truch
05.03.11,17:30
Sused má v záhrade obrovské smreky. Má ich vysadené tesne pri plote, takže mám kus záhrady v tieni pod nimi. Môžem orezať konáre ktoré sú nad mojim pozemkom?
Tie smreky sú nebezpečné, sú nahnuté a hrozí, že druhému susedovi spadnú na dom. Z MÚ sa na ich žiadosť boli pozrieť a odporučili im, že sa to dá riešiť buď
v občiansko - správnom konaní, alebo dohodou so susedom, ktorý má smreky v záhrade. Ten však nereaguje, jednoducho všetko ignoruje.
Čo sa dá robiť, ako donútiť suseda, aby neohrozoval okolie? Ešte ma napadlo, že je to víkendový dom, nemá tam trvalé bydlisko.
Mária27
05.03.11,16:54
Susedské vzťahy vyjadruje § 127 občianskeho zákonníka. Podrasty a previsy susedových stromov sa nemôžu odstraňovať iba vo vegetačnom období.

§ 127 (Susedské práva)

(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
arizona
05.03.11,17:24
Ak sa so susedom neda dohodnut, bud vsetky konare, co mate vo svojej zahrade spilte (este je cas),alebo sa pisomne obratte na OU

pozri aj sem, mozno nieco pomoze.
http://www.porada.sk/t150255-problem-so-susedmi.html