
05.03.11,17:22
Ahojte,
prosím Vás potrebovala by som poradiť ohľadne preúčtovania DPH z analytických účtov po jednotivých mesiacoch /mesačný platca DPH/ na účet Zúčtovanie dane - vyčíslenie nadm.odpočtu alebo vl.daň.povinnosti.
Neviem si poradiť s dátumami. Zaradím došlú fa do knihy závázkov s dátumom kedy mi došla t.j napr. 5.6.2010 ale dátum odpočítania dane je 31.5.2010. Na jednotlivých analytických účtoch vo výstupoch z denníka mi to ťahá dátum evidencie 5.6.2010 to potom nesedí s daňovým priznaním DPH za určité obdobie nevyjde mi správny výsledok /je tam rozdiel o tie faktúry ktoré majú dátum odpočítania 31.5.2010 a sú zaevidované 5.6.2010/....čo s tým mám robiť je to zdedené účto ...a bývala účtovníčka to nerobila....a chcem to dorobiť a neviem ako aby sa mi výsledok DP DPH rovnal s účtom 343 nadm.odpočet alebo vl.daň.povinn. za obdobie..bolo by jednoduché zmeniť dátum evidencie na taký ako je dátum odpočítania potom by mi to sedelo ale myslím že to nie je správne!!! za každú radu ďakujem :)
a_je_to
05.03.11,17:58
Do pozície, z ktorej ťahá dátum do daňovej evidencie musíš uviesť dátum zdaniteľného plnenia, nech je pomenovaná akokoľvek. To je pre daňovú povinnosť aj nárok na odpočet u tuzemských faktúr rozhodujúci dátum. Neviem, aké máš na to analytiky, ale saldo celého účtu 343 by malo zodpovedať sume na daňovom priznaní ... ak neboli nejaké neobvyklé prípady.
Danielam
05.03.11,20:08
ďakujem za odpoved :) ale dátum evidencie v účtovnom denníku mám poprepisovať??? spýtam sa takto dátum vystavenia na došlej faktúre je 5.6.2010 ja som ju vtedy aj dostala ale dátum dodania je 31.5.2010....predsa nemožem dať do účtovného denníka že mi došla 31.5.2010 ked vtedy ju dodávateľ ešte ani nevystavil....ja to v knihe záväzkov aj v knihe evidencie DPH mám dobre....mne ide o účtovný denník. Ked si povytláčama všetky analytické účty k 343 tak sa nedostanem na vysledok dph za to obdobie. chápem to dobre že mám dať dátum evidencie záväzku aj ked je vystavená a došla v júni 2010 a dátum dodania je 31.5.2010 do mája aj ked ešte neexistovala????no neviem dám príklad došlej faktúry čo vlastne chcem aby ste mi poradili:
Dátum vystavenia. 5.6.2010
dátum dodania: 31.5.2010
základ: 100,00
Dph 19,00
Spolu 119,00
teraz urobím nasledovne:
zaevidujem ju do knihy závázkov dátum evidencie 5.6.2010
dátum dodania 31.5.2010
zaučtujem do učt.denníka s dátumom 5.6.2010 nemožem skor lebo ju ešte nemám fyzicky.
teraz si vytlačím DP DPH má to dobre nadm.odpočet za máj 2010 19,00
a teraz vzniká problém idem si vytlačiť analytický účet 343...aby som mohla preučtovať analytiku na 343...zúčtovanie dane za zdaňovacie obdobie NO alebo DP... na analytike mám za máj 0,00 ale za jún 2010 mám 19,00 lebo to ťahám z účtov.denníka a tam je dátum evidencie 5.6.2010....čo stým???prosím....ďakujem
a_je_to
05.03.11,23:33
Faktúra podľa popisu patrí aj z hľadiska účtovania /§2, PÚP/, aj z hľadiska dph /§19, ods. 1 aj § 49, ods. 1 ZoDPH/ do mája. Musíš do rozhodujúcej pozície zadať májový dátum, inak to bude v júni, kam nepatrí. Neviem, o aký softvér ide, to by skôr bolo treba požiadať o radu v téme účtovné a iné softvéry. Ak Ti to podľa použitého dátumu dáva do júna, tak to nie je správne. Niektoré softvéry v názvoch programových vstupov a operácií nerešpektujú príslušné názvoslovie zákona. Ale z názvu sa nič významné nevyvodzuje, dôležitý je žiadúci výsledok. Dátum doručenia tuzemskej faktúry nie je ani dátumom vzniku účtovného prípadu, ani dátumom zdaniteľného plnenia, je to dátum iba pre počítanie splatnosti záväzku, nič iné. U dodania tovaru z EÚ však môže mať dátum doručenia faktúry /§20, ods. 1/b/ naopak rozhodujúci význam pre samozdanenie. Pozri si v programe, či sa to niekde nevolí, alebo nezadáva, či je program dobre nakonfigurovaný.
Danielam
06.03.11,00:55
Faktúra podľa popisu patrí aj z hľadiska účtovania /§2, PÚP/, aj z hľadiska dph /§19, ods. 1 aj § 49, ods. 1 ZoDPH/ do mája. Musíš do rozhodujúcej pozície zadať májový dátum, inak to bude v júni, kam nepatrí. Neviem, o aký softvér ide, to by skôr bolo treba požiadať o radu v téme účtovné a iné softvéry. Ak Ti to podľa použitého dátumu dáva do júna, tak to nie je správne. Niektoré softvéry v názvoch programových vstupov a operácií nerešpektujú príslušné názvoslovie zákona. Ale z názvu sa nič významné nevyvodzuje, dôležitý je žiadúci výsledok. Dátum doručenia tuzemskej faktúry nie je ani dátumom vzniku účtovného prípadu, ani dátumom zdaniteľného plnenia, je to dátum iba pre počítanie splatnosti záväzku, nič iné. U dodania tovaru z EÚ však môže mať dátum doručenia faktúry /§20, ods. 1/b/ naopak rozhodujúci význam pre samozdanenie. Pozri si v programe, či sa to niekde nevolí, alebo nezadáva, či je program dobre nakonfigurovaný.

je to OBERON a fakt si s tým neviem poradiť kde mám čo nastaviť....