inuš
20.12.05,09:27
:) Priateľka sa na mňa obrátila s tkýmto problémom. Účtuje v škole. Z-teľ prispieva Z-ncom zo soc. fondu na jedno jedlo 5,- Sk. Oni platia v podstate o 5,- Sk menej za obed. Nedostávajú to v peniazoch do výplaty. Doteraz to brala ako hodnotu jedla a Z-ncom to nezdaňovala. V časopise Národné poistenie 12/2005 je otázka takisto na zdanenie príspevku zo SF na jedlo a je tam odpoveď , že 2,- Sk sú predmetom dane. Konzultovala som to aj s inými mzdárkami a ani oni to nezdaňujú. Môžete sa prosím k tomu vyjadriť? Ďakujem. Zákon o dani z príjmov § 5 ods.7 b / hodnota stravy poskytovaná na pracovisku je od dane oslobodená/
Jana Acsová
20.12.05,08:48
kvet
20.12.05,08:56
Čítal som tento článok v časopise NP č. 12/2005. Odpoveď v článku je chybná. V zmysle ustanovenia § 5 ods. 7 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, je hodnota stravy (nepeňažné plnenie) poskytovaná zamestnávateľom zamestnancovi na pracovisku atď. od dane z príjmov oslobodená. Hodnota stravy pre zamestnanca nie je limitovaná ani zdroj, z ktorého zamestnávateľ poskytuje nepeňažné plnenie (napr. zo soc.fondu, zisku a pod.) Uvedené sa samozrejme týka ja zamestnancov škôl.
Jana Acsová
20.12.05,08:59
V predchádzajúcom príspevku 3. link je spomínaná odpoveď opravená .-) Reakcia na spomínaný článok už na Porade bola rozoberaná.


Všetky príspevky zamestnancom zo sociálneho fondu, vrátane príspevku na stravovanie, sa pokladajú za príjmy zo závislej činnosti a zdaňujú sa daňou vo výške 19 %.
Túto vetu by som asi poopravila nasledovne:
Všetky príspevky zamestnancom zo sociálneho fondu, vrátane príspevku na stravovanie, sa pokladajú za príjmy zo závislej činnosti. Zdaňujú sa daňou z príjmu vo výške 19 % v prípade, že sú predmetom dane a nie sú od dane oslobodené. .-)
inuš
20.12.05,09:14
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Priateľku iste poteším, že všetko je O.K.