dloonatics
05.03.11,20:50
Dobrý večer, chcela by som Vás poraďákov požiadať o radu.
Som v procese o pridelenie príspevku na začatie SZČ, konkrétne chcem si otvoriť živnosť vyučovanie v odbore cudzích jazykov. Zámer má skoro vypracovaný len som sa trochu zasekla pri finančnej prognóze na prvé 2-3 roky. :mee: Neviem čo si pri danom zameraní podnikania dať do jednotlivých položiek. Konkrétne: dlhodobý majetok do spotreby, ostatná prevádzková réžia, odpisy majetku, sociálny fond. Predpokladám, že mzdy a platby do fondov sa týkajú len tých čo budú zamestnávať.
Bola by som vďačná za každú radu.
ďakujem pekne,
Dada
Dav
05.03.11,21:35
Dlhodobý majetok hmotný nad 1.700,- EUR
Dlhodobý majetok nehmotný nad 2 400,- EUR ( Zákon o dani z príjmov § 22)
Odpisy tohto majetku podľa zaradenia do odpisových skupín - príloha k zákonu.Ak nemáš odpisovaný majetok, odpisy do prognózy nezaradíš.
Ostatná prevádzková réžia, napr. - nehmotný majetok - softwér do 2 400, EUR, nájomné, telefóny, pripojenie na internet, poštovné, iné rôzne služby.
V ostatnej prevádzkovej réžii môžeš mať zakalkulovaný aj pomocný materiál - napr. kancelárske a čistiace potreby.
Sociálny fond - len pre zamestnávateľov.
Odvody do fondov - aj SZČO - do zdravotnej poisťovne, ak sa rozhodneš, aj do sociálnej poisťovne. Prvý rok obvykle z minimálneho vymeriavacieho základu, ďalšie roky podľa toho, aký zisk a vymeriavací základ výjde v prvom roku pre 2. rok a v 2. pre 3. rok.
stela25
30.11.12,06:33
Mám teraz podobný problém, robím si tiež podnikateľský ZÁMER na príspevok z UPSVaR a neviem kde mám zaradiť zariadenie kancelárie keď to nie nad 1700,- €. Je to prevádzková réžia? Mám vyplniť túto tabulku a som z nej jeleň. Kto mi pomôže prosím!!